Plenerowa wystawa plakatów filmowych

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 12 sierpnia 2022 - środa, 31 sierpnia 2022

Kino Pod Baranami zaprasza do odwiedzenia plenerowej wystawy plakatów filmowych, dostępnej do końca sierpnia na Plantach, w sąsiedztwie Barbakanu. Prezentowane afisze zostały zaprojektowane przez uznanych artystów związanych z Polską Szkołą Plakatu oraz tych, którzy kontynuowali myśl tego nurtu. 

Do końca wakacji, w pobliżu Barbakanu, można oglądać plenerową wystawę plakatów filmowych pt. Plakat filmowy - dzieło sztuki, przygotowaną przez Fundację Dla Kina, Kino Pod Baranami oraz Dydo Poster Gallery. To dziesięć różnorodnych afiszy filmowych, stworzonych przez polskich artystów do zagranicznych produkcji, takich jak Zawrót głowy Alfreda Hitchcocka, Casablanca Michaela Curtiza czy Strach na wróble Jerry’ego Schatzberga. Wśród autorów znaleźli się uznani twórcy związani z kultową Polską Szkołą Plakatu oraz artyści młodszych pokoleń, inspirujący się tym niezwykłym nurtem w rodzimej sztuce. 

Wybrane filmy, których plakaty znalazły się na wystawie (m.in. Piknik pod Wiszącą Skałą, Kabaret, Ostatni seans filmowy), wyświetlane są w Kinie Pod Baranami w ramach nowego cyklu Filmy Wszech Czasów

Plenerowa wystawa plakatów - z opisem w języku polskim i angielskim - znajduje się na Plantach, w bezpośrednim sąsiedztwie Barbakanu. 

Prezentowane plakaty pochodzą ze zbiorów Dydo Poster Collection - kolekcji Krzysztofa Dydo, który od 1960 roku systematycznie gromadzi polskie i zagraniczne plakaty. W jego zbiorach znajdują się plakaty kulturalne – filmowe, teatralne, operowe, festiwalowe, wystawowe, muzyczne oraz społeczne, polityczne i reklamowe. Od 1985 roku w Kramach Dominikańskich na ul. Stolarskiej 8-10 działa galeria, której właścicielami są Krzysztof Dydo i Ewa Pabis. W październiku 2017 roku została otwarta druga Galeria Plakatu w Krakowie przy al. Focha 1 (w dawnym hotelu Cracovia), tzw. galeria „córka”, której właścicielką jest Natalia Dydo, kontynuująca pasję ojca. 

Wystawa plakatów towarzyszy 16. wakacyjnemu festiwalowi filmowemu Letnie Tanie Kinobranie, który aż do 1 września trwa w Kinie Pod Baranami. 

Organizatorem wystawy jest Fundacja Dla Kina we współpracy z Kinem Pod Baranami. Partnerem wystawy jest Dydo Poster Collection.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<