Finisaż wystawy: Niechciana stołeczność...

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

To już ostatnia szansa, by zwiedzić w Międzynarodowym Centrum Kultury wystawę Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945. Aby pogłębić refleksję nad „kłopotliwym dziedzictwem" Trzeciej Rzeszy w Krakowie, w MCK przygotowano bogaty program finisażu.

Prezentowane w Galerii MCK plany urbanistyczne i infrastrukturalne, najważniejsze projekty architektoniczne oraz zdjęcia z czasów II wojny światowej „pozwalają przyjrzeć się przekształceniom i zmianom, jakim poddane zostało miasto w okresie swojej wymuszonej, okupacyjnej stołeczności, a której skutków, często nieświadomie, doświadczamy do dzisiaj" – podkreśla Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.

PROGRAM
SPOTKANIA Z GOŚĆMI
24 maja (wtorek), 18.30
debata Wawel w cieniu swastyki
7 listopada 1939 roku Hans Frank rozpoczął oficjalne urzędowanie na Wawelu. Historyczna rezydencja polskich władców przemianowana została na Krakauer Burg. Jakich zmian architektonicznych dokonali Niemcy na wzgórzu wawelskim? Co zrobić z tą spuścizną Trzeciej Rzeszy?
W dyskusji wezmą udział prof. Andrzej Betlej, prof. Jacek Purchla i dr Michał Wiśniewski
Prowadzenie: dr Monika Rydiger.
Miejsce i czas: MCK (Rynek Główny 25), sala Pod Kruki, godz. 18.30. Spotkanie z tłumaczeniem na PJM będzie transmitowane na profilu FB MCK.
2 czerwca (czwartek), 18.30 – debata Co z Feniksem? Dylematy konserwatorskie i dziedzictwo kłopotliwe
Podczas okupacji modernistyczne elewacje gmachu Feniksa autorstwa Adolfa Szyszko-Bohusza uznano za niegodne Adolf Hitler Platz, jak nazwano wówczas Rynek Główny w Krakowie. Niemiecka przebudowa według projektu Georga Stahla zmieniła charakter Feniksa, odebrała mu modernistyczny ryt. Jak prowadzić prace konserwatorskie? Czy ważniejsza jest wartość świadectwa i historia, czy też atrakcyjna forma symbolu nowoczesności, utracona podczas nazistowskiej okupacji?
W dyskusji wezmą udział dr hab. Aneta Borowik, Grzegorz Piątek, Anna Syska, prof. Andrzej Szczerski, dr Michał Wiśniewski.
Prowadzenie: Magdalena Kursa, Michał Olszewski.
Miejsce i czas: MCK (Rynek Główny 25), sala Pod Kruki, godz. 18.30. Spotkanie z tłumaczeniem na PJM będzie transmitowane na profilu FB MCK.

SPACERY MIEJSKIE
28 maja (sobota), godz. 11.00 – Okupowany Wawel – nowa architektura i funkcja. Spacer prowadzony przez Roberta Adamczaka
4 czerwca, godz. 11.00Miasto-obóz-miasto. Miejsce pamięci KL Plaszow. Spacer prowadzony przez Kamila Karskiego.
Udział w spacerach jest darmowy, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem warsztaty@mck.krakow.pl. Miejsce zbiórki będzie podane w zwrotnej wiadomości.

TEMATYCZNE OPROWADZANIA PO WYSTAWIE
24 maja (wtorek) i 2 czerwca (czwartek), godz. 16.30Podbijanie miasta – propaganda niemiecka w przestrzeni Krakowa 1939-1945
25 maja (środa), godz. 16.30Budownictwo mieszkaniowe w czasie okupacji niemieckiej w Krakowie

26 maja (czwartek) 31 maja (wtorek), godz. 16.30Wawel – Hans Frank przejmuje zamek
27 maja (piątek) i 3 czerwca (piątek), godz. 16.30Niemieckie zmiany architektoniczne w centrum Krakowa 1939-1945
Rezerwacja wejściówek odbywa się za pośrednictwem portalu Evenea: https://tiny.pl/9wvkw.

EKSPERCKIE/KURATORSKIE OPROWADZANIA PO EKSPOZYCJI
28 maja, godz. 15.00Architektoniczna wizja Krakowa z lat 1939–1945. Zbiory Archiwum Narodowego w Krakowie
5 czerwca, godz. 14.00 – Oprowadzanie kuratorskie, dr Żanna Komar

OPROWADZANIA DLA OSÓB 60+
26 maja (czwartek), godz. 12.00 i 1 czerwca (środa), godz. 15.00.

OPROWADZANIE W JĘZYKU UKRAIŃSKIM
1 czerwca (środa), godz. 16.30
Ponadto w każdy weekend zaplanowano kilka możliwości zwiedzania z grupą w języku polskim. Pełny harmonogram znajduje się na stronie MCK https://mck.krakow.pl/aktualnosci/oprowadzania

DOSTĘPNA NIEDZELA – 29 MAJA Usłysz – zobacz – dotknij!

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<