Premiera książki Alicji Rosé

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 30 września 2022, 18:00

Księgarnia De Revolutionibus zaprasza na spotkanie wokół książki Morze nocą jest mięśniem serca.

Możemy dźwigać historię na plecach, jak Käthe Kollwitz, napełniać jej ołowiem balony melancholii, jak W.G. Sebald, starać się o niej nie pamiętać, jak Cioran, słyszeć jej nieustające echo, jak Samuel Beckett, albo starać się przyłapać ją in flagranti, jak Tiziano Terzani. Czym była historia dla Ruth Maier, chroniącą się przed Zagładą w Norwegii i odnajdującą tam ukochaną, poetkę Gunvor Hofmo? Jak zapisała się w biografii miłości poetki Edith Södergran do redaktorki Hagar Olsson? Kto pisze o historii, żyje w historii, choć jednocześnie - jak chciała Hannah Arendt - historia wypycha nas naprzód.
A co, jeśli ona/on, wiatr i jeszcze ktoś, po śladach kogo się błąkamy z pytaniem za pytaniem, nie mają żadnej tajemnicy do wyjawienia w słowach? Wiersze Alicji Rosé prowadzą nas na krawędź uskoku między słowami ludzi a nieludzką mową. I słyszą niewypowiedziane, pomiędzy falami.
Krzysztof Czyżewski
 
Alicja Rosé (on/ona, jej/jego) - poeta, autor książki wierszy Północ. Przypowieści (Znak, 2019). Za ilustracje do książki Magdaleny Tulli Ten i tamten las (2017) otrzymała Nagrodę Literacką Warszawy i była nominowana do Międzynarodowej Nagrody IBBY.
 
Prowadzenie: Jan Burnatowski

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<