Barbara & Worku Goshu

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 9 sierpnia 2022 - niedziela, 4 września 2022

Malarstwo z chrześcijańskiej Etiopii.

Barbara Goshu jest malarką obdarzoną wyjątkowym talentem, a jej twórczość przenika głęboka religijność. Artystkę inspiruje tradycyjne chrześcijańskie malarstwo i ikonografia. Tworzy ikony na deskach, a także maluje na kamiennych płytach.
Barbara Goshu urodziła się w Krakowie. Uczęszczała do liceum plastycznego, a później, w 1961 roku, zaczęła studiować grafikę, malarstwo i rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej artystyczne zainteresowania od początku krążyły wokół bizantyńskiej, greckiej i rosyjskiej ikony. Na studiach poznała Worku Goshu i wyszła za niego za mąż. W 1969 roku para artystów przeprowadziła się do Etiopii. Bogactwo etiopskiej cywilizacji podziałało na Barbarę stymulująco, zaczęła zgłębiać tajniki kultury, sztuki i historii Etiopii. Wynikiem tego było powstanie oryginalnych prac prezentowanych na licznych wystawach w kraju i za granicą.
Barbara Goshu angażuje się w kulturalne i społeczne akcje mające na celu ochronę dorobku tradycyjnej sztuki etiopskiej oraz promocję kultury polskiej za granicą. Jej działania zostały docenione i wyróżnione – w 2000 roku ówczesny Minister Spraw Zagranicznych, Władysław Bartoszewski, przyznał jej dyplom za wyjątkowe osiągnięcia w promowaniu Polski w świecie, a w 2012 roku została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Worku Goshu jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych współczesnych etiopskich artystów. Jest malarzem o szczególnej wrażliwości, a jego obrazy przepełnia duchowość i transcendencja.
Worku urodził się w 1942 roku w Ambo, gdzie spędził dzieciństwo. Początkowo uczęszczał do tradycyjnej szkoły państwowej typu europejskiego. W 1958 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Addis Abebie, gdzie uczył się rysunku, technik graficznych i malarstwa. Po otrzymaniu dyplomu w 1963 roku dostał stypendium umożliwiające mu studia na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, najstarszej uczelni artystycznej w Polsce. Tam poznał swoją przyszłą żonę Barbarę. Czas studiów artysta wykorzystał również na podróże po Europie Zachodniej, podczas których odwiedził wiele muzeów i galerii. Wpłynęło to bardzo na jego artystyczny rozwój. Worku uzyskał dyplom projektowania graficznego na ASP w Krakowie w 1969 roku. Później wraz z żoną wyjechał do Etiopii, gdzie małżonkowie rozpoczęli wspólną karierę artystyczną, tworząc dzieła prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą. W 1973 roku Worku Goshu rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i Projektowania w Addis Abebie, gdzie był profesorem na Wydziale Malarstwa przez 27 lat. Obecnie Worku i Barbara prowadzą własną galerię sztuki w Addis Abebie.

Spotkanie z artystami: 18 sierpnia 2022, godz. 18.00

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<