Takie Trio

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 8 września 2022, 18:00 - niedziela, 6 listopada 2022

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę rzeźby Jana Bagrownicza oraz malarstwa Macieja Leśniaka i Marka Bielenia.

Jan Bajgrowicz – urodzony w 1953 roku w Krakowie. Ukończył studia na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP pod kierunkiem prof. Mariana Koniecznego. Uczestniczył w wystawach zbiorowych i był autorem kilku  indywidualnych. Jego rzeźby znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Tworzywem jego rzeźb przez wiele lat był piaskowiec i drewno. W tym okresie jego prace miały charakter estetyczny i dekoracyjny. W ostatnich latach wrócił do modelowania w glinie i odlewów w betonie. Forma stała się bardziej dramatyczna, bliższa kondycji ludzkiej.

Maciej Leśniak – absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP (dyplom w pracowni prof. Tadeusza Łakomskiego, 1978). Studia na Wydziale Tkaniny ASP w Krakowie oraz w Instytucie Sztuki Liturgicznej PAT. Maluje, rysuje, tka. Projektuje witraże, wnętrza sakralne i mieszkalne, ogrody i architekturę ogrodową. Zajmuje się także malarstwem architektonicznym i polichromią, aranżuje wystawy. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju, jak i za granicą (w Japonii, Austrii, w Niemczech i Wielkiej Brytanii). Wystawia rzadko i bez zapału.
„Kwiaty fascynowały mnie od dzieciństwa. To ulubiony motyw mojego malarstwa. Zresztą mój pierwszy zawód to „ ogrodnik od terenów zieleni”. Po ukończeniu ASP zacząłem malować cykle Bukiety z mojej pracowni. Z przerwami robię to do dzisiaj, choć teraz to już raczej różne odsłony cichego życia, Stillleben.
Obrazy prezentowane na wystawie pochodzą z ostatnich  lat (2018–2022). To chwile zatrzymane w czasie, zapis moich emocji, ale i niedyspozycji, kiedy doświadczenie i warsztat zastępują brak weny.
To kadry mojego wewnętrznego świata. Praca, zabawa w kolory i komponowanie, tworzenie czasem budzą we mnie wewnętrzne dziecko.Przy czym im jestem starszy, tym wyraźniej widzę, że nie ma potrzeby zmieniać Natury. Jest sama w sobie dobra i piękna.Maluję nie tylko dla siebie, „do "szuflady”, także po to, by widz, obserwator na moment przystanął, zastanowił się, odetchnął, a czasem może i zachwycił się.”

Marek Bieleń – urodzony w 1953 roku w Kolbuszowej. Studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem prof. Włodzimierza Buczka. Obrazy w zbiorach instytucji krakowskich: Pałac Sztuki, Muzeum Historyczne, Nowohuckie Centrum Kultury oraz w kolekcjach prywatnych (Czechy, Francja, Holandia, Kolumbia, Polska, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, USA).
„Prezentuję Państwu 12 obrazów w dwóch zestawach. Zestaw A ukazuje otaczający świat zewnętrzny(4 dni w Karwi, Batowice, Panorama z balkonu Piotra, W drodze do pracy, Zima w Mistrzejowicach, Zmierzch). Zestaw B, to świat ideologii, polityki, manipulacji (Cała na dno!, Ideolo, Kolonia pasożytów, NWO, Powrót niewolników, W drodze do Piekła).”

Miejsce ekspozycji: I piętro (nisza) Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (lewe skrzydło)

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<