Ukraina! 7. Festiwal Filmowy

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 19 września 2022 - czwartek, 22 września 2022

Kino Pod Baranami zaprasza na Festiwal Filmowy UKRAINA! Odbywająca się w Warszawie impreza odwiedzi kilka polskich miast - w tym Kraków, gdzie zostanie zaprezentowanych sześć tytułów z różnych festiwalowych sekcji. W programie m.in. prezentowany na Festiwalu w Cannes Pamfir Dmytro Sukholytkyego-Sobchuka oraz osadzony w międzywojennym Stanisławowie Szczedryk Olesyi Morgunets-Isaenko.

UKRAINA! Festiwal Filmowy to jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce. Główną siedzibą imprezy jest warszawska Kinoteka, gdzie w czasie tegorocznej edycji, pokazanych zostanie ponad 50 filmów, w tym nowe fabuły, dokumenty i krótkie metraże. Festiwal angażuje się również w działalność charytatywną: począwszy od lutego 2022 tego roku zorganizował ponad 100 pokazów w całej Polsce, z których cały dochód został przekazany na pomoc Ukrainie.

Beata Bierońska-Lach, Dyrektorka Festiwalu: Chcemy, żeby festiwal przemówił głosem prawdziwej Ukrainy, dlatego zaprosiliśmy do zespołu programowego Ukraińców mieszkających od kilku lat w Polsce. Dwie poprzednie edycje pokazały, jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. W Polsce mieszka coraz więcej Ukraińców, to nasi sąsiedzi, współpracownicy, koledzy. Przyjeżdżają tutaj, uciekając przed wojną lub w poszukiwaniu lepszego życia. Chcemy, aby Festiwal UKRAINA! symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy.

Ukraina! 7. Festiwal Filmowy odwiedzi również kilka polskich miast,  w tym Kraków i Kino Pod Baranami, w którym w dniach 19-22 września wyświetlonych zostanie sześć wybranych tytułów z różnych festiwalowych sekcji. 

W programie znalazły się filmy dotyczące trudnych losów kobiet: tkwiących w systemie penitencjarnym (prezentowane na Festiwalu w Wenecji 107 matek Pétera Kerekesa) oraz poszukujących zaginionych bliskich (wyróżniona ponad 50 nagrodami filmowymi Matka apostołów, reż. Zaza Buadze). O pierwszych dniach rosyjskiej agresji w Donbasie w 2014 roku opowiada ukraińsko-turecki film Klondike Maryny Er Gorbach, nagrodzony m.in. na Festiwalu w Berlinie. 

 

O wojnie wspomina się również w zrealizowanym przed inwazją na Ukrainę mrocznym kryminale Pamfir Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka, który stał się zapowiedzią nadchodzącego dramatu. Z traumą niewoli mierzy się intrygujące stroną wizualną Odbicie Walentyna Wasjanowycza - twórcy nagradzanej Atlantydy (2019), natomiast Szczedryk Olesyi Morgunets-Isaenko cofa się do czasów międzywojnia i zamieszkałego przez Ukraińców, Żydów i Polaków Stanisławowa. Cały dochód z pokazu tego filmu (we wtorek, 20 września) zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie w ramach inicjatywy Cinema Aid Ukraine

PROGRAM:

poniedziałek, 19 września
18.00
107 MATEK | CENZORKA
reż. Péter Kerekes, Słowacja/Czechy/Ukraina 2021, 92’

wtorek, 20 września
18.00 SZCZEDRYK
| SHCHEDRYK
reż. Olesya Morgunets-Isaenko, Ukraina/Polska 2021, 122’
Cały dochód z biletów zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. 

20.30 ODBICIE | VIDBLYSK
reż. Walentyn Wasjanowycz, Ukraina 2021, 125’

środa, 21 września
18.00
KLONDIKE | KLONDIKE
reż. Maryna Er Gorbach, Ukraina/Turcja 2022, 100’

20.30 MATKA APOSTOŁÓW | MATY APOSTOLIV
reż. Zaza Buadze, Ukraina 2020, 120’

czwartek, 22 września
18.00
PAMFIR | PAMFIR
reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ukraina 2022, 102'

Udostępnij

Więcej

  • 23 zł (normalny)
    18 zł (ulgowy)
    17 zł (klubowy / senior)
    Karnet (6 seansów): 72 zł
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<