Melanoza

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 28 października 2022, 18:00 - piątek, 16 grudnia 2022

Melanoza to ciemnobrunatna pigmentacja tkanek lub narządów, która powstaje w wyniku odkładania się ciemnego, prawie czarnego barwnika – melaniny. U człowieka tworzy się w skórze, we włosach lub naczyniówce, zostawiając światłu tylko jeden kanał dotarcia do wnętrza oka: źrenicę. Źrenica jest czarną dziurą, przez którą wpada wszystko, na co patrzymy.

„Melanoza” zaś to tytuł wystawy, na której prezentowane są ostatnie (recent, nie last) obrazy olejne z serii „Całuny”. Przedstawiają różne rodzaje serwet chirurgicznych, używanych do zakrywania poddanych medycznym operacjom ciał. Sprawiając wrażenie „abstrakcji” są dosłownym odwzorowaniem rzeczywistych chust. Ich forma i wymiary dopasowane zostały do kształtu ludzkiego ciała oraz konkretnej procedury operacyjnej, a znajdujące się w przypisanych miejscach odpowiednie otwory umożliwiają bezpośredni dostęp do wnętrza ciała. Serwety chirurgiczne są zatem rodzajem draperii (serweta chirurgiczna to po angielsku drape) – popularnego w okresie baroku motywu łączonego często z tematem vanitas. W ujęciu autora wystawy to właśnie chirurgiczna serweta jest współczesnym całunem, którym zwyczajowo okrywa się zwłoki, trumnę lub katafalk. Całun służy zarówno żywemu (wciąż), jak i martwemu ciału. Okrywa, ale niczego nie ukrywa.

Wystawa w ramach Open Eyes Art Festival.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<