Scena kobiet – czytania performatywne

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 23 września 2022, 19:00 - niedziela, 25 września 2022
We wrześniowym cyklu czytań performatywnych "Scena kobiet" organizatorzy oddają głos Karolinie Fortunie, Ishbel Szatrawskiej i Aleksandrze Zielińskiej – dramatopisarkom uważnie przyglądającym się otaczającej rzeczywistości, obecnie dotkliwie naznaczonej pandemią i wojną.

Za pośrednictwem formy dramatycznej autorki w ciekawy i często przejmujący sposób ukazują losy bohaterek i bohaterów, które/rzy dążąc do szczęścia i odzyskania życiowej sprawczości, na co dzień niejednokrotnie doświadczają ludzkiej oraz systemowej przemocy, a także poczucia bezradności wobec losu oraz uwikłania w powtarzające się mechanizmy historii.
Prezentacji sztuk w formie czytań performatywnych podjęły się reżyserki młodego pokolenia: Zofia Gustowska, Zdenka Pszczołowska i Olga Ciężkowska.
Po każdym czytaniu odbędzie się rozmowa z autorką i twórcami czytania, którą poprowadzi Agata Dąbek.
 
Harmonogram:
 
23 września godz. 19:00
Karolina Fortuna
Oczy motyla
Reżyseria: Zofia Gustowska
 
24 września godz. 19:00
Ishbel Szatrawska
Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia
Reżyseria: Zdenka Pszczołowska
 
25 września godz. 19:00
Aleksandra Zielińska
Kasandra Maszyna
Reżyseria: Olga Ciężkowska 
 
Projekt "Scena kobiet" ma na celu promowanie tekstów dla teatru pisanych i wystawianych przez kobiety, prezentujących kobiecą perspektywę oglądu współczesnych zjawisk o charakterze egzystencjalnym, społeczno-politycznym, historycznym i kulturowym.
Stanowi on kontynuację idei wcielonej w życie w Starym Teatrze w sezonie 2018/2019 na warsztatach pisania dla kobiet „Nasz głos” zorganizowanych z okazji 100-rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce.
W licznym gronie uczestniczek biorących udział w tamtych warsztatach znalazły się również autorki, których nowe teksty dla teatru zostaną zaprezentowane publiczności w cyklu Scena kobiet.
 
Kuratorka projektu: Agata Dąbek
 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<