Iberia – finisaż wystawy

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 17 maja 2022, 17:30

Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na finisaż wystawy Grzegorza Kozery, połączony z autorskim oprowadzaniem po ekspozycji.

Iberia Grzegorza Kozery powstała w 2021 roku jako cykl ilustracji do książki prof. Teresy Grzybkowskiej Dama z Elche. W kręgu sztuki hiszpańskiej (Wydawnictwo Austeria, 2021). Zawarte w tomie refleksje stanowiły inspirację dla artysty, a także wpłynęły na ostateczny wybór tematów z przebogatego dziedzictwa hiszpańskiego.
Seria 85 kolaży obejmuje czasy prehistoryczne, nowożytne oraz XX wieczne kultury Hiszpanii, a każdy z rozdziałów książki doczekał się kilku plastycznych wariantów.
Dla Grzegorza Kozery Iberia to również symboliczny powrót do swoich kolażowych początków. To właśnie w Hiszpanii, w ramach stypendium Erasmus na Universidad de Granada w latach 2008/2009 wykonał swój pierwszy dojrzały cykl kolaży „Szkicownik znaleziony w Granadzie”. 
Obecny projekt jest też autorskim hołdem dla sportretowanego w książce jednego z ojców tej techniki Pablo Picassa, którego nazwisko pojawia się nie bez kozery na plakacie krakowskiej wystawy.

Grzegorz Kozera (1983). Doktor sztuki, malarz, autor kolaży. W latach 1998-2003 nauka w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie. W latach 2003-2008 studia na wydziale Historii Sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2006 studia na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem rektorskim w pracowni Przestrzeni Malarstwa prof. Leona Tarasewicza i dr Pawła Susida w 2011. W latach 2017-2020 studia doktoranckie na ASP w Krakowie w pracowni prof. Grzegorza Sztwiertni. Jest, między innymi, dwukrotnym stypendystą Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy (2014, 2016), laureatem programu Młoda Polska (2019) oraz wyróżnionym na konkursie 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2015).

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<