Komunikacja. Miejska wystawa zabawek

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 1 czerwca 2022, 14:00 - niedziela, 4 września 2022

Muzeum Zabawek w Krakowie, Biblioteka Kraków i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz współgospodarz Pałacu Potockich, zapraszają na letnią podróż po Krakowie tropem zabawek i literatury.

Pierwszym przystankiem literacko-zabawkowej podróży jest otwarta z okazji Dnia Dziecka wystawa historycznych zabawek w Bibliotece Pałacu Potockich, która stanowi część miejskiej ekspozycji Komunikacja. Na kolejnych etapach wystawy mali podróżnicy mogą przespacerować się po pozostałych przestrzeniach Pałacu oraz wyruszyć w dalszą drogę – do piętnastu filii Biblioteki Kraków, gdzie znajdą pozostałe punkty ekspozycji. W witrynach, na regałach i w gablotach bibliotecznych oddziałów oraz w Pałacu Potockich można znaleźć historyczne zabawki ze zbiorów Muzeum Zabawek w Krakowie: samochodziki, autobusy, tramwaje, dworce kolejowe, znaki drogowe czy samoloty. Towarzyszą im fragmenty bajek, opowiadań i książek dla najmłodszych. Bohaterami tych opowieści są Miś Uszatek, Staś Pętelka, Reksio, Ogóras, Mela Melulu i wielu innych. Wszystkie te małe opowieści razem stworzą ogólnomiejską wystawę poświęconą komunikacji i podróżowaniu. Ten kontekst, zwłaszcza w czasach niepokojów społecznych i migracji z Ukrainy, wydaje się szczególnie istotny i umożliwi przybliżenie tej tematyki małym i większym czytelnikom.

Odkrywając kolejne punkty wystawy, dzieci mogą podróżować po Krakowie wraz z opiekunami. Organizatorzy chcą pokazać miasto rodzicom i ich pociechom zarówno z Ukrainy, jak i z Polski, a lokalnych mieszkańców zachęcić do odkrywania nie zawsze znanych zakątków. Wystawa została przygotowana zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Chcemy dzięki niej zaznaczyć chęć i potrzebę wzajemnego zrozumienia – podkreślają organizatorzy.

Przewodnikiem po wystawie jest karta kreatywna z mapą, którą można znaleźć w każdym z punktów wystawy, również w Pałacu Potockich (pn.-pt. 11.00-16.00). Zwiedzanie ma charakter zabawy. Polega na poszukiwaniu zabawek pod wskazanymi adresami, lekturze krótkich fragmentów literatury, zbieraniu pieczątek i wymyślaniu nazw przystanków. Trasę podróży każdy wybiera sam, przy czym przystanki końcowe są dwa: Filia nr 3 (pl. Nowaka-Jeziorańskiego 3) oraz Pałac Potockich (Rynek Główny 20) –   siedziba Kraków Miasto Literatury UNESCO. Miejscy podróżnicy mogą wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami są zestawy książek (po polsku lub ukraińsku) – wypełnione pieczątkami mapy kreatywne można wrzucać do urn do 28 sierpnia. Sama wystawa potrwa do 4 września, a jej finał wraz z rozdaniem nagród odbędzie się w Pałacu Potockich w niedzielę 4 września o godz. 17.30.

Wystawie towarzyszą zajęcia dla dzieci. Pierwsze warsztaty kreatywne obędą się w Pałacu Potockich już 1 czerwca o godz. 14.00, kolejne w niedzielę 12 czerwca o godz. 16.00. Więcej informacji na stronie palacpotockich.krakow.pl.
11 czerwca o godz 17,00 obędzie się z kolei dyskusja panelowa Klinika zabawek #2: Trudne pytania dla rodziców i pedagogów połączona z inauguracją pokazu historycznych zabawek w pałacu.
Na warsztaty i spotkania obowiązują wejściówki do pobrania na stronie kbfbilety.krakow.pl.

Projekt to wspólna inicjatywa Muzeum Zabawek w Krakowie, Biblioteki Kraków i KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<