Dominik Ritszel. SPAZMATIKON

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 14 maja 2022 - czwartek, 30 czerwca 2022

Galeria ASP, Fundacja Sztuk Wizualnych zapraszają na wystawę Dominika Ritszela SPAZMATIKON  w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie

Wystawa kuratorowana przez Emilię Kutrzebę realizowana jest w ramach nagrody głównej przyznanej w open call Galerii ASP Pamięć Fotograficzna za pracę Opór/Resistance.
Tytuł wystawy, zainspirowany popularnymi filmami grozy, odwołuje się do motywów związanych z sytuacją zagrożenia – zbliżające się niebezpieczeństwo, mistyfikacja, społeczne niepokoje, wyparte obrazy i niechciane zdarzenia.
Dominik Ritszel buduje swą wizualną opowieść z fotografii wykonanych podczas demonstracji ulicznych, w których główną rolę odgrywają oddziały prewencji. W jednym z ujęć zarejestrowanych przez artystę podczas protestu policjant powtarza symboliczny gest ochronny znany z filmowych horrorów (archetypiczny gest zakrycia twarzy). Podniesioną ręką próbuje zasłonić nie tylko twarz, ale także wszystko to, co znajduje się naprzeciw. W ten sposób oszukuje wzrok, chroni się przed tym, co się za chwilę wydarzy.
W pracach Dominika Ritszela oddziały prewencyjne tworzą spirytystyczne kręgi, bohaterzy filmów sensacyjnych krzyczą i płaczą, a akcesoria ochronne stają się narzędziami opresji. Taktyczne układy kontrolujące tłum, zaganiają jednostki, przesuwając zbiorową granicę strachu.
W sztukach filmowych dobrowolnie decydujemy się na rozpoczęcie seansu, akceptując jednocześnie reguły gry, które rządzą przedstawioną historią. W rzeczywistości nie wszystkie lęki możemy zostawić za sobą.
Co rozbudzają w nas obrazy grozy? Dlaczego sięgamy po koszmary i balansujemy na krawędzi tego, co fascynujące a przerażające? Jaką rolę odgrywamy w niekończącej się rozgrywce rozkoszy i lęku?
 
Oficjalny wernisaż 27.05.2022, 18.00
Wydarzenie towarzyszące:
Wykład dr hab. Dariusza Brzostka
Czytanie horrorem. W stronę radykalnej (teorii) interpretacji
28.05.2022, 1900
Aula ASP, Plac Jana Matejki 13

***
DOMINIK RITSZEL 
Artysta wizualny tworzący filmy, obiekty i instalacje wideo. Ukończył Wydział Grafiki Warsztatowej (2013) na ASP w Katowicach. Otrzymał stypendium Młoda Polska (2014), był laureatem nagrody głównej Trieste Contemporanea Award 2015, a w 2016 roku znalazł się na liście 30 under 30 – Europe (kategoria ARTS) publikowanej przez magazyn „Forbes”. Wystawiał m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Miejsce Projektów Zachęty, CSW Kronika, Rondo Sztuki, Galeria Baszta Czarownic, Galeria Szara, TRAFOstacja sztuki, Rauma Art Museum, Studio Tommaseo. Jego prace znajdują się w kolekcji CSW Zamek Ujazdowski, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w prywatnych kolekcjach. Współpracuje z Galerią Szarą w Warszawie.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<