Noc Księgarń w ksiegarni Tajfuny

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 7 października 2022, 18:00
W działającej od niedawna na krakowskim Kazimierzu księgarni Tajfuny odbędzie się spotkanie z Katarzyną Sonnenberg-Musiał, tłumaczką książki Pewien mężczyzna Keiichiro Hirano, która ukazała się w polskim przekładzie w Wydawnictwie Czytelnik. Tematem spotkania będzie japońska literatura, opowieści grozy i sztuka przekładu.
 
Książkę Keiichirō Hirano trudno jest zakwalifikować do jakiegokolwiek gatunku. Powieść obyczajowa? A może psychologiczny thriller? Jedno jest pewne – nie bez powodu jest to bestseller w Japonii. Można odczytać Pewnego mężczyznę po prostu jako opowieść detektywistyczną. Umiera Daisuke Taniguchi i gdy jego rodzina odwiedza żonę zmarłego i widzi ich zdjęcia na ołtarzyku, okazuje się, że Daisuke wcale nie był tym, za kogo się podawał. Na scenę wkracza prawnik, Akira Kodo, razem z którym czytelnicy próbują rozwikłać zagadkę – kim był Daisuke i gdzie mieszka ten prawdziwy? Hirano zagląda jednak w głąb, próbując zrozumieć motywacje swoich bohaterów i analizując problemy obecne w całej Japonii. Pokazuje rasizm (zwłaszcza wobec mieszkańców koreańskiego pochodzenia), który przesiąkł tak głęboko do społecznej tkanki, że wydaje się, że nie można od niego uciec.

Prowadzenie: Karolina Bednarz japonistka, reportażystka oraz założycielka wydawnictwa i księgarni Tajfuny.

Katarzyna Sonnenberg-Musiał adiunktka w Zakładzie Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, badaczka nowożytnej i współczesnej literatury japońskiej, autorka artykułów i monografii, tłumaczka dzieł Ihary Saikaku, Higuchi Ichiyō, Natsume Sōsekiego, Moriego Ōgaia, Akutagawy Ryūnosuke, Nagaia Kafū, Hiraide Takashiego, Keiichirō Hirano.

 

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Księgarnia Tajfuny, Wydawnictwo Czytelnik
  • 642071187204602
  • 728 818 821
  • wstęp wolny
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<