Dożynki w gminie Wielka Wieś

W gminach Metropolii

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Chociaż żeńców z kosą zastąpiły kombajny, a w podkrakowskich gminach nawet i te ciężko zobaczyć, to dożynki wciąż mają się całkiem dobrze.

Niegdyś na Matkę Boską Zielną krakowianki szły w niebieskich spódnicach i kokardach. Nie każda mogła sobie na nie pozwolić, tak jak i na korale, chyba że uzbierała na sznurek przez swoją ciężką pracę na polu u dziedzica.

Dożynki w każdy weekend

Od 15 sierpnia do 4 września w każdy weekend będzie można spotkać tak wystrojone krakowianki w Gminie Wielka Wieś. Tutaj odbędzie się aż 5 wydarzeń, a każde z tradycyjnymi obrzędami i przyśpiewkami. Na koniec będą tańce do utraty tchu!

Dawno temu, kiedy z zagonu schodzili żeńcy, na ściernisko wchodziły żniwiarki, by z resztek kłosów zbóż uwić wieniec. Gdy był gotowy i przystrojony: jabłkami, ciastkami, orzechami i kwiatami, panny zakładały odświętne stroje oraz wianki ze zbóż na głowę i zanosiły ów wieniec jako dar do dziedzica. W orszaku, przed wianem niesiono chleb z nowej mąki, potem szli żeńcy, często z kosami i sierpami przybranymi kwiatami. Pan zaś znał obrządki i wiedział dobrze, że za ten dar przodownic będzie musiał się odpłacić „wykupując” wian, przez wyprawienie hucznej imprezy, czyli tak zwanych dożynek.

Tradycja i zabawa

Chociaż żeńców z kosą zastąpiły kombajny, a w podkrakowskich gminach, nawet i te ciężko zobaczyć, to dożynki wciąż mają się całkiem dobrze. W zasadzie nie wiadomo czy to bardziej z zamiłowania krakowiaków do tradycji, czy do zabawy, ale szczęśliwie nie trzeba tego rozstrzygać. Warto jednak wybrać się na dożynki w Gminie Wielka Wieś, by zaczerpnąć radość z podkrakowskiego folkloru. Współczesne obrzędy dożynkowe rozpoczyna gospodarz z gospodynią wykonując przyśpiewki o chlebie, który następnie dzielą i częstują nim gości. W tym czasie zespoły regionalne, które przyniosły wieniec wyśpiewują o jego pięknie. Przyśpiewki są też okazją by pochwalić dobre zmiany we wsi, ale też w sposób satyryczny wytknąć włodarzom niedociągnięcia. Nikt się jednak na to nie obraża, bo kiedy chleb jest na stole, nie powinno być żadnych waśni, z resztą i tak kto by się poróżnił, to na koniec w tańcu się pogodzi, bo muzyka od wieków łagodzi obyczaje!

Program:

15.08. Giebułtów
godz. 15.00
Msza św.
w kościele św. Idziego, ul. Św. Idziego 2
godz. 16.30
Wydarzenie plenerowe
obok budynku wielofunkcyjnego, ul. Orlich Gniazd 30
20.08. Bębło
godz. 17.00
Msza św.
w kościele Miłosierdzia Bożego, plac kardynała Wojtyły 1
godz. 18.30
Wydarzenie plenerowe
obok budynku wielofunkcyjnego, ul. Sportowa 14
21.08. Biały Kościół
godz. 15.00
Msza św.
w kościele. św. Mikołaja, pl. św. Mikołaja 2
godz. 16.00
Wydarzenie plenerowe
 przy GOKiS, ul. Królowej Jadwigi 4
27.08. Dożynki na Wielkowiejskim Targu
godz. 9.00-13.00
, Szyce, Plac Wspólnoty 1
27.08. Modlnica
godz. 16.00
Msza św. polowa
godz. 17.00
Wydarzenie plenerowe
obok budynku wielofunkcyjnego, ul. św. Wojciecha 60
4.09. Będkowice
godz. 16.00
Msza św. polowa
przy SP Będkowice, Brzozowa 16
godz. 17.00
Wydarzenie plenerowe
 na boisku szkolnym, ul. Brzozowa 16

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<