Do słów

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 29 września 2022, 18:00
2022 to niezwykły rok dla polskiej kultury - mija w nim 200 lat od pierwszego wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza, dzieła uznawanego za manifest rodzimego romantyzmu. Chór Polskiego Radia także postanowił wziąć udział w jubileuszowej rozmowie o polskim romantyzmie i przygotował niezwykły koncert Do słów, będący muzyczną próbą ukazania szerokiego wachlarza idei wyrażonych w poezji polskich romantyków oraz ich następców.

Chór Polskiego Radia we współpracy ze znakomitymi kompozytorami muzyki najnowszej wypełnia w ten sposób zauważalną lukę w polskiej kulturze, polegającą na znikomej liczbie muzycznych opracowań tej poetyckiej tradycji na wykonania chóralne. Zespół zaprezentuje najpiękniejsze kompozycje polskiej twórczości chóralnej: Pieśni kurpiowskie Karola Szymanowskiego – przypomniane w 140 rocznicę urodzin kompozytora (1882-1937) oraz skomponowane w tym samym wieku Pieśni kurpiowskie Romana Maciejewskiego (1910-1998). Tęczęść koncertu dopełnią dzieła sakralne Krzysztofa Pendereckiego.

Najpierw jednak usłyszymy kompozycje czterech polskich kompozytorów zaproszonych do udziału w tym projekcie: Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Łukaszewskiego, Piotra Tabakiernika oraz Szymona Godziemby-Trytka, którzy mierzą się z Sonetami krymskimi Adama Mickiewicza, poezją Cypriana Kamila Norwida i twórczością Zygmunta Krasińskiego. Dopełnia je kompozycja Joanny Wnuk-Nazarowej do poezji Bolesława Leśmiana, która pojawia się w tym zestawieniu nieprzypadkowo. Wszakże formacja kulturowa Młodej Polski, której przedstawicielem był Leśmian manifestowała konieczność zwrotu ku romantycznej tradycji, a przede wszystkim ku twórczości Adama Mickiewicza. Nie bez powodu Leśmian w szczególny sposób umiłował sobie tradycję ballady (Dusiołek, Dziewczyna), z właściwym jej repertuarem bohaterów fantastycznych, przedstawianych w aurze tajemnicy, na pograniczu jawy i snu.

Szymon Godziemba-Trytek Sonety krymskie
Piotr Tabakiernik niebieska linia
Joanna Wnuk-Nazarowa Dziewczyna na 12 głosów i obój do słów B. Leśmiana
***
Karol Szymanowski Pieśni kurpiowskie
Roman Maciejewski Pieśni kurpiowskie
Krzysztof Penderecki O Gloriosa
Krzysztof Penderecki Missa brevis

Karolina Stalmachowska – obój
Krzysztof Barczewski – krotale
Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<