Mickiewicz tańczy. Romans wileński

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 4 października 2022, 19:00

Spektakl taneczny Baletu Cracovia Danza pt. „Mickiewicz tańczy. Romans wileński” opowiada historię balu w Wilnie, na którym pojawia się Adam Mickiewicz.

Przy okazji tańców i zabaw typowych dla repertuaru salonowego I połowy XIX wieku, poeta spotyka swą ukochaną Marylę, oraz postaci, które staną się inspiracją do stworzenia wierszy zawartych w tomie „Ballady i romanse”. Królujące na balu w wileńskim salonie romanse, oraz sytuacje towarzyskie zaproszonych gości stają się cennym doświadczeniem dla poety,  pilnego obserwatora charakterów i zachowań ludzkich.

Spektakl staje się okazją do prezentacji różnych form tanecznych współistniejących w I połowie XIX wieku. Są to tańce salonowe odtworzone z traktatu francuskiego mistrza tańca St. Leona wydanego w 1830 roku, a także tańce polskie w wersji salonowej, praktykowane w całej ówczesnej Europie, takie jak polonez, kontredans-mazurka, krakowiak-menuet. Na balu nie zabraknie też tańców charakterystycznych, o źródłach ludowych, pochodzących z Europy Centralnej, bliskich tematyce utworów literackich z „Ballad i romansów”. W spektaklu pojawią się też tańce sceniczne, baletowe w nowym wówczas stylu romantycznym.

Poprzez prezentację postaci w kostiumach z epoki widzowie będą mogli przenieść się w czasie i przestrzeni, do Wilna I połowy XIX wieku. Spektakl nawiązujący do twórczości Mickiewicza jest przede wszystkim szeroką panoramą tamtych czasów, ówczesnych tradycji i ilustracją społeczności żyjącej w Wilnie na początku XIX wieku. Czego doskonałym dopełnieniem jest ścieżka muzyczna. W spektaklu usłyszymy twory m.in.: Marii Szymanowskiej, Fryderyka Chopina, Wacława Raszka, Antoniego Harta, Michała Kleofasa Ogińskiego.

Scenariusz i reżyseria:  Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, Alina Towarnicka, Dariusz Brojek, Leszek Rembowski  (mazur salonowy) oraz oryginalne choreografie z epoki.

Kostiumy: Elżbieta Wójtowicz-Gularowska

Projekcje: Krzysztof Antkowiak

 

Występują tancerze Baletu Cracovia Danza:

Nikoleta Giankaki – Celina Szymanowska

Ewelina Keller – tancerka - Świtezianka

Małgorzata Nabrzeska – Maryla Wereszczakówna

Zuzanna Ruta – Helena Szymanowska, nimfa wodna

Anna Szczotka – Krystyna Kowalska, nimfa wodna

Anna Szklener – Joanna Zaleska, nimfa wodna

Marta Yıldız – Maria Szymanowska

Georgij Andrejczenko – Tomasz Zan

Maxim Berko – tancerz

Michał Kępka – Adam Mickiewicz

Filip Świeczkowski – Franciszek Malewski

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Baletu Cracovia Danza
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<