Open Eyes Art Festival 2022

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 22 października 2022 - środa, 23 listopada 2022

Mistrzowie, uzurpatorzy i uciekinierzy... – pod takim hasłem odbywa się tegoroczna edycja Open Eyes Art Festival, cyklu wydarzeń artystycznych, który towarzyszy prestiżowemu kongresowi Open Eyes Economy Summit. W tym roku ten międzynarodowy szczyt już po raz siódmy gromadzi w Krakowie przedstawicieli sfer nauki, ekonomii, kultury i polityki. Kongres poświęcony jest ekonomii opartej na wartościach społecznych, a jego ważnym uzupełnieniem są wydarzenia kulturalne.

Open Eyes Art Festival powstał w 2021 roku jako następstwo i naturalna ewolucja organizowanego w poprzednich latach Open Eyes Festival. Jednym z jego podstawowych założeń jest różnorodność i interdyscyplinarność – działania we wszystkich dziedzinach sztuki: malarstwie, rzeźbie, tańcu, teatrze, filmie, fotografii i grafice oraz muzyce, zarówno poważnej, jak i rozrywkowej. Organizatorzy (Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Nowohuckie Centrum Kultury oraz Agencja Artystyczna GAP) mocno stawiają na współpracę, dlatego program powstaje we współdziałaniu z wieloma krakowskimi instytucjami kulturalnymi, a wydarzenia – zaplanowane na cały miesiąc przed kongresem – często wychodzą w przestrzeń miejską, niejednokrotnie zaskakując obecnością w miejscach niekojarzących się wprost z kulturą czy sztuką.

Przewrotnie potraktowane hasło OEAF 2022 „Mistrzowie, uzurpatorzy i uciekinierzy” tylko pozornie dzieli ludzi sztuki, kategoryzując ich role. „Nie wartościujemy postaw – rozgrywają się na wielu płaszczyznach i łączą się czasem w jednej postaci. Wszystkie one są ważne. Program festiwalu prezentuje artystów obok siebie, dając możliwość nie tyle konfrontacji, co wzajemnej inspiracji i dialogu. Chcemy pokazać możliwie szerokie spektrum twórców, dziedzin i środków artystycznych” – podkreślają organizatorzy.

Open Eyes Art Festival wystartuje 22 października w murach dziewiętnastowiecznego pałacu Ogińskich i Potulickich przy ulicy Piłsudskiego 4 w Krakowie. Na otwarcie zaplanowano wernisaże aż trzech wystaw. Open Art to prezentacje kilkunastu projektów studenckich, które powstają w międzywydziałowych i międzyuczelnianych zespołach. Opiekę kuratorską nad ekspozycją sprawuje Kolektyw Rzeczy – grupa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zajmująca się organizacją wystaw młodych twórców. Na wystawie Niespokojne dusze z cyklu Obcym okiem przyjrzymy się z kolei twórczości kilkunastu dydaktyków krakowskiej uczelni – kuratorka Delfina Jałowik postanowiła pokazać blisko sto prac operujących różnymi technikami wykładowców ASP. Natomiast o tym, że wielu absolwentów ASP od lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku sztuki i projektowania, opowie wystawa podsumowująca ostatnie dziesięciolecie ich pracy o znaczącym tytule Dekada.

W programie festiwalu znajdą się również m.in. wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas, reprezentantki Polski na Biennale Sztuki w Wenecji 2022, wystawa wybitnego ukraińskiego artysty Siergieja Czajki, festiwal filmowy Open Screen czy targi sztuki Nówka Sztuka.

Festiwal zakończy się podczas Kongresu Open Eyes Economy Summit (22 i 23 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków) – wówczas zostanie zaprezentowany koncert i milczeć, i śpiewać... Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza oraz poświęcone artyście wystawa fotografii i film. Na scenie ICE Kraków spotkają się przedstawiciele różnych gatunków i pokoleń, którzy na nowo przyjrzą się jego poezji: „po swojemu” zinterpretują ją Kapela ze Wsi Warszawa, Pablopavo i Ludziki, Kirszenbaum, Morświn, Imiela & Suchar oraz Karolina Cicha. (Dorota Dziunikowska)

Tekst został opublikowany w kwartalniku „Kraków Culture” 3/2022.

Inauguracja OEAF
22 Października 2022, 18.00
Pałac Ogińskich i Potulickich, ul. Piłsudskiego 4 w Krakowie
Otwarcie festiwalu to wernisaże trzech wystaw:

  • Open Art – prezentacje kilkunastu projektów studenckich,
  • Niespokojne dusze (cykl Obcym okiem) – wystawa twórczości dydaktyków ASP w Krakowie,
  • Dekada – wystawa prezentująca działalność absolwentów krakowskiej ASP.

Pobierz folder z pełnym programem festiwalu.

załączniki

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<