Książka recepta na życie - spotkania w Abecadle

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Cykl spotkań w dawnej zabytkowej Aptece Pod Aniołem Stróżem to projekt z pogranicza biblioterapii, opowieści o książce I jej roli w życiu człowieka.

Gospodarze księgarni zapraszają na spotkania z wybitnymi osobami. Każde wydarzenie będzie transmitowane na profilu antykwariatu Abecadło na Facebooku. Powstaną także filmy i podcasty.
Cykl pod nazwą Książka - recepta na życie to projekt z pogranicza opowieści o książce, ale także o życiu z ważnym aspektem emocjonalnym i psychologicznym. Projekt opiera się na rozmowach z zaproszonymi osobami o wybranych przez nich książkach lub książce.
Poznawanie innych światów fabularnych to okazja do tego, by przenieść uwagę na inne niż nasze osobiste problemy, troski i trudności. Niektórzy przekonują, że pasja czytania może stać się w ten sposób drogą do wzmocnienia zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego.
Niepozorna czynność, jaką jest czas spędzony z książką, będzie podczas spotkań nowego cyklu w Abecadle punktem wyjścia do rozmowy o sprawach najważniejszych, nie tylko związanych z literaturą. Do przedsięwzięcia gospodarze zaprosili osoby, które czytanie traktują poważnie i z czytania uczyniły swoją profesję.
Miejscem rozmowy nieprzypadkowo są przestrzenie zabytkowej apteki, w której od 5. lat ma siedzibę Antykwariat Abecadło. Jak piszą organizatorzy: „Otoczeni książkami, wierzymy, że uda się przypomnieć stare receptury i mamy nadzieję na nowe recepty.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenia realizowane są w ramach projektu Fundacji Miasto Literatury pt. Krakowskie księgarnie na medal. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Program (wszystkie spotkania o godz. 18.00):

06.09 Igrający z czasem, spotkanie z Jakubem Jastrzębskim
Igraszki z czasem
- książka Stanisława Broniewskiego będąca niezwykłą gawędą o Krakowie u progu XX wieku stała się inspiracją do snucia opowieści o mieście przełomu wieków, dla której kanwą jest zabytkowa architektura i jej piękne detale. Nie jest to jednak jedyna książka, która ukształtowała współtwórcę facebookowego profilu Jakuba Jastrzębskiego. Rozmowa odsłoni misterną sieć poszukiwań i inspiracji, potrzebę obcowania z piękną książką. Nie zabraknie wyznań o kompulsywnym kupowaniu, dylematach moralnych przy kupowaniu rycin i roli książki w kreowaniu zainteresowań.
08.09 O szlachetnym zdrowiu i mądrym życiu. Rozmowa Agnieszki Kałwak i Antoniego Stąpora
Umysł ludzki jako przyjaciel, rozwydrzona małpa, oprawca lub nauczyciel. O trudnościach w funkcjonowaniu
12.09 Marcin Wilk, Wyliczanka, Maria Dąbrowska
, Noce i dnie
Dyskusyjny Klub Czytelniczy we współpracy z Fundacją Poemat Michała Zabłockiego
19.09 Oddech życia. Rozmowa Agnieszka Kałwak i Antoniego Stąpora
Oddech życiem oraz oddech jako funkcja powrotu do siebie
21.09 Paweł Chojnacki, O swoich bohaterach wyobraźni
Paweł Chojnacki, rocznik 1968, doktor filozofii University College London, współpracuje z Instytutem Historii PAN. Interesuje się w głównej mierze przeszłością kulturową i społeczną Polskiego Londynu. Opublikował m.in. biografię pt. Reemigrejtan. Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?!, wyróżnioną w 2020 roku przez jury Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. W ramach nowej serii wydawniczej IPN Publicystyka polityczna Polski Niepodległej 1918–1991 przygotowuje dwa obszerne zbiory tekstów Zygmunta Nowakowskiego, zarówno z okresu wojennego, jak i późniejszego, zamkniętego śmiercią pisarza w 1963 roku. W należącej do serii kolekcji Monumenta Scriptorum Exulum Polonorum ukaże się nadto w jego opracowaniu wybór esejów i felietonów o współczesnej pisarzowi literaturze emigracyjnej i krajowej.
23.09. Izabela Rąkiewicz- Brągiel, Biblioteka Kraków oraz Jadwiga Malina, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Oddział Kraków
W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu kształtowanym między innymi rozwojem wiedzy na temat zasad organizacji i zarządzania instytucjami kultury, postępem technologicznym oraz rosnącymi potrzebami współczesnego społeczeństwa, bibliotekarze i organizatorzy miejskich bibliotek publicznych zastanawiają się, jak powinny się one zmieniać. Czy dzisiejsze biblioteki mają służyć zdobywaniu wiedzy i informacji, czy raczej kojarzyć się z rozrywką, zabawą i przestrzenią zachęcającą do spotkania drugiego człowieka? Czy powinno się tworzyć megabiblioteki, czy raczej sieć małych placówek działających na terenie miejskich osiedli mieszkaniowych? Jak zachęcić współczesnego użytkownika do korzystania ze zbiorów i usług bibliotek, gdy w jego przekonaniu odpowiedzi na wszelkie pytania znajdzie w Internecie?
26.09 Zabójcze emocje. Rozmowa Agnieszki Kałwak i Antoniego Stąpora
Dlaczego radość może być niebezpieczna. I dlaczego droga środka jest tak trudna?
27.09 Profesor Maciej Urbanowski i dr Michał Piętniewicz o książce Nadberezyńcy Floriana Czarnyszewicza
Nadberezyńcy to najwybitniejsze dzieło Czarnyszewicza. Epicka, na poły awanturnicza, na poły romansowa opowieść o dramatycznych losach mieszkańców polskich zaścianków na ziemiach położonych między Berezyną a Dnieprem w latach 1911-1920. Jedna z najważniejszych i najpiękniejszych powieści polskich. Wojna i pokój naszych Kresów. (Michał Kryspin Pawlikowski)
Wystarczyło jednej stronicy, ażebym uległ wpływowi tego narkotyku i przeczytał jednym tchem 577 stronic dużego formatu. (Czesław Miłosz)
Czy wiesz, że dziesięć lat temu wyszła książka po polsku w Argentynie, o której boję się ci pisać w za dużych superlatywach, bo tak namiętnie ją pokochałem. Pisana przez zagrodowego szlachcica znad Berezyny. Język słowotwórczy, dźwięczny, półbiałoruski. Konkretność wizji, miłość ziemi, drzew, chmur, obok której Reymont sztuczny jest i zimny, obok której myśleć można tylko o Panu Tadeuszu. (Józef Czapski w liście do Jerzego Stempowskiego)
Spotkanie również o tomie Wiesława Pawła Szymańskiego Osobowość i poetyka.Szkice o literaturze polskiej XX wieku to zbiór artykułów znakomitego krytyka i historyka literatury, które kreślą, rysują i budują obraz pisarstwa filologicznego autora Ballad przed burzą w sposób interesujący i wielce zajmujący. Wyłania się z tego opracowania ciekawy portret niezwykle zachęcający do dalszego poznawania – ciągłego studiowania jego artykułów, szkiców, esejów.
29.09 Spotkanie z Michałem Klimczykiem - Szyszkodarem o książce Czogjam Trungpa Szambala święta ścieżka wojownika w tłumaczeniu Romana Skrzypczaka i Roberta Sudoła
Wojownik jest wrażliwy na każdy aspekt świata zjawisk – wygląd, zapach, dźwięki, dotyk. Podobnie jak prawdziwy artysta, ceniący wszystko, co dzieje się w jego świecie. Jego doświadczenie jest pełne i wyjątkowo żywe.
Michał Klimczyk z Krakowa, znany jako Szyszkodar jest między innymi autorem murali promujących czytelnictwo oraz ratuje książki wyrzucone na śmietnik i podrzuca je do skrzynek w różnych częściach miasta.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenia realizowane są w ramach projektu Fundacji Miasto Literatury pt. Krakowskie księgarnie na medal. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<