ICE Classic 2022: Royal Philharmonic Orchestra

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 10 października 2022, 19:30

ICE Classic to wyjątkowa seria koncertów muzyki klasycznej, która umacnia obecność Krakowa w kręgu ważnych scen muzycznych Europy. Dzięki przestrzeni koncertowej w Centrum Kongresowym ICE Kraków stolica Małopolski doczekała się przestrzeni koncertowej mieszczącej blisko 2000 osób, dysponującej znakomitym zapleczem technicznym i wysokimi walorami akustycznymi. Wszystkie koncerty cyklu odbywają się w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Włoskie zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki dawnej: Europa Galante pod batutą Fabia Biondiego i Patricia Kopatchinskaja wraz z Il Giardino Armonico, który poprowadzi Giovanni Antonini, oraz Royal Philharmonic Orchestra, jedna z najlepszych orkiestr brytyjskich – w 2022 roku czerwiec, sierpień i październik upłyną pod znakiem kolejnych spektakularnych koncertów cyklu ICE Classic.

Na zamknięcie cyklu ICE Classic 2022 10 października wystąpi Royal Philharmonic Orchestra, jedna z najlepszych orkiestr w Wielkiej Brytanii. Została założona w 1946 roku przez sir Thomasa Beechama, legendarnego dyrygenta i impresaria. O klasie tego zespołu świadczą niezliczone nagrania zarejestrowane pod batutą największych dyrygentów. Od 2021 roku szefem artystycznym orkiestry jest wybitny dyrygent Vasily Petrenko. Koncert otworzy I Symfonia D-dur „Klasyczna” Siergieja Prokofiewa, a więc jedno z dzieł, które zapoczątkowały w muzyce XX wieku nurt zwany neoklasycyzmem. Partię solową w lekkim i pogodnym Koncercie skrzypcowym g-moll Maxa Brucha wykona znakomity skrzypek Sergej Krylov, a wieczór zwieńczy wykonanie monumentalnej II Symfonii D-dur Jeana Sibeliusa. Należy ona do najwybitniejszych dzieł muzyki fińskiej i od momentu prawykonania w 1902 roku cieszy się niesłabnącą popularnością.
Koncert miał zabrzmieć w ramach cyklu ICE Classic jeszcze w 2020 roku – wówczas plany te pokrzyżowała pandemia – przypominają organizatorzy cyklu. – Dziś wracamy do niego, nie zapominając, że za naszą wschodnią granicą Ukraina bohatersko walczy z rosyjską napaścią. Zaproszeni przez nas artyści wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec tej agresji. Jesteśmy przekonani, że ich zaangażowanie pozwoli z większą mocą zabrzmieć głosom sprzeciwu wobec rosyjskiego reżimu i zbrodniom jego oprawców.

  • Siergiej Prokofiew I Symfonia D-dur op. 25 „Klasyczna”
  • Max Bruch Koncert skrzypcowy g-moll op. 26
    ***
  • Jean Sibelius II Symfonia D-dur op. 43

Sergej Krylov – skrzypce
Royal Philharmonic Orchestra
Vasily Petrenko
– dyrygent

Zobacz także:

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Miasto Kraków, KBF
  • iceclassic.pl
  • ICEClassic2022
  • 50-150 zł, karnety na trzy koncerty: 150-330 zł; dostępne na portalu www.kbfbilety.krakow.pl, w sieci www.eventim.pl wraz z punktami sprzedaży na terenie całej Polski oraz w Miejskich Punktach Informacji Turystycznej InfoKraków
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<