Kongres Futurologiczny 2022

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 10 września 2022 - niedziela, 11 września 2022

Kongres Futurologiczny w Pałacu Potockich ponownie połączy światy kultury, nauki i techniki.

Jak fikcja wpływa na naukę, a nauka na fikcję? Czy mamy szansę zetknąć się z przedstawicielami obcych cywilizacji – a jeśli tak, to czy ci obcy będą bytami biologicznymi, a może robotami? Jaki wpływ na nasze człowieczeństwo ma gwałtownie rozwijająca się technologia, i czy człowiek połączony z komputerem będzie bardziej ludzki, czy cybernetyczny? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą na zbliżającym się II Kongresie Futurologicznym najlepsi polscy specjaliści z zakresu science oraz fiction.

Konferencja to coroczna kontynuacja wydarzenia zainaugurowanego w 2021 roku jako część obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema. Wpisując się w promocję twórczości oraz myśli humanistycznej krakowskiego pisarza, podobnie jak ubiegłym roku przyjmie formułę interdyscyplinarnego, eksperckiego forum wymiany inspiracji i poglądów pomiędzy twórcami kultury popularnej, reprezentacją środowisk naukowych i przedstawicielami branży technologicznej.

Poprzez zróżnicowany program paneli dyskusyjnych oraz wykładów promowana będzie twórczość współczesnych polskich pisarzy science fiction, dziedzictwo literackie Stanisława Lema i pamięć o jego dziełach. Organizatorzy postarają się również przybliżyć polskie osiągnięcia naukowo-techniczne oraz podjąć dyskusję nad kierunkami rozwoju naszej cywilizacji w kontekście studiów nad przyszłością i analiz futurologicznych.
Miejsce
Miejscem konferencji, podobnie jak w roku ubiegłym, będą zabytkowe wnętrza Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się nie tylko czołowi polscy pisarze fantastyki naukowej i kulturoznawcy, ale również przedsiębiorcy technologiczni, dziennikarze naukowi oraz specjaliści Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Goście
Uczestnicy spotkają się między innymi z Rafałem Kosikiem, który omówi rolę pisarstwa science fiction w kulturze popularnej. Wysłuchają dyskusji o poszukiwaniu życia pozaziemskiego, którą wraz z dr Agatą Kołodziejczyk podejmą ks. dr hab. Adam Świeżyński i dr inż. Tomasz Zawistowski, twórca pierwszego polskiego satelity naukowego Lem. Od Jacka Wyszyńskiego, prezesa Pyramid Games, dowiedzą się, jak wiele zagadnień z zakresu astronautyki można zawrzeć w grach wideo. Na pytanie, czy technologia może zapewnić nam szczęście, spróbuje odpowiedzieć dr Paweł Fortuna.

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich pasjonatów science fiction oraz osób zainteresowanych rozwojem naukowo-technicznym. Konferencja ma charakter niekomercyjny, z wolnym wstępem dla każdego. Całość spotkań zostanie utrwalona w formie audiowizualnej i umieszczona w Internecie, aby ci, którzy nie będą mogli bezpośrednio w niej uczestniczyć, mieli możliwość późniejszego wysłuchania dyskusji oraz wykładów.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<