Dożynki w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce

W gminach Metropolii

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Dożynki czyli Święto Plonów to uroczystość połączona z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie prac na polu i zebrane plony.

Masowa produkcja warzyw na czarnoziemach sprawiła, że tereny te nazwano kiedyś zagłębiem warzywnym Małopolski. W roku 2007 główna gminna uroczystość dożynkowa poszerzyła zasięg i przerodziła się w Małopolskie Święto Warzyw. Uroczystość zawsze rozpoczyna się dziękczynną mszą. Wszystkie atrakcje, konkursy, dekoracje wiążą się z warzywami, a najważniejsi goście otrzymują przygotowane przez każde sołectwo kosze z plonami. Niestety, niepewny czas przy granicy naszego kraju oraz nadal utrzymująca się pandemia zmusiła organizatora do odwołania tegorocznej uroczystości.

Również co roku tradycyjnie w każdym z kościołów gminy odbywają się dożynki parafialne, które gromadzą przed ołtarzem wszystkie sołectwa z przepięknymi tradycyjnymi wieńcami. Organizacja dożynek to efekt znakomitej współpracy Kół Gospodyń Wiejskich, sołectw oraz organizacji pozarządowych działających na danym terenie.

Każde sołectwo uczestniczy we mszy dziękczynnej prezentując swój wieniec. Uroczystość plenerową organizuje tylko wybrane i uzgodnione wcześniej sołectwo, dzięki czemu imprezy plenerowe na terenie j gminy nie nachodzą się na siebie. Jest to istotne zwłaszcza dlatego, że w lecie organizacje pozarządowe, kluby sportowe i inne jednostki, które organizują wydarzenia, mogą liczyć na większą frekwencję mieszkańców gminy i przybyłych gości. Sołectwa, które nie organizują uroczystości plenerowej, po zakończonej mszy świętej spotykają się w swoich siedzibach. W gronie ograniczonym do osób zaangażowanych w dożynki, śpiewają i biesiadują ciesząc się z tegorocznych plonów.

 

Program:

15.08.

Parafia Pobiednik Mały
15:00 Msza Dziękczynna w kościele św. Wojciecha Męczennika
16:00 Uroczystości wewnętrzne

Parafia Igołomia
11:30 Msza dziękczynna w kościele Narodzenia NMP w Igołomi
12:30 Uroczystości wewnętrzne

28.08.

Parafia Wawrzeńczyce
11.00 Msza Dziękczynna w kościele św. Marii Magdaleny i św. Zygmunta w Wawrzeńczycach
12.00-22.00 Po mszy kolorowy korowód objeżdżając całą parafię dociera do sołectwa Żydów, gdzie odbędą się tegoroczne uroczystości dożynkowe (teren przy remizie OSP Żydów), obrzędy obśpiewania wieńca i gospodarza dożynek. Po części oficjalnej rozpocznie się wspólne biesiadowanie z udziałem mieszkańców i przybyłych gości.
Atrakcje tego dnia to występ teatralny Grupy Artystycznej BEST, grill, dmuchaniec dla najmłodszych i zabawa taneczna

 

 

 

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: KGW Żydów i OSP Żydów przy współpracy z KGW Stręgoborzyce
Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<