XVII Krakowska Jesień Jazzowa

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

„Tu nie ma niczego do rozumienia, wystarczy słuchać” – tymi słowami odpowiedział kiedyś wielki krakowski kompozytor Bogusław Schaeffer na pytanie o to, jak zrozumieć muzykę współczesną. 

17.10 FIGA

 • Gosia Zagajewska: głos
 • Paulina Owczarek: saksofony
 • Anna Jędrzejewska: fortepian i elektronika

Intuitywne trio improwizatorek. Ich estetyka muzyczna oscyluje między współczesną europejską kameralistyką a sound artem. Zespół powstał w 2022 roku i zajmuje się spontaniczną kreacją dźwięków. Nawiązuje i czerpie inspirację z legendarnej Feminist Improvising Group.

Zagajewska – wokalistka i poetka. Przez kilka lat współtworzyła Warsaw Improvisers Orchestra, jest założycielką wielokulturowego kolektywu Andakali Goveyu, współpracuje z zespołem Word-Sound-Pool.

Owczarek – saksofonistka i improwizatorka, założycielka Krakow Improvisers Orchestra, w której gra oraz dyryguje grupą improwizujących muzyków. Główne pola zainteresowań: muzyka swobodnie improwizowana i współczesna kameralistyka. Zaangażowana w działania na styku muzyki improwizowanej i malarstwa, pantomimy, filmu oraz poezji.

Jędrzejewska – kompozytorka, reżyserka i autorka projektów multimedialnych. Jedna z najbardziej synkretycznych polskich artystek, tworzy sztukę opartą na improwizacji i współczesnych zdobyczach sztuki europejskiej.

Godz. 20.00
Klub Alchemia, Estery 5
Bilety: 40 / 50 pln (przedsprzedaż / w dniu koncertu)
Karnet: 120 pln (obejmujący wszystkie wydarzenia festiwalu)

18.10 Dymny / Wnuk  //  Terry Ex / Vandenmark

Set 1

 • Michał Dymny: gitara
 • Aleksander Wnuk: perkusja

Duet wytrawnych, krakowskich improwizatorów, mistrzów kolorystyki dźwiękowej i spontanicznej kreacji. Co czeka nas na koncercie? Nie wiadomo. Może będzie głośno, może cicho, wolno, a może szybko. Na pewno nie będzie zimno i drogo. Warto wpaść do Alchemii i przekonać się o tym na własnej skórze.

Dymny – muzyk improwizator. Gra na gitarze elektrycznej, na której wykształcił indywidualny styl oparty między innymi na technikach sonorystycznych i preparacjach instrumentu. Współuczestniczył w przedsięwzięciach organizowanych przez krakowski kolektyw Improvising Artists, w projektach o nazwie Entropy oraz Process – Laboratory of Intuition. Obecnie angażuje się w liczne inicjatywy związane z improwizacją kolektywną, komponuje muzykę teatralną i filmową.

Wnuk  multiperkusista aktywny jako solista i improwizator. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej i eksperymentalnej. Tworzy własne projekty dźwiękowe łączące gatunki muzyczne, zaangażowany w projekty dla teatru dramatycznego („Art of Living”, Narodowy Stary Teatr), swobodnej improwizacji i instrumentalnego performance (Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble, Krakow Improvisers Orchestra), komponuje. Jego zainteresowania skupiają się głównie wokół gatunków multiperkusyjnych i intermedialnych.

Set 2

 • Terrie Ex: gitara elektryczna
 • Ken Vandenmark: saksofon

Duet bliskich przyjaciół, występujących wspólnie na scenie od lat. Dwie muzyczne skrajności – żywiołowy Terrie i uporządkowany Ken w jakiś sposób potrafią wypracować wspólny muzyczny język. Ich koncerty to żywiołowy spektakl, pełen energii, nagłych zwrotów i błyskotliwego poczucia humoru. Jak opisuje to Ken: Improwizacja Terrie’go wprowadza mnie w kontekst, w którym większość znanych mi języków muzycznych nie działa, ich „słownictwo i gramatyka” są dla mnie całkowicie nowe, więc podczas grania z nim jestem nieustannie zmuszany, by próbować i wymyślać nowe techniki i metody artykulacji, aby wyrazić siebie.

Vandermark  jeden z najbardziej twórczych przedstawicieli chicagowskiej muzyki improwizowanej, rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Z KJJ związany od początku istnienia festiwalu.

Terrie Hessels (Terrie Ex)  gitarzysta, współzałożyciel holenderskiej grupy The Ex, fundator wytwórni TERP, zaangażowany w projekty muzyki improwizowanej.

Godz. 20.00
Klub Alchemia, Estery 5
Bilety: 40 / 50 pln (przedsprzedaż / w dniu koncertu)
Karnet: 120 pln (obejmujący wszystkie wydarzenia festiwalu)

19.10 Open House

 • Paulina Owczarek: saksofon barytonowy
 • Ken Vandermark: saksofon tenorowy
 • Marcin Bożek: akustyczna gitara basowa
 • Macio Moretti: perkusja

Saksofonista Ken Vandermark to jeden z czołowych przedstawicieli amerykańskiej sceny muzyki improwizowanej. Na jego koncie odnotowujemy: kilkadziesiąt świetnie przyjętych płyt, współpracę z tuzami free jazzu i nagrodę fundacji McArthura – prestiżowe wyróżnienie przyznawane każdego roku najwybitniejszym twórcom z różnych dziedzin sztuki. Vandermark chętnie występuje w Polsce. Do tego stopnia, że ostatecznie postanowił powołać tu swój nowy zespół. W Open House towarzyszą mu perkusista Macio Moretti (Shofar, Mitch & Mitch, LXMP), saksofonistka Paulina Owczarek (Krakow Improvisers Orchestra, Sambar) i basista Marcin Bożek (Olbrzym i kurdupel, Jazz dla dzieci). Choć to kwartet doświadczonych improwizatorów, w tym wypadku stawiają na kompozycje – porywające, przewrotne, po brzegi wypełnione energią.

 • Owczarek – saksofonistka, improwizatorka, pomysłodawczyni i założycielka Krakow Improvisers Orchestra, w której gra oraz dyryguje grupą improwizujących muzyków.
 • Vandermark  rewelacyjnie sprawny saksofonista i klarnecista, przedstawiciel chicagowskiej muzyki improwizowanej, z KJJ związany od początku jego istnienia.
 • Bożek – improwizator, kompozytor. Od 2007 roku współtworzy polską scenę muzyki improv. Improwizuje z muzykami, aktorami, malarzami, tancerzami oraz solo.
 • Macio Moretti  nadaktywny twórca na polskiej scenie niezależnej: wzięty perkusista, basista i bandleader, inicjator projektów, animator kultury, współzałożyciel wytwórni Lado ABC.

Godz. 20.00
Klub Alchemia, Estery 5
Bilety: 40 / 50 pln (przedsprzedaż / w dniu koncertu)
Karnet: 120 pln (obejmujący wszystkie wydarzenia festiwalu)

20.10 Koncert finałowy

 • Maya Homburger: altówka
 • Barry Guy: kontrabas
 • Rafał Mazur: akustyczna gitara basowa
 • Lucas Niggli: perkusja

Wieczór specjalny, który wypełnią muzyczne nowości serwowane przez improwizatorów od lat blisko współpracujących z KJJ. Duet Homburger / Guy razem z ich wieloletnim współpracownikiem Lucasem Niggli zaprezentują efekt tegorocznych sesji nagraniowych z greckiej wyspy Hydra – nowy album „Acanthis” (wydany nakładem wytwórni Maya Recordings) z utworami Barry’ego Guya i György Kurtága. Duet Mazur / Guy zagrają materiał z przygotowywanego albumu „Harmony in Diversity”, na koniec koncertu finałowego – inauguracja nowego trio Guy / Mazur / Niggli.

Homburger – szwajcarska skrzypaczka od lat rozwijająca własny styl na instrumentach barokowych (gra na trzech barokowych skrzypcach w oryginalnym, historycznym stanie). Prowadzi własną wytwórnię płytową Maya Recordings, współpracuje z Barry Guy New Orchestra oraz Blue Shroud Band

Guy – brytyjski kompozytor, improwizator, wirtuoz kontrabasu posługujący się niezliczoną liczbą konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik. Równie dobrze jak w jazzie czuje się w muzyce klasycznej i współczesnej.

Mazur – muzyk i filozof. W swojej pracy twórczo-badawczej w ramach autorskiego projektu „Listening Philosophy” bada przestrzenie styku filozofii Wschodu, swobodnej improwizacji oraz współczesnych aktywności dźwiękowych. Jest autorem muzyki w realizacjach teatralnych (m.in. Narodowy Stary Teatr, Teatr Narodowy w Warszawie)

Niggli – znakomity szwajcarski perkusista i improwizator. Poza działalnością stricte artystyczną, wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Zurychu i działa jako promotor koncertów muzyki współczesnej.

Godz. 20.00
Klub Alchemia, Estery 5
Bilety: 40 / 50 pln (przedsprzedaż / w dniu koncertu)
Karnet: 120 pln (obejmujący wszystkie wydarzenia festiwalu)

--

KJJ Postscriptum

26.10 Damasiewicz/Wójcik

 • Piotr Damasiewicz: trąbka, fisharmonia, głos, perkusja
 • Kuba Wójcik: gitara, elektronika

Duet powstał z potrzeby eksploracji sonorystycznych przestrzeni, gdzie każdy dźwięk ma znaczenie, a całość przyjmuje postać muzycznej medytacji. Intrygujące połączenie brzmienia trąbki i gitary, wzbogacone o całą gamę perkusjonaliów, wokaliz i elektroniki, otwiera wielowymiarową przestrzeń do artystycznych poszukiwań. Opowieść którą kreują, łączy w sobie duchowość i mistycyzm ze współczesnym, awangardowym podejściem do improwizacji. Album „Diavolezza”, którego premiera towarzyszy koncertowi, jest efektem ich spotkania podczas rezydencji artystycznej w górskiej miejscowości Poschiavo w Alpach Szwajcarskich. Wysokogórski krajobraz oraz lokalne legendy związane z miejscami które odwiedzali, stały się bezpośrednią inspiracją dla ich muzycznych działań. 

Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował
dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu. 

Wójcik – gitarzysta i kompozytor. Twórca projektów z pogranicza jazzu i awangardy: Minim feat. Sainkho, Mad Ship, Damasiewicz / Wójcik, Kuba Wójcik’s Threak (feat. Bruun & Davidsen), a także avant-popowego duetu z Karoliną Beimcik – Karya. Jego debiutancka płyta Minim Experiment – Dark Matter uznana została za Debiut Roku 2016 wg Polish Jazz Blog. Jest współzałożycielem KOLD Fundacji i organizatorem Spontanicznych Kompozytorskich Spotkań.

Godz. 20.00
Klub Alchemia, Estery 5
Bilety: 40 / 50 pln (przedsprzedaż / w dniu koncertu)

30.10 Lencastre/Kozera/Trilla

Dwóch muzyków z Półwyspu Iberyjskiego i jeden reprezentant rodzimej sceny. Poszukiwania muzyczne zaprowadziły ich w niemal każdy zakątek świata, spektrum zainteresowań to dwudziestowieczna awangarda, brzmienia Afryki i Indii, amerykański jazz, ale też doom metal. Łączy ich swobodna improwizacja.

Do fuzji muzycznych fascynacji tria dojdzie na koncercie free-improv na zakończenie Krakowskiej Jesieni Jazzowej // Postscriptum , tradycyjnie na scenie Alchemii.

 • José Lencastre: saksofon
 • Zbigniew Kozera: kontrabas
 • Vasco Trilla: perkusja

Lencastre – improwizator, kompozytor i saksofonista. Jest częścią tętniącej życiem portugalskiej sceny improwizowanej od około 2005 roku i współzałożycielem tamtejszej wytwórni Fonogram Unit. Z Rodrigo Pinheiro, Hernâni Faustino i João Lencastre współtworzy Nau Quartet. W Lizbonie dzieli scenę i nagrywa z większością lokalnych muzyków, od 2017 roku współpracuje również ze sceną amsterdamską.

Kozera – kontrabasista, grający również na marokańskiej lutni guimbri, twórca muzyki mieszkający na co dzień we Wrocławiu. Swoją twórczość opiera na inspiracjach muzyką awangardową XX wieku, amerykańskim i południowoafrykańskim jazzem oraz etniczną muzyką afrykańską. Jego styl gry charakteryzuje się organicznym i mocnym brzmieniem, swobodnym podejściem do rytmu oraz mocno osadzonych ostinatach. W Polsce znany z Into the Roots, Sundogs, Rybicki / Kozera, Wschód, Dominik Strycharski Core. Trilla – perkusista i improwizator z Barcelony. Zaczął grę na perkusji w wieku dziewiętnastu lat. Początkowo skupiał się na progresywnym rocku i metalu, później zainteresował się muzyką indyjską, afrykańską, jazzem i swobodną improwizacją. Tworzył muzykę różnych gatunków, od popu przez jazz po death metal. Ma na swoim koncie ponad dwadzieścia albumów, wykorzystuje niekonwencjonalne techniki gry na perkusji, zaangażowany w scenę free-improv.

Godz. 20.00
Klub Alchemia, Estery 5
Bilety: 40 / 50 pln (przedsprzedaż / w dniu koncertu)

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<