Dwa oblicza Gołogórskiego

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 13 maja 2022, 19:00 - piątek, 29 lipca 2022

Wystawa Dwa oblicza Gołogórskiego prezentuje szeroki przekrój działalności Mariana Gołogórskiego w zakresie szkła artystycznego – począwszy od ręcznie formowanych szkieł z okresu pracy w krakowskiej filii Instytutu Szkła i Ceramiki, poprzez szkła wykonywane w nieistniejącej już Hucie Szkła „Prądniczanka” czy w Hucie Szkła w Jaśle, aż po współczesne prace unikatowe, powstałe we współpracy z hutnikami Krakowskiej Huty Szkła. Ekspozycja pozwala na prześledzenie drogi twórczej Artysty oraz dostrzeżenie zmian, które ukształtowały go jako człowieka i projektanta. (Aleksandra Skorek, kuratorka wystawy)

Marian Gołogórski – krakowski rzeźbiarz, malarz, projektant szkła artystycznego, mody i biżuterii artystycznej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował w pracowni Jacka Pugeta i Mariana Koniecznego; dyplom z rzeźby pod kierunkiem prof. Mariana Koniecznego otrzymał z wyróżnieniem w 1972 r. Właściciel jednej z najstarszych galerii prywatnych w Polsce, Autorskiej Galerii Mariana Gołogórskiego, działającej w Krakowie nieprzerwanie od 1983 roku. Współzałożyciel galerii sztuki współczesnej „Gołogórski-Rostworowski” (1982–1992) i fundacji „Bulwary Sztuki”. Odznaczony Medalem Solidarności, Medalem Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Złotą Odznaką ZPAP.
Marian Gołogórski wystawiał swoje prace na ponad 80-ciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, USA, Belgii, Danii i Bangladeszu. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Szkła w Sosnowcu, Muzeum Regionalnego w Jeleniej Górze i in. Jego prace należą również do licznych prywatnych kolekcji w USA, Niemczech, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Danii, Japonii i Kanadzie.
W 2022 Marian Gołogórski obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej. 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<