Natalia LL. Erotyczne prowokacje

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 27 października 2022, 18:00 - piątek, 30 grudnia 2022

Wystawa w MOCAK-u jest hołdem złożonym wybitnej artystce, jednej z pionierek sztuki feministycznej.

12 sierpnia 2022 roku zmarła Natalia LL – wybitna współczesna artystka, uznawana za jedną z pionierek sztuki feministycznej. Jej twórczość miała korzenie konceptualne, wpisywała się także w nurt body artu. Natalia LL rejestrowała fotograficznie swoje performansy, często aranżując ujęcia kojarzące się z erotyką. Siła oddziaływania tych zdjęć była potęgowana przez eksponowanie ich w seriach wyglądających jak klatki filmu.

W Kolekcji MOCAK-u znajduje się ponad 40 prac Natalii LL, pochodzących z lat 1964–1993. Najliczniejszą grupę stanowią fotografie z lat 1972–1974, należące do cyklu Sztuka konsumpcyjna. Artystka zderza w nich codzienną czynność jedzenia z seksualną sugestią. Wykorzystując kisiel, budyń czy banany fotografowane modelki symulują seks oralny. Z jednej strony prace wskazują na powiązanie erotyki z konsumpcją w kulturze masowej, z drugiej są manifestacją nieskrępowanej kobiecej seksualności. Wszystkie modelki angażowane do tych zdjęć Natalia LL traktowała jak swoje alter ego.

Ten zbiór prac nigdy wcześniej nie był prezentowany w MOCAK-u w całości. Wystawa ma więc charakter premierowy, jednak przede wszystkim jest hołdem złożonym wybitnej artystce.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<