Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gaju

Metropolia

Kościół w Gaju to niezwykła budowla. Położony na południe od Krakowa, pomiędzy Łagiewnikami a Kalwarią Zebrzydowską, przy trasie Kraków – Zakopane, kryje w sobie wielowiekową historię i tajemnicę objawienia się Matki Bożej w XIII wieku. Gaj należał wtedy do benedyktynów z pobliskiego Tyńca, którzy wystawili tu, nieistniejący już, drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (później Narodzenia NMP). W 1277 r. umieścili w nim wizerunek Matki Boskiej na pamiątkę Jej cudownego objawienia się na dębie. Najcenniejszym obiektem w kościele jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, słynący z łask, jakie przez lata spływały na wiernych za jego pośrednictwem. Nie jest to jednak wspomniany już pierwszy wizerunek maryjny umieszczony w Gaju przez benedyktynów, lecz obraz o dwa stulecia starszy, który został przeniesiony z drewnianego do murowanego kościoła. Jest namalowany na deskach lipowych z widocznymi cechami stylu gotyckiego z drugiej połowy XV wieku.
Obecny, wzniesiony w 1626 roku kościół służy dwóm miejscowościom: Gajowi i Lusinie. W przeszłości do parafii należały także Opatkowice, Libertów, Brzyczyna, Borek Fałęcki i Jugowice.
Obiekt, wraz z otaczającym parkiem, został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<