XXIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Miasta, które rozkwitały na brzegach rzek i morskich wybrzeżach. Dominujące nad okolicą grody i zamki na szczytach wzniesień i osady kryjące się w cieniu gór i pagórków. A także skała, na której siadywała Lorelei, położona w głębokim lesie świątynia dumania Telimeny i Niemen – oś opowieści o meandrach ludzkich losów.

Otaczająca nas natura od zawsze wywiera wielki wpływ na nasze życie, rozwój i aktywność. Choć wydaje nam się, że zdołaliśmy ją ujarzmić, w rzeczywistości to ona przez wieki determinowała, gdzie się osiedlamy, czym się zajmujemy, czego się obawiamy i jakie snujemy opowieści.

„Świadectwem naszej historii są nie tylko mniej lub bardziej luksusowe pałace, dwory i kościoły, które miały tyle szczęścia, że przetrwały do naszych czasów. Ani też domy, fabryki, cmentarze, kapliczki, drogi czy mosty. Nie tylko dawne zapiski, obrazy, rzeźby czy przedmioty codziennego użytku. Dzieje świata zapisane są przecież w górach, skałach, korytach rzek, nieckach jezior, lasach i łąkach, krzewach i kwiatach, w niedających się dostrzec gołym okiem mikroorganizmach. W drzewach, czasem wyniosłych, a czasem karłowatych, powykręcanych upływem czasu i wiatrami. W unikalnym krajobrazie. W nas samych i naszych mniejszych braciach – zwierzętach” – przypominają organizatorzy XXIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

W tym roku to cieszące się popularnością wydarzenie zabiera nas do miejsc – często na co dzień niedostępnych – w których kultura w sposób wyjątkowy przenika się z naturą. Odwiedzimy: klasztor i kościół oo. Reformatów w Kętach, z którym związany był wybitny botanik i taternik o. Ambroży Trausyl; XVI-wieczny drewniany kościół MB Różańcowej w Przydonicy; napędzaną niegdyś wodami potoku Kęty osadę młyńską w Roztoce-Brzezinach; Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie, które poprzez dawne domowe sprzęty i narzędzia rolnicza snuje opowieść o życiu mieszkańców Podbeskidzia na przełomie XIX i XX wieku. Te małopolskie wędrówki uzupełni dzień w Lesie Wolskim, który – jak żadne inne miejsce w Krakowie – łączy to, co miejskie, z tym, co dzikie.

W bogatym programie zwiedzania, warsztatów, pokazów i degustacji, a także książce MDDK, na którą zawsze polują wszyscy uczestnicy wydarzenia (w tym roku podobnie jak w ubiegłym pisze ją Barbara Sadurska) znajdzie się miejsce na opowieści o wodzie, która daje energię, ziołach, które raz leczą, raz trują, przedmiotach, które trwają pokolenia, lecz nigdy nie stają się bezużytecznymi śmieciami, lesie – wiecznej symbiozie człowieka i przyrody, a także na refleksję, jak dla przyszłych pokoleń zachować zarówno naturę, jak i kulturę.

4, 5 czerwca (sobota, niedziela)

  • klasztor i kościół oo. Reformatów w Kętach (ul. Klasztorna 1, Kęty)
  • Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie (ul. Podgórska 3, Andrychów)

11, 12 czerwca (sobota, niedziela)

  • kościół MB Różańcowej w Przydonicy (Przydonica 32, Gródek nad Dunajcem)
  • osada młyńska w Roztoce-Brzezinach (Roztoka-Brzeziny 105, Rożnów)

18 czerwca (sobota)

  • Las Wolski w Krakowie (Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, al. Żubrowa 15, Kraków)

PROGRAM XXIV MDDK

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Małopolski Instytut Kultury
  • dnidziedzictwa.pl
  • mik.krk
  • dnidziedzictwa@mik.krakow.pl
  • wstęp wolny; na część punktów programu dla uczestników indywidualnych obowiązuje rezerwacja (dostępna od 30 maja na stronie internetowej wydarzenia); nie wszystkie wydarzenia dostępne są dla grup zorganizowanych
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<