15. Noc Cracovia Sacra

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 14 sierpnia 2022 - poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Krzyż jest motywem przewodnim tegorocznej Nocy Cracovia Sacra. Złożą się na nią unikatowe wystawy, zwiedzania, spotkania, koncerty i uroczystości religijne.

Noc Cracovia Sacra stanowi jeden elementów szerokiego projektu Krakowskie Noce. Jej 15, jubileuszowa edycja odbędzie się tradycyjnie 14 i 15 sierpnia, choć też rozciąga się na inne daty, bo połączono ją w tym roku z trzema ważnymi jubileuszami: 800-lecia Opactwa oo. Cystersów w Mogile, 800-lecia parafii Mariackiej i 550-lecia obecności paulinów na Skałce.
Najważniejszy symbol chrześcijaństwa obecny jest w Krakowie od ponad tysiąca lat. Znaczy każdą świątynię, towarzyszy modlitwie, obecny jest w każdej dziedzinie sztuki sakralnej.

Szlakiem krucyfiksów

Noc Cracovia Sacra, której spoiwem jest krzyż, będzie okazją do odwiedzenia miejsc, jakie znaczą krzyże ważne nie tylko z powodów religijnych, ale też dlatego, że są unikatowe jako wyjątkowe dzieła sztuki. Najstarszy gotycki krucyfiks zachowany w świątyniach krakowskich to Chrystus Ukrzyżowany, umieszczony na wschodniej ścianie prezbiterium w kościele ewangelicko-augsburskim pw. św. Marcina przy ul. Grodzkiej. Do najbardziej znanych należy krucyfiks św. Jadwigi znajdujący się w barokowym ołtarzu w ambicie katedry na Wawelu. Przed nim modliła się królowa. Cudami wsławiony jest otaczany kultem co najmniej od XV wieku wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego w kościele cystersów w Mogile. To tylko początek bardzo długiej listy, którą pozwolą uporządkować tematyczne wystawy i wykłady.
Idąc szlakiem krakowskich krzyży nie można też zapomnieć historii z 1960 roku. Wtedy mieszkańcy Nowej Huty stanęli w obronie krzyża, na miejscu którego miał powstać pierwszy w tej dzielnicy kościół. Obrona krzyża przed usunięciem przez komunistów była skuteczna. Dziś oryginał stoi w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Teatralnym, a przed kościołem, w historycznym miejscu, odlany z brązu pomnik Krzyża Nowohuckiego z podtrzymującymi go dłońmi.

Wystawy i spotkania tegorocznej Nocy Cracovia Sacra, choć skupiają się na rozległej tematyce krzyża, nie ograniczają się do niej. Przypominają skarby i dziedzictwo duchowe, są okazją do prezentacji zwykle niedostępnych dla zwiedzających miejsc i eksponatów.

Pieśni o krzyżu

Tematyka krzyża obecna jest w poezji i muzyce sakralnej tak długo, jak istnieje chrześcijaństwo. Pamiętamy również, że Żale Matki Boskiej pod Krzyżem są jednym z największych arcydzieł polskiego średniowiecza. To dziedzictwo przypomną koncerty i spotkania poetyckie. Usłyszymy na nich muzykę i słowa dawnych kompozytorów, ale też całkiem współczesną twórczość zainspirowaną tematyką krzyża. W programie znajdziemy więc dawnych wielkich kompozytorów polskich: Wacława z Szamotuł, Mikołaja Zieleńskiego, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, ale też koncert Krzyż w muzyce klasycznej z utworami Chopina, Mozarta, Händla i Fauré’go. Pod tytułem Moc Krzyża usłyszymy m.in. muzykę Bacha i Händla. Będzie też mówiona i śpiewana poezja polska od Kochowskiego po Koehlera. Program muzycznej odsłony 15 Nocy Cracovia Sacra jest bogaty, a jego atrakcyjność zwiększają miejsca wykonania – zabytkowe świątynie krakowskie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny; do niektórych obiektów obowiązują bezpłatne wejściówki.

O wydarzeniu czytaj też:

http://karnet.krakowculture.pl/artykul/1572/trzy-bazyliki

Program

14 sierpnia

Opactwo Cystersów w Mogile
ul. Klasztorna 11
9.00-20.00
Zwiedzanie wystaw plenerowych: 800 lat Opactwa Cystersów w Mogile, Gotyckie krzyże w fotografii, Modus vivendi, czyli zwyczajnik cysterski w kadrze (zdjęcia z filmu Słuchaj, synu, nauk mistrza, reż. Krzysztof Ridan, więcej informacji na stronie: www.nhlab.okn.edu.pl)
10.00-18.00 zwiedzanie Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów (z przewodnikiem)
19.00 W krzyżu cierpienie. Stabat Mater Dolorosa
Wykonawcy: Magda Niedbała-Solarz (mezzosopran), Tomasz Chmiel (dyrygent)
Krakowska Młoda Filharmonia - Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie
W programie: J. S. Bach, A. Vivaldi, G. Faure

Bazylika św. Trójcy  (kapitularz)
ul. Stolarska 12
22.15 Per Crucem ad Lucem
Koncert w wykonaniu żeńskiego zespołu wokalnego Flores Rosarum w składzie: s. Susi Ferfoglia (kierownictwo artystyczne), Adrianna Bujak-Cyran, Maria Klich, Anita Pyrek-Nąckiewicz. Liliana Pociecha, Katarzyna Śmiałkowska, Katarzyna Wiwer. Improwizacje instrumentalne: Justyna Grabowska, Maria Klich
W programie: śpiew gregoriański, sekwencje wawelskie, śpiewy ze zbiorów ss. benedyktynek

Klasztor Sióstr Bernardynek
ul. Poselska 21
10.00-18.00 Wystawa Gotyckie krucyfiksy w kościołach Krakowa (dziedziniec arkadowy); prezentacja szat wotywnych: sukienka z obrazu św. Józefa, XVIII w.; sukienka z obrazu Matki Bożej, XVIII w. (furta klasztoru)

Klasztor Karmelitów w Krakowie „Na Piasku”
ul.Karmelicka 19
10.00 -19.00 Zwiedzanie kościoła i kaplic w godzinach poza liturgią
11.00-18.00 zwiedzanie wystawy Symbolika Krzyża (m.in.: cykl pasyjny z 1644 roku na miniaturach Graduału De Tempore, rękopisy i starodruki, krzyże procesyjne, pacyfikały, relikwiarze, miedzioryty o treści pasyjnej, ilustrowany traktat o ukrzyżowaniach, rękopisy polskich kazań pasyjnych) oraz wystawy fotograficznej  Karmelici w obiektywie Tadeusza Łyczakowskiego (wejście przez furtę klasztoru)
13.00-16.00 warsztaty kaligrafii z udziałem publiczności

Kościół św. Krzyża
ul.Św. Krzyża 23
21.30 Krzyż Miłości
Wykonawcy: Monika Biederman-Pers, Ewa Kowcz Fair, Ewa Warta-Śmietana, Adrian Domarecki, Piotr Karzełek, Dawid Czernik, Mateusz Dudek, Mateusz Frankiewicz, Małgorzata Westrych, Wojciech Trela, Jacek Śmietana oraz chór Musica Cordis
W programie: pieśni i wiersze nawiązujące do matczynej miłości i jej cierpienia, a także głębokie i wzruszające utwory dotyczące konającego na krzyżu Jezusa.

Kościół św. Kazimierza Królewicza (dawniej Reformatów)
ul. Reformacka 4
20.15 Marie wokół Krzyża
Premierowy spektakl oratoryjny w wykonaniu artystów Teatru Loch Camelot i chóru kameralnego Auxilium

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (oo. Jezuici)
ul. Kopernika 26
10.00-20.00 Wystawa malarstwa pasyjnego Dar Krzyża (Kaplica Akademicka przy Bazylice NSPJ).
Prace Grupy Lumen działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia

Bazylika Paulinów na Skałce
ul. Skałeczna 15
10.00-19.00
Zwiedzanie wystaw: Krzyże w kapliczkach przydrożnych (plener), MAPA: Paulini w Europie wczoraj i dziś - 550 lat na osi czasu (wejście do Panteonu) oraz zwiedzanie Panteonu
21.00 Oto Matka Twoja
Wykonawcy:Kwartet smyczkowy Archi, Rafał Gorczyński (kontrabas), Michał Białko (organy), Oktet Wokalny: Bernarda Grembowiec (sopran), Dorota Mentel (sopran), Yana Hurtowa (alt), Iwona Sułkowska-Kozłowska (alt), Szczepan Kosior (tenor), Dominik Czernik (tenor), Maciej Michalik (bas-baryton), Marcin Wróbel (bas), Ireneusz Wybraniak OSPPE: kierownictwo muzyczne
W programie: J. Haydn, Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, wersja na kwartet smyczkowy,
Ireneusz Wybraniak OSPPE, Stabat mater

Opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu
ul. Benedyktyńska 37
14.00, 14.30 Zwiedzanie romańskiej krypty pod kościołem (obowiązuje wejściówka)
16.30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Zapomniane dziedzictwo. 200. rocznica katedry tynieckiej
10.00-18.00 Zwiedzanie Muzeum Opactwa (bezpłatny wstęp tylko na podstawie wejściówki)
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Liczba ograniczona

Opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach
Staniątki 299, Niepołomice k. Krakowa
10.00-18.00 Zwiedzanie klasztoru (za klauzurą) wraz z wystawą Wokół krzyża (m.in.: krzyże ołtarzowe, procesyjne, dewocyjne, relikwiarze) oraz wystawy plenerowej 15 lat Nocy Cracovia Sacra

Klasztor Zgromadzenia Księży Misjonarzy
ul. Stradomska 4
9.00, 10.30, 13.00, 14.30 Zwiedzanie muzeum, ogrodu misjonarskiego oraz wystawy Wokół krzyża - gotyckie krucyfiksy w kościołach Krakowa (wejście przez furtę klasztorną, obowiązuje wejściówka)
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 oraz na furcie przy ul. Stradomskiej 4)

Sanktuarium św. Jana Pawła II
ul. Totus Tuus 32
15.00-18.00 Zwiedzanie Sanktuarium, Muzeum św. Jana Pawła II, wystawy Kim jest człowiek z całunu oraz wyjazd na wieżę widokową
18.30 On niesie pojednanie (dziedziniec)
Koncert Mateusza Ziółko z zespołem

Cerkiew Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny
ul. Szpitalna 24
16.30-18.30 Ikona na nowy wiek - Jerzy Nowosielski w świątyniach Śląska i Małopolski. Przed 100. rocznicą urodzin artysty –  rozmowy o sakralnych realizacjach Jerzego Nowosielskiego w przestrzeni cerkiewnej malowanej ręką krakowskiego artysty, mistrza prawosławia.
W spotkaniu uczestniczyć będą m.in.: Krystyna Czerni, Patryk Oczko i Justyna Nowicka. Okazją do rozmów jest wydanie kolejnego tomu o sakralnych realizacjach Jerzego Nowosielskiego, wydawnictwa o charakterze albumowym, bogato ilustrowanego, omawiającego dzieła sztuki ze sfery sacrum: ikony, ikonostasy, polichromie, aranżacje wnętrz i sprzęty liturgiczne – zarówno zrealizowane, jak i te już nieistniejące lub zachowane wyłącznie w formie projektów. 

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
ul. J
agiellońska 15
Wystawa Kobiety pod znakiem Krzyża. Ormiańskie benedyktynki ze Lwowa i ich duchowość
10.00-11.00 oprowadzanie kuratorskie z J. Pollesch i J. Sławińską (obowiązują wejściówki)
11.15-15.45 Zwiedzanie indywidualne
16.00 Oprowadzanie kuratorskie z prof. A. Ziębą (obowiązują wejściówki)
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie
ul. Kanonicza 19-21
10.00-17.00 Zwiedzanie wystaw stałych: Sztuka dawna (XIII-XVI w.) - malarstwo, rzeźba (Madonny), rzemiosło artystyczne, m.in. prezentacja obrazu Wita Stwosza przedstawiającego św. Augustyna oraz rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego z 1510 r. przypisywanej Mistrzowi Pawłowi z Lewoczy; Tempus Argenti - malarstwo (XVI-XX w.) oraz rzeźba ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego; Pasterz - ksiądz, biskup i kardynał Karol Wojtyła na drogach posługi duszpasterskiej w Archidiecezji Krakowskiej  oraz wystawy czasowej Veni Pater Pauperum. Duchowe i materialne dziedzictwo Zakonu Ducha Świętego de Saxia w Polsce opowiadającej o dziejach duchaków za ziemiach polskich.

Muzeum i Archiwum bł. Marii Angeli Truszkowskiej
ul. Mikołajska 18
14.00-17.00 Zwiedzanie wystawy stałej Dokumenty i pamiątki związane z osobą bł. Marii Angeli Truszkowskiej oraz założonym przez nią Zgromadzeniem Sióstr Felicjanek; wystaw czasowych: Felicjańskie godło i Droga krzyża z bł. Marią Angelą – Krzyż to skarb wielki
17.00 Nabożeństwo Krzyża

15 sierpnia

Bazylika Franciszkanów
pl. Wszystkich Świętych 5
20.15 Krzyż jest zbroją, Polsko Twoją (krużganki)
Widowisko światła, muzyki i słowa w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta.
Soliści: Marek Bałata, Barbara Stępniak-Wilk, Łada Marija Gorpienko, Maria Lamers, Ewa Landowska, Desisława Christozowa, Anna Koehler, Piotr Kordas, Andrzej Róg
Kwartet Smyczkowy pod dyrekcją Doroty Błaszczyńskiej-Mogilskiej, Kameralny chór pod dyrekcją Izabeli Kociołek.
W programie: K.K. Baczyński, C.K. Norwid, G. Chrostowska, Wespazjan Kochowski, Karol Wojtyła, Krzysztof Koehler, Barbara Stępniak-Wilk, Adam Niedzielin, Adrian Konarski, Andrzej Lamers

Opactwo Cystersów w Mogile
ul. Klasztorna 11
9.00-20.00 Zwiedzanie wystaw plenerowych: 800 lat Opactwa Cystersów w Mogile, Gotyckie krzyże w fotografii, Modus vivendi, czyli zwyczajnik cysterski w kadrze (zdjęcia z filmu Słuchaj, synu, nauk mistrza, reż. Krzysztof Ridan,  więcej informacji na stronie: www.nhlab.okn.edu.pl)
10.00-18.00 Zwiedzanie Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów (zwiedzanie  z przewodnikiem, wstęp wolny)
19.00  Słuchaj, synu, nauk mistrza (Aula Opata Marcina Białobrzeskiego)
Projekcja filmu o współczesnym życiu codziennym mnichów cysterskich w Mogile w reżyserii Krzysztofa Ridana (wstęp wolny, więcej informacji na stronie: www.nhlab.okn.edu.pl)

Sanktuarium Św. Jana Bożego-Kościół Bonifratrów pw.Trójcy Przenajświętszej
ul. Krakowska 48
19.30 Sub Sancta Cruce. Muzyczne refleksje i medytacje pod znakiem krzyża
Wykonawcy: Magda Niedbała-Solarz (mezzosopran), Renāte Stivriņa (kompozytorka, organistka)
W programie: R. Stivrina, F. Liszt, S. Moniuszko, A. Stradella, G.B. Pergolesi, E. Pałłasz

Klasztor Sióstr Bernardynek
ul. Poselska 21
10.00-18.00 Wystawa Gotyckie krucyfiksy w kościołach Krakowa (dziedziniec arkadowy); prezentacja szat wotywnych: sukienka z obrazu św. Józefa - XVIII w.; sukienka z obrazu Matki Bożej - XVIII w. (furta klasztoru)

Klasztor Karmelitów w Krakowie „Na Piasku”
ul. Karmelicka 19
10.00-19.00 Zwiedzanie kościoła i kaplic w godzinach poza liturgią
11.00-18.00 Zwiedzanie wystawy Symbolika Krzyża oraz wystawy fotograficznej Karmelici w obiektywie Tadeusza Łyczakowskiego (wejście przez furtę Klasztoru)
13.00-16.00 Warsztaty kaligrafii z udziałem publiczności
20.00 Crux Carameli
Wykonawcy: Cracow Singers&Players
Kierownictwo artystyczne: Karol Kusz
Konsultacja muzykologiczna: dr Marek Bebak, Uniwersytet Jagielloński
W programie: utwory wokalno-instrumentalne najwybitniejszych kompozytorów karmelitańskich, tworzących na terenie Krakowa i dawnej Rzeczpospolitej - pierwsza w Polsce i Europie tak szeroka prezentacja i popularyzacja karmelitańskiej kultury muzycznej.

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (oo. Jezuici)
ul. Kopernika 26
10.00-20.00 Wystawa malarstwa pasyjnego Dar Krzyża (Kaplica Akademicka przy Bazylice NSPJ

Kościół oo. Kapucynów
ul. Loretańska 11
20.00 Moc Krzyża
Wykonawcy: Zespół Cantica Sacra w składzie: Paula Maciołek (sopran), Aleksandra Owczarek (skrzypce barokowe), Paulina Tkaczyk-Cichoń (klawesyn)
W programie: Eryk Brikner, Heinrich Ignaz Franz von Biber, Johann Kuhnau, Dietrich Buxtehude, Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Józef Kozłowski, Niccolò Antonio Porpora

Bazylika Paulinów na Skałce
ul. Skałeczna 15
10.00-19.00
Zwiedzanie wystaw: Krzyże w kapliczkach przydrożnych (plener),  MAPA: Paulini w Europie wczoraj i dziś - 550 lat na osi czasu (wejście do Panteonu) oraz zwiedzanie Panteonu (wstęp wolny)

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
ul.
Jagiellońska 15
Wystawa Kobiety pod znakiem Krzyża. Ormiańskie benedyktynki ze Lwowa i ich duchowość
10.00-11.00 Oprowadzanie kuratorskie z J. Pollesch i J. Sławińską (obowiązują wejściówki)
11.15-15.45 Zwiedzanie indywidualne
16.00 Oprowadzanie kuratorskie z prof. A. Ziębą (obowiązują wejściówki)
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul.Powiśle 11

Muzeum i Archiwum bł. Marii Angeli Truszkowskiej
ul. Mikołajska 18
14.00-17.00 Zwiedzanie wystawy stałej: Dokumenty i pamiątki związane z osobą bł. Marii Angeli Truszkowskiej oraz założonym przez nią Zgromadzeniem Sióstr Felicjanek; wystaw czasowych: Felicjańskie godło i Droga krzyża z bł. Marią Angelą – Krzyż to skarb wielki
17.00 Nabożeństwo Krzyża

Opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu
ul. Benedyktyńska 37
15. 30 Prezentacja Gdzie znajdowały się ołtarze św. Krzyża w średniowiecznych kościołach –  dr hab. Michał T. Gronowski OSB
16.30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Zapomniane dziedzictwo. 200 rocznica katedry tynieckiej
10.00-18.00 Zwiedzanie Muzeum Opactwa (bezpłatny wstęp tylko na podstawie wejściówki)
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Liczba ograniczona

Opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach
Staniątki 299, Niepołomice k. Krakowa
10.00-18.00 Zwiedzanie klasztoru (za klauzurą) wraz z wystawą Wokół krzyża (m.in.: krzyże ołtarzowe, procesyjne, dewocyjne, relikwiarze) oraz wystawy plenerowej 15 lat Nocy Cracovia Sacra
19.00 Krzyż w muzyce klasycznej
Wykonawcy: Milena Sołtys-Walosik (soporan), Radosław Goździkowski (pianino); kwintet muzyczny: Anna Górecka, Paweł Furtyma, Tomasz Grzyb, Paweł Rychlik, Jarosław Wdowik
W programie: F. Chopin, W.A. Mozart, E. Pałłasz, G.F. Händel, G. Fauré

Klasztor Zgromadzenia Księży Misjonarzy
ul. Stradomska 4
9.00, 10.30, 13.00 Zwiedzanie muzeum, ogrodu misjonarskiego oraz wystawy Wokół krzyża - gotyckie krucyfiksy w kościołach Krakowa (wejście przez furtę klasztorną, obowiązuje wejściówka)
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 oraz na furcie przy ul. Stradomskiej 4

Kościół Księży Misjonarzy pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła
ul. Stradomska 6
20.00 O crux ave
Wykonawcy: Octava ensemble
Zygmunt Magiera (kierownictwo artystyczne), Jan Monczka (recytacje)
W programie: M. Zieleński, G.G. Gorczycki, T.L de Victoria, G.P. da Palestrina, i in.

Kościół parafialny pw. św. Brata Alberta
os. Dywizjonu 303
12.00 Wokół Krzyża
Wykonawcy: Chór Hejnał pod dyrekcją Karoliny Patli, akompaniament Krystyna Stala
W programie: Wacław z Szamotuł, Anton Bruckner, Paulin z Akwilei, Paul Gerhardt

Pobierz program: [KLIK]

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<