Cudowna moc bukietów

W gminach Metropolii

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 15 sierpnia 2022, 08:00-13:00

Konkurs na najpiękniejszy bukiet zielny to pomysł na kultywowanie tradycji, poszerzanie świadomości ekologicznej i zanikającej wiedzy o roślinach oraz ich właściwościach leczniczych.
Według zwyczaju 15. sierpnia na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zwanym Świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół, kwiatów i owoców. Poświęcano bukiety zielne i zaznaczano w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca.
15 sierpnia przy zabytkowym drewnianym kościele w Podstolicach gromadzą się dorośli i dzieci. Przynoszą bukiety skomponowane z ziół i kwiatów – darów pól i ogrodów, by je poświęcić i jednocześnie wziąć udział w konkursie Cudowna moc bukietów.
Konkurs odbędzie się w formie nie tylko stacjonarnej, ale również internetowej -  w dwóch kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny oraz Mały Bukiet (dziecięcy). Autorzy najpiękniejszych bukietów otrzymają atrakcyjne nagrody.
Tradycja święcenia bukietów 15 sierpnia jest głęboko zakorzeniona w polskiej świadomości, stanowi wielką wartość w czasach, kiedy często zapomina się o dorobku przeszłości. Dlatego warto ją pielęgnować, by przetrwała kolejne stulecia.

Program

8.00-12.00
Przyjmowanie bukietów i rejestracja zgłoszeń (przyjmowanie bukietów po mszach)

10.00-12.00
Święcenie bukietów zielnych
Program artystyczny, ekologiczny i botaniczny (m.in. rozmowy o tradycji święcenia bukietów zielnych)

12.00–13.00
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.instytutdziedzictwa.pl

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<