Dzień Otwarty Magistratu w smoczym klimacie

Dziecięce różności

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 5 czerwca 2022, 10:00-19:00

Moc atrakcji czeka na krakowian podczas 20. Dnia Otwartego Magistratu, który odbędzie się w niedzielę 5 czerwca i połączy dwa istotne dla naszego miasta tematy: obchody jubileuszu 50-lecia rzeźby Smoka Wawelskiego oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. A wszystko to w lekkim, ale edukacyjnym tonie, w myśl zasady: „nauka przez zabawę”.
Tegoroczne wydarzenia w ramach Dnia Otwartego odbędą się w dwóch lokalizacjach: w magistracie na placu Wszystkich Świętych oraz w Rynku Podgórskim

Plac Wszystkich Świętych
Motywem przewodnim wydarzeń w tej lokalizacji będzie… smok. Ma to związek z obchodami jubileuszu 50-lecia rzeźby Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego. Już w nocy z soboty na niedzielę na frontowej ścianie Pałacu Wielopolskich zabłyśnie smok. W niedzielę rano dziedziniec przed budynkiem zmieni się w scenę, na której wystąpią aktorzy krakowskich teatrów. Podczas licznych warsztatów dowiemy się, jak przygotować domowe archiwum fotograficzne, weźmiemy udział w quizie o legendach krakowskich i smoczym torze przeszkód, poznamy proces wypieku krakowskiego obwarzanka czy nauczymy się wykonywać upcyklingowe figurki smoków. Dzieci będą mogły spróbować sił w sztuce tworzenia komiksów, odbić swój pamiątkowy smoczy linoryt oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych. Tradycyjnie będzie można zwiedzić reprezentacyjne sale Pałacu Wielopolskich, w których na uczestników będą czekały kolejne niespodzianki.
Zwiedzanie odbywać się będzie w towarzystwie znanych krakowskich przewodników w zorganizowanych grupach po uprzedniej rejestracji.
Wydarzenia w magistracie trwać będą w godzinach 10.00–16.00.

Rynek Podgórski
Na Rynku Podgórskim poznamy proklimatyczne i proekologiczne działania miasta. Dowiemy się, jak zbudować ogród deszczowy lub mini ogródek w donicy, zajrzymy do ula, poznamy sekrety miejskich zapylaczy, zbudujemy domki dla owadów, pokonamy wodny tor przeszkód, a do obserwacji naukowych zjawisk użyjemy mikroskopów. Chętni będą mogli próbować sił w zawodach wytwarzania energii elektrycznej za pomocą rowerów lub ręcznego kołowrotka. Zgłębimy też sztukę recyklingu: jak prawidłowo segregować odpady, ale też jak je ponownie wykorzystać do stworzenia np. breloczków z dętek rowerowych czy portfeli z kapsułek po kawie. Ekodoradcy odpowiedzą na pytania dotyczące miejskich programów dotacyjnych.
Wraz z pracownikami Muzeum Podgórza będzie można zwiedzić Ratusz Podgórski i salę im. Franciszka Maryewskiego. Wśród atrakcji w Rynku Podgórskim przewidziano ponadto spacery tematyczne z przewodnikami, gry podwórkowe, animacje dla dzieci, balonowe zwierzaki. Dostępny będzie także miniserwis rowerowy.
Na scenie zagra folkowa artystka Megitza, czyli kobieta z białym kontrabasem oraz Big Band ze szkoły muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego, a o godz. 17.00 rozpocznie się koncert finałowy legendarnego zespołu VOO VOO.
Wydarzenia w Rynku Podgórskim trwać będą w godzinach 11.00–17.00.
Koncert Voo Voo rozpocznie się o godzinie 17.00.


W obydwu lokalizacjach przewidziano rozdawanie sadzonek ziół, konkursy z nagrodami, fotobudki, strefy gastronomiczne, degustacje kawy i świeżo tłoczonym soków.
Aby zapewnić dogodne przemieszczanie się pomiędzy obiema lokalizacjami, tego dnia zostanie uruchomiona bezpłatna, zabytkowa linia tramwajowa pomiędzy placem Wszystkich Świętych i Rynkiem Podgórskim.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<