Kazimierz Kalkowski. Wyobrażone – niewyobrażalne

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 22 sierpnia 2022 - niedziela, 18 września 2022

Wystawa rzeźby ceramicznej, malarstwa i rysunku.

„Unikatowość formy rzeźb Kalkowskiego osiągana poprzez autorską, daleką od konwencjonalnych metod, obróbką materiału ceramicznego, nie ma odniesień do rzeźby ceramicznej polskiej i światowej. Kuriozalne, wieloelementowe kompozycje złożone z realistycznych detali, to sztuka wyobrażeniowa, symboliczna, metaforyczna. To osobiste wizje Artysty, pozbawione świadomie, celowo, sugestywnych i sugerowanych tematów.

Jeżeli sztuka kogokolwiek (a nie korzystanie z niej) może interpretować pojęcie Musée Imaginaire André Malraux, to najlepiej czyni to sztuka Kalkowskiego, czerpiąca – w detalach – z ikonicznych form kulturowych, często, o także ikonicznych znaczeniach. Jednocześnie, w ostatecznym, pełnym dziele, wymykająca się łatwym interpretacjom bo należąca do osobistej, intymnej sfery wyobrażeń Artysty. (Mimo to przekonująca odbiorcę prawdą tworzenia i nadzwyczajnym pięknem wyrazu).

Niezwykłe i najbardziej pożądane przez odbiorców: kolekcjonerów sztuki i bywalców wystaw są rzeźby Kalkowskiego. Podobną, surrealizującą estetykę stosuje Artysta w dziełach malarskich i rysunkowych, bazując na mistrzowsko opanowanym warsztacie.

Niewątpliwie, Kazimierz Kalkowski wymieniany w katalogach twórców światowych, znajdzie godne miejsce w historii sztuki polskiej XX/XXI wieku, podążając ścieżką wybitnych, ekstrawaganckich „oryginałów”, lokujących siebie poza głównymi oficjalnymi nurtami”. (Anna Maciejowska)

Kazimierz Kalkowski – urodzony w Gdańsku, w 1954 r. Rzeźbiarz, malarz, rysownik. W latach 1976-1981 studiował w gdańskiej PWSSP. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. W latach 1981-1989 pracował na rodzimej uczelni, początkowo w Pracowni Malarstwa, a potem w Pracowni Malarstwa Ściennego. Kalkowski jest mistrzem rzeźby w ceramice (porcelanie, kamionce). W dorobku artysty jest udział w 50 wystawach indywidualnych i ponad 30 zbiorowych w kraju i zagranicą. Wystawiał m.in. w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Warszawie, Wrocławiu, Freiburgu, Heildenbergu, Oldenburgu, Aachen, Berlinie, Chicago, Seattle, Luksemburgu. Ważniejsze realizacje: witraże – około 500 , rzeźby w kościele w Gdańsku Przymorzu oraz stacje drogi krzyżowej w kościele w Straszynie. Prace Kalkowskiego znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i zagranicą. Rzeźby kamionkowe artysty są dorocznymi nagrodami podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda za najlepszy debiut) oraz Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku (Yorick).

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<