Zbigniew Cebula. Malarstwo

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 11 października 2022, 18:00 - piątek, 28 października 2022

„Twórczości Zbigniewa Cebuli, pedagoga krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, trudno pomylić z jakąkolwiek inną. Gdybym miał ją określić zaledwie paroma słowami, wybrałbym „gęstość” oraz „wielowarstwowość” – z zastrzeżeniem, że stosuję je zarówno do formy, jak i treści tych obrazów. Owe charakterystyki przejawiają się bowiem na wielu poziomach, co sprawia, że każde dzieło doprasza się uwagi i uważnej lektury. Tak, lektury właśnie, gdyż artysta nie stroni od posługiwania się symbolem i metaforą. ... Wieloraka jest bowiem także tematyka, do której odwołuje się autor cyklu Wieloryb w katedrze. Nie obca jest mu kultura antyczna i świat mitologii, ale szczególnie bliska tradycja judeochrześcijańska, z Biblią, religijną ikonografią, czy starożytną mistyką na czele. …”
W warstwie formalnej bogata kolorystyka zostaje wzbogacona niezwykle różnorodną fakturowością płaszczyzny malarskiej, co jest skutkiem tego, że artysta często sam tworzy własne pigmenty, farby i werniksy, wykorzystując przy tym nietypowe materiały mineralne, m.in. piasek i srebro. Jak by tego było mało, w niektórych pracach dostrzec możemy nawet elementy kolażu (m.in. Dziadkowie oraz Wieloryb w Katedrze - Połów z 2015 roku).
Zbigniew Cebula lubi malować obrazy układając je w cykle. (Paweł Batory, Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie)

Zbigniew Cebula, rocznik 1961. Urodzony w Krakowie, malarz i pedagog ASP.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<