Koncert symfoniczny Filharmonii Krakowskiej

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Koncert podwójny a-moll na skrzypce i wiolonczelę to ostatni utwór symfoniczny Johannesa Brahmsa, prawykonany w 1887 roku. Przez pozostałe 10 lat życia kompozytor skupił się na pisaniu muzyki kameralnej i solowej. W Koncercie podwójnym a-moll Brahms przeznaczył partie solistyczne dla dwojga swoich przyjaciół: skrzypka Józefa Joachima i wiolonczelisty Roberta Hausmanna. Obaj muzycy wzięli udział w prawykonaniu utworu w Kolonii, towarzyszyła im orkiestra pod dyrekcją kompozytora. W Filharmonii Krakowskiej solistami będą Joanna Konarzewska i Rafał Kwiatkowski. Wraz z nimi wystąpi Orkiestra FK, która uzupełni wieczór Symfonią d-moll Francka. Zespół poprowadzi Marek Pijarowski, były wieloletni I dyrygent Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, a przede wszystkim wyśmienity dyrygent, który od lat siedemdziesiątych z powodzeniem występuje na estradzie Filharmonii Krakowskiej. Koncerty pod jego batutą są zorganizowane w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej dyrygenta.

Johannes Brahms Koncert podwójny a-moll op. 102
***
César Franck Symfonia d-moll 

Joanna Konarzewska – skrzypce
Rafał Kwiatkowski – wiolonczela
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Marek Pijarowski – dyrygent

Marek Pijarowski – artystyczny wychowanek Tadeusza Strugały, ale także Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Zubina Mehty czy Claudio Abbado. Wrocławianin – zarówno z urodzenia, jak i przynależności artystycznej – przez dwadzieścia pięć lat związany zawodowo z Filharmonią Wrocławską, początkowo jako asystent dyrygenta, drugi dyrygent, a następnie dyrektor naczelny i artystyczny instytucji. Wieloletni dyrektor Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu oraz juror Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach – kuźni dyrygenckich talentów, która dla wielu uznanych obecnie artystów była trampoliną do kariery na światową skalę, był również recenzentem w postępowaniach o nadanie tytułu doktora honoris causa niekwestionowanym mistrzom batuty, jak  Tadeusz Strugała, Gabriel Chmura, Helmuth Rilling, Kurt Masur i Stanisław Skrowaczewski. W interpretacji jubilata podczas koncertów w Filharmonii Krakowskiej wybrzmią Koncert podwójny a-moll op. 102 Johannesa Brahmsa oraz Symfonia d-moll Césara Francka, jeden z najbardziej osobistych utworów w twórczości kompozytora, który mimo chłodnego przyjęcia podczas prawykonania w 1889 roku w Paryżu, ostatecznie zdobyła popularność i uznanie.

W charakterze solistów obu wieczorów, w Koncercie podwójnym Johannesa Brahmsa, wystąpią – skrzypaczka Joanna Konarzewska (koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, mająca na swoim koncie współpracę w charakterze solistki i koncertmistrza takich orkiestr, jak m.in. Odense Symfoniorkester, Aarhus Symfoniorkester, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czy Orkiestra Akademii Beethovenowskiej), a także wiolonczelista Rafał Kwiatkowski – laureat międzynarodowych konkursów w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lublanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz Helsinekkach, laureat Paszportu Polityki, czterech Fryderyków, medalu Magna cum Laude oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<