POWERBANK / siła kobiet

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 27 maja 2022 - sobota, 31 grudnia 2022

Zupełnie nowe miejsce w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, powerbank w Domu Esterki, to przestrzeń pozyskiwania i pomnażania energii. Kiedyś był tu oddział dużego banku, dziś nowe miejsce mocy.

Zamiast kredytów, lokat i rachunków, proponujemy poruszające wyobraźnię przedmioty. Każdy z nich może być punktem wyjścia opowieści o kobietach na różne sposoby zamieszanych w dzieje Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
W miejscu, gdzie stał bankomat, kwitną zioła. Ze ścian skarbca spogląda kilkadziesiąt kobiecych wizerunków. W dawnym pokoju socjalnym brzmią kobiece głosy.

Odwiedzający wystawę wyposażeni są w Niezbędnik. Dzięki niemu można poznać nieco bliżej 36 bohaterek wystawy. Tak naprawdę jest ich znacznie, znacznie więcej. Hafciarki, wycinankarki, malarki, projektantki, służące, arystokratki, etnografki, boginie, gospodynie domowe, emancypantki, autsajderki, społeczniczki... Ich losy ujawniają niespodziewane powiązania. Doświadczenia kolejnych pokoleń kobiet kumulują zawartą w nich moc.

Kobiece wątki w kolekcji Muzeum stały się także inspiracją dla osób zaproszonych do działania w przestrzeni wystawy. Tak powstały:
  • Zielnik, malatura, Olaf Cirut, 2022;
  • Siostrzeństwo, technika własna, Olaf Cirut, 2022;
  • Moje mame serce boli, muzyka i wykonanie Maja Luxenberg, 2022, tekst nieznanego autorstwa z pocz. XX wieku ze zbiorów MEK
  • instalacja autorstwa Elżbiety Mirgi-Wójtowicz, Wojciecha Szymańskiego, Małgorzaty Mirgi-Tas i Moniki Szewczyk, 2022.

Zaproszenie do współudziału w zasilaniu powerbanku jest otwarte dla wszystkich. Każdy może zostawić na wystawie swój ślad, zapisując odpowiedź na pytanie „Skąd czerpiesz siłę?”.

Wystawa jest tłumaczona na języki angielski i ukraiński.
Bilety: 12/8 zł, łączone z wystawą stałą 25/14 zł

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<