Cosmos ad libitum

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 14 maja 2022, 12:00

Instytut Cervantesa w Krakowie oraz Ambasada Hiszpanii w Polsce zapraszają na koncert Cosmos ad libitum, wyjątkowy audiowizualny spektakl, łączący obrazy kosmosu, muzykę i naukową opowieść. 

Od najdawniejszych czasów człowiek kieruje wzrok na rozgwieżdżone niebo. Na tym pozornie niewzruszonym sklepieniu zachodzi wiele tajemniczych zjawisk, które wskazują na jego nieograniczony wymiar. Być może dlatego ludzkość od zawsze łączyła niebo z tym, co najważniejsze: miłością, przeznaczeniem, życiem, śmiercią. 
Cosmos ad libitum to widowisko dla całej rodziny, w którym piękno obrazów kosmosu łączy się z językiem muzyki. Spektakl pokazuje narodziny, życie i ewolucję wszechświata jako metaforę losów człowieka. Metaforą życia jest również muzyka, której dźwięki stapiają się z obrazami nieba. 
O kosmosie i jego tajemnicach będzie opowiadał Telmo Fernández, astrofizyk i dyrektor madryckiego planetarium, któremu towarzyszyć będą skrzypek Tobías F. Borkel i pianista Michaił Studyonov. Za ich sprawą przeniesiemy się w najodleglejsze i najbardziej wyjątkowe miejsca w kosmosie przy akompaniamencie muzyki Césara Francka, Enrique Granadosa, Joaquína Turiny, Arama Chaczaturiana i Astora Piazzolli. 
Odkryjemy świat gwiazd, będziemy świadkami ich narodzin, ewolucji i śmierci. Wejdziemy do wnętrza czarnych dziur, zobaczymy zderzenia galaktyk i dowiemy się, jak mógł wyglądać początek wszechświata. 

Telmo Fernández – słowo
Tobias F. Borkel – skrzypce
Mikhail Studyonov – fortepian

Astor Piazzolla Adiós Nonino
César Franck Sonata nr 2
Enrique Granados Andalyza (Danzas españolas)
Aram Chaczaturian II Koncert skrzypcowy d-moll
Joaquín Turina Orgía (Danzas fantásticas)
Pablo Sarasate Introducción y Tarantela
Astor Piazzolla Café 1930

Telmo Fernández Castro, doktor astrofizyki na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, gdzie obronił doktorat z wyróżnieniem. Pracował w Instytucie Astrofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Complutense, w Stacji Satelitarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Villafranca del Castillo (Madryt) oraz w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (Cambridge, USA). Jest również reżyserem i scenarzystą kilkudziesięciu widowisk audiowizualnych oraz kuratorem wystaw naukowych. Autor książek Historias del Universo (1997), La construcción de los cielos (2000), El desafío del Universo (2007) i 100 historias curiosas del Universo (2019). Dyrektor Planetarium w Madrycie, 
Tobias F. Borkel (skrzypce). Naukę gry na skrzypcach rozpoczął pod kierunkiem gruzińskiego mistrza Sergo Lazareva. Brał udział w licznych nagraniach i sesjach muzyki na żywo dla hiszpańskiej telewizji i radia. Jest twórcą koncertów audiowizualnych “Simbiosis” (2015), “Fantasías” (2016) i “Viaje al Oriente” (2018). Wystąpił w spektaklu audiowizualnym “El sueño del maestro” poświęconym postaci Alberta Einsteina. Jest również autorem powieści “La sombra del alce dorado” (2019) i “Sylvain” (2021). 
Mikhail Studyonov (fortepian). Urodził się w Ukrainie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Państwowym Konserwatorium im. P. Mayborody w Zaporożu, a studia ukończył w Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie. Kontynuował je w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Madrycie. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych i muzyki kameralnej. Współpracuje zespołami teatralnymi (Compañía Lírica, Miramón Mendi, Opera Cómica, Trotea Asociación Cultural i Opera Nova). Koncertował z licznymi wybitnymi solistami jak Ara Malikian, Vasko Basilev, Tatiana Melnichenko i inni.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<