Strefa 79. Obiekty rzeźbiarskie i malarstwo Dobiesława Gały

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 26 września 2022 - niedziela, 6 listopada 2022

Na wystawie pt. Strefa 79 zaprezentowane zostaną strukturalne cykle, które obejmują monochromatyczne, ciemne, białe oraz wielobarwne kompozycje o charakterze reliefowym. Są to pewnego rodzaju hybrydy rysunku, grafiki i rzeźby czy malarstwa i rzeźby. Układy budowane są Ekspresyjną przecinającą się Linią lub płynnie dryfującą w określonym obszarze, dzięki czemu powstają wielopłaszyznowe formy, które deformują czystą nienaruszoną dotąd przestrzeń różnymi układami kompozycyjnymi.  To ciągły eksperymentalny proces poszukiwawczy, który niemal za każdym razem zaskakuje czymś nieoczekiwanym, co zresztą staje się inspiracją do dalszych poszukiwań i realizacji kolejnych serii prac. Próbuje zestawiać ze sobą, a tym samym kontrastować kompozycje, wyszukanymi, odmiennymi i nieoczywistymi strukturami. Istotnym elementem dookreślającym konfiguracje linii i kształtów jest najczęściej metaliczna paleta barw, która dodatkowo odrealnia te prace, dlatego wrażliwość odbiorcy najczęściej lokuje je w obszarach metafizyki i kosmosu, co zresztą zgodne jest z moimi intencjami i inspiracjami. Ufizyczniam pewne doświadczanie czasu, koncentruje się na próbach zilustrowania ulotności naszej pamięci oraz poszukiwaniu metafizycznej przestrzeni. Prace ukazują proces zacierania wszelakich aktów obecności, zdarzeń i działań w warstwie materialnej i duchowej. To zdekonstruowane obszary, gdzie w niedookreślonym czasie doszło do zagadkowych zjawisk, tajemniczych śladów zdarzeń, których konsekwencją są zmiany struktury materii w wymiarze makrokosmosu, mikrokosmosu, ale również materii pozazmysłowej. Wymiar metafizyczny to ważny elementem mojej twórczości, opowiadam o człowieku jako fizycznym bycie, który pozostawia w świadomości swojego otoczenia trwały ślad niematerialny. Ten ślad jest pewnego rodzaju deformacją struktury przestrzeni, współistnieniem w czasie, wpływaniem na przyszłość. Z biegiem czasu ślad, zanika, zarasta materią czasu i biegiem życia kolejnych istnień. Pojedynczy życiorys staje się elementem historii. Każdy realny kształt zamazuje się, staje się pamięcią o przedmiocie. Projekty z piętnem czasu kreują przestrzeń tego, co przemija, odchodzi bądź już odeszło, zatrzymując widza w stanie zawieszenia, pomiędzy przyszłością, teraźniejszością a przeszłością. Poprzez prezentację różnych faz postępującej destrukcji, istnieje szansa powrotu do przeszłości, dająca wyobrażenie zdarzeń minionych, niepełne i nieostre wprawdzie, ale pozwalające na rekonstrukcje zdarzeń lub przybliżone zwizualizowanie obiektu, który wpłynął na kształt obszaru. Praca jest moją grą w uobecnianie, w znajdowanie się w czasoprzestrzennym zapętleniu. Staje się impulsem do poszukiwania własnej tożsamości i potrzeby nazwania siebie. (Dobiesław Gała, 18 sierpnia 2022)

Dobiesław Gała jest artystą rzeźbiarzem, doktorem sztuki, adiunktem w  Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Prodziekanem na Wydziale Rzeźby. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany m.in. stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod kierunkiem słynnego Tima Scotta. Stypendysta Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej. Laureat i zdobywca Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego oraz wielu prestiżowych nagród za twórczość artystyczną. Swoje prace prezentował na ponad siedemdziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Wernisaż wystawy – 12 października (środa), 18.00

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<