Rzym – pokaz specjalny w Kinie Pod Baranami

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 5 października 2022, 18:15

Pokaz w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów poprzedzi wykład, który z ekranu wygłosi specjalistka od włoskiego kina, Diana Dąbrowska.

Na początku lat 70. Federico Fellini, twórca „La Strady” i „Słodkiego życia”, postanowił oddać w filmie Rzym esencję włoskiej stolicy, do której przeprowadził się jako dziecko z nadmorskiego Rimini. W oczach reżysera miasto jawi się zarówno jako spowity tajemnicami mit, jak i pełna sprzeczności kobieta: jednocześnie kusząca i odpychająca, święta i zdeprawowana.

Znawczyni twórczości reżysera Maria Kornatowska pisała, że Fellini przystąpił do realizacji Rzymu zachowując barokową formułę ‘ogrodu nie plewionego’, kramu z różnościami, epizodów nizanych swobodnie, zmienności konwencji i nastrojów, bezpośredniej relacji autora-bohatera, który opowiada nam o tym, jak sobie w dzieciństwie Rzym wyobrażał, jak go wreszcie w wieku młodzieńczym zobaczył i jak - osiągnąwszy wiek męski - sfilmował.

W filmie odbijają się wszystkie fantazje i obsesje Felliniego. To niezwykły kolaż, pozbawiony klasycznie rozumianej fabuły, ale wypełniony aż po brzegi trafnymi obserwacjami, audiowizualnymi ekscesami i zapadającymi w pamięć sekwencjami, z pokazem mody kościelnej na czele.

W tym skrajnie osobistym zestawie znalazło się miejsce na rozbrajające portrety Rzymian, podszyte antyklerykalizmem komentarze na temat Watykanu, obrazy rozpasanych rozrywek oraz znakomitą muzykę autorstwa Nino Roty (który choć współpracował z Fellinim przy licznych filmach, przeszedł do legendy za sprawą ścieżki dźwiękowej do Ojca Chrzestnego).

Wykład przed projekcją filmu z ekranu wygłosi Diana Dąbrowska - filmoznawczyni, krytyczka i edukatorka filmowa, organizatorka przeglądów i festiwali filmowych. Od 2021 prowadzi w sieci szeroko dostępny projekt spotkań online i podcastów o włoskim kinie i włoskiej kulturze pt. Accademia Włoskiego Kina.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<