Intronizacja króla kurkowego 2022

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 4 czerwca 2022, 11:00

Intronizacja króla kurkowego należy do najstarszych tradycji Krakowa – narodziła się prawdopodobnie około 600 lat temu! 4 czerwca, podczas barwnej uroczystości na Rynku Głównym, ustępujący „ptasi król” przekaże swojemu następcy – wyłonionemu jak przed wiekami w konkursie strzeleckim – srebrnego kura, symbol władzy monarszej i zarazem najcenniejszy skarb Bractwa Kurkowego.

W sobotę 14 maja 2022 roku po raz pierwszy od 2019 roku odbyły się strzelania o tytuł króla kurkowego, w których zwyciężył Jan Grzegorz Pacut, natomiast jego marszałkami zostali Maciej Żółciński i Piotr Patecki. Nowy krół kurkowy zastąpi Adama Rajpolda, który tę godność zdobył w 2019 r. i wyjątkowo, z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń, pozostał królem przez trzy lata, a nie tradycyjnie przez rok. Uroczysta intronizacja odbędzie się 4 czerwca w Rynku Głównym. Wtedy nowy król odbierze symbol władzy - srebrnego kura.

***
Król kurkowy to tytuł z niezwykłym rodowodem. Jego korzenie sięgają być może aż XIII wieku, gdy Kraków został opasany murami obronnymi. Prawdopodobnie już wtedy do życia powołano Bractwo Kurkowe. Zadaniem jego członków było szkolenie w sprawnym władaniu bronią mieszczan i kupców odpowiedzialnych odtąd za bezpieczeństwo grodu. Już od wieków królem kurkowym zostaje ten z braci, który w corocznych strzeleckich zmaganiach strąci ostatni fragment drewnianego kura. (Barbara Skowrońska)

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<