12 Psalmów Dawidowych

Inne koncerty

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 9 lipca 2022, 20:00

Niezwykły koncert w ramach obchodów 550-lecia obecności Zakonu Ojców Paulinów w Krakowie na Skałce. Koncert 12 Psalmów Dawidowych, dzieła autorstwa poznańskiego muzykologa i kompozytora Macieja Prochaski, odbędzie się przed Ołtarzem Trzech Tysiącleci na Skałce. Wystąpią soliści Magdalena Dynowska – sopran, Piotr Bunzler – tenor, Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Schola Gregoriańska WSD Zakonu Paulinów w Krakowie (przygotowanie Marcin Wasilewski-Kruk) i zespół instrumentalny. Całością pokieruje Stanisław Rybarczyk.

Kantata 12 Psalmów Dawidowych na solistów, chór mieszany i zespół instrumentalny to dzieło złożone emocjonalnie i unikalne pod względem obsady, choćby zespołu instrumentalnego, w którego skład wchodzą m.in.: szałamaja, flety proste, kotły, perkusja etniczna, harfa, puzon czy pozytyw. Wśród wykonawców odnajdziemy tak wybitnych artystów, jak Tomasz Dobrzański, Paweł Iwaszkiewicz, Krzysztof Waloszczyk czy też sam kompozytor, grający tu na pozytywie. Z kolei liczba siedmiu instrumentalistów odnosi się do świętej dla judaizmu cyfry siedem będącej symbolem stworzenia, kreacji i powstania życia. Jest ona niezwykle ważna jeszcze w wielu innych wymiarach – hebrajskie słowo „mazal”, czyli po prostu „szczęście”, ma wartość liczbową 777.

Warstwa muzyczna dzieła powstała na fundamentach skal inspirowanych tymi starożytnymi, które były wykorzystywane niegdyś w tradycji synagogalnej, a wywodzą się wprost z metod i praktyki muzykowania w świątyni jerozolimskiej. Ważną inspiracją dla kompozytora były dokonania wybitnej, nieżyjącej już francusko-żydowskiej muzykolożki i kompozytorki Suzanne Haïk-Vantoury, która odkryła i zdekodowała system notacji starożytnych melodii z Księgi Psalmów. Dzięki melodiom zawartym w jej pracach Maciej Prochaska mógł tym wierniej odtworzyć eksplozję emocji płynącą ze starożytnej kultury muzyki synagogalnej, a także rozwinąć w sposób kreatywny „przywrócony” przez Haïk-Vantoury styl, sprowadzając go do formy zamkniętego dzieła muzycznego.

Jednocześnie autor pragnie ująć całość w parabole dziejów muzyki jako symbolu historii i dokonań cywilizacji judeochrześcijańskiej. To swoiste połączenie obydwu kultur jest kluczowe do zauważenia i zrozumienia stopnia ich przenikania się. Nie można zapominać o tym, jak duży wpływ wywarły psalmy na kulturę zachodniej Europy. Mimo iż same wyszły z tradycji żydowskiej praktyki modlitewnej, w naturalny sposób przepłynęły i na stałe zapisały się w różnych chrześcijańskich nurtach. Całość zatem ma ważny wydźwięk o charakterze dialogu między tradycjami, między wielkimi religiami, między przeszłością a współczesnością. Odwołanie się do prastarego, świętego dla judaizmu źródła tekstów, ale także muzyki, ukazuje starożytne korzenie zachodniej kultury muzycznej zawierające się w żydowskiej Księdze Psalmów. Kantata 12 Psalmów Dawidowych na solistów, chór mieszany i zespół instrumentalny wyraża apologię starożytnych tekstów, eksponuje ich mistykę, a także taneczność, bogactwo emocjonalne i formalne. Ukazuje także ich niezwykłą rolę w poszukiwaniu – i odnajdowaniu – przez człowieka Absolutu i Boga.

Podczas koncertu psalmy Dawidowe zostaną wykonane w dwóch tradycjach: nawiązującej do tradycji judaizmu (chór wrocławskiej synagogi) oraz chrześcijańskiej tradycji wykonawczej oo. paulinów.

Maciej Prochaska 12 Psalmów Dawidowych na solistów, chór mieszany i zespół instrumentalny

Magdalena Dynowska – sopran
Piotr Bunzler
– tenor
Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu
Schola Gregoriańska WSD Zakonu Paulinów w Krakowie
(przygotowanie Marcin Wasilewski-Kruk)
zespół instrumentalny
Stanisław Rybarczyk
– dyrygent

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<