21. Wielka Parada Smoków

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Pofruną, zatańczą, poświecą, rozbawią, może nawet odrobinę postraszą – główni bohaterowie jedynego takiego święta w Polsce. Przed nami 21. edycja Wielkiej Parady Smoków organizowanej przez Teatr Groteska.

Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia są smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich. Po pandemicznej przerwie wracamy w pełnej, „trójgłowej” formie.

Głowa 1. Weekendowy Smoczy Piknik Rodzinny

Jak nakazuje tradycja, piknik rozłoży się obozem na bulwarach przy Smoczej Jamie. Na odwiedzających czekają emocjonujące smocze gry i zabawy, m.in. wkładanie ręki do smoczej paszczy, przechadzanie się w smoczej skórze, tropienie smoków i toczenie smoczych jaj. Do tego wielki turniej łuczniczy, ćwiczenia ze skradania się oraz liczne konkursy i atrakcje w namiotach partnerów pikniku. Zapraszamy w sobotę 4.06 w godz. 10.00-20.00 i w niedzielę 5 czerwca w godz. 10.00-19.00.

Głowa 2. Wielkie Nocne Widowisko Plenerowe

W sobotę o godz. 22.00 w zakolu Wisły pod Wawelem rozpocznie się zapierające dech w piersiach Wielkie Widowisko Plenerowe, z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej, gigantycznych kurtyn wodnych i pięknej muzyki. Największą atrakcją będą ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska. Napełniane helem potężne figury smoków mają do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości. Teatr Groteska trzyma w smoczych stajniach 30 takich stworów, na czas niespełna godzinnego widowiska uwolni kilkanaście z nich.

Podobnie jak w 2021 roku, tegoroczne Widowisko będzie miało proekologiczną formułę. W odpowiedzi na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu do pokazu zostanie użyta najnowocześniejsza pirotechnika silence – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co pirotechnika tradycyjna. Ciche fajerwerki wywołują dźwięk o niższym natężeniu w porównaniu z klasycznymi, nie powodują huku, a hałas, który emitują jest nieznaczny. Będzie to pirotechnika niska i średnia, nie oddziaływująca znacząco poza przestrzeń widowiska, i w pełni biodegradowalna.

Głowa 3. Wielka Parada Smoków

Tradycyjna Wielka Parada Smoków wyruszy w niedzielę 5 czerwca o godz. 12 z Plant u wylotu ul. Grodzkiej. Ponad 30 smoków animowanych przez setki dzieci przejdzie ul. Grodzką na Rynek Główny i na scenie powalczy o tytuł Najpiękniejszego. Inspiracją dla budowniczych tegorocznych smoków jest dawna polska architektura.

Gadzie walory artystyczne ocenią i docenią jurorzy: Joanna Mucha, Wiktor Herzig, Dariusz Nowak, Mariusz Süss i Adolf Weltschek.

22 – tyle smoków zostało zgłoszonych do konkursu na najpiękniejszego smoka parady. Smoki powstają w szkołach, przedszkolach i domach kultury w całej Polsce, według pomysłów placówek, przygotowywane wspólnie przed dzieci i opiekunów.

7 – tyle oryginalnych smoków poza konkursem przyjeci specjalnie na tegoroczną paradę. Barbakanin, Miedzianka, Okiennik, Floryański… wszystkie lekkie i zwiewne, a poniosą je grupy dzieci z Polski i Ukrainy

1 – to smok DOM, który powstaje specjalnie na Dzień Otwarty Magistratu. Prace wykończeniowe toczyć się będą z udziałem krakowian, od rana w niedzielę na pl. Wszystkich Świętych przed magistratem. O godz. 12.15 smok dołączy do Parady.

Przemarszowi smoków towarzyszyć będzie muzyka trzech krakowskich zespołów: Sorrir Por Favor! zagra energetyczną sambę, Capoeira UNICAR Kraków da pokaz tańca-walki, a Krakowska Orkiestra Staromiejska zagra muzykę marszową i rozrywkową na instrumentach dętych.

Wielka Parada Smoków to impreza organizowana od 2000 roku przez Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor Groteski, Adolf Weltschek. Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturalną mapę Krakowa – przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata.

***

Dziękujemy wszystkim Partnerom i Patronom Medialnym 21. Wielkiej Parady Smoków. W tym roku wspierają nas:

Patroni medialni - RMF FM, TVP3 Kraków, Czas Dzieci, Poland In Your Pocket, LoveKraków.pl, malopolskaonline.pl, Kraków Culture - Karnet

Partnerzy - Artim, Wawel S.A., Bahlsen Polska, Park Rozrywki Energylandia, Znak Emotikon, szkoła językowa Helen Doron, Kraina Zabaw Dziecięcych Anikino, szkoła językowa Leader School, firma Przewrotki oraz Fabryka Cukierków Ciuciu Cukier Artist

***

KOMUNIKAT: Informacje o utrudnieniach w ruchu

W związku z 21. Wielką Paradą Smoków organizowaną w dniach 4-5 czerwca 2022 Teatr Groteska informuje o możliwych utrudnieniach w ruchu drogowym:

4 czerwca (sobota):

godz. 10.00-23.00  na ulicach: Bernardyńskiej, Smoczej oraz Koletek podczas Pikniku Rodzinnego na Bulwarach Wiślanych

godz. 21.00-23.00 na ul. Powiśle , podczas Wieczornego Widowiska Plenerowego na Wiśle, przejazd będzie ograniczony lub zamknięty

W związku z Wieczornym Widowiskiem Plenerowym na Wiśle zamknięte zostają przejścia dla osób poruszających się pieszo oraz rowerzystów:

od godz. 8.00 na deptaku nad Wisłą, od mostu Grunwaldzkiego do mostu Dębnickiego (Bulwar Poleski po stronie Ronda Grunwaldzkiego).

od godz. 20.00 na deptaku nad Wisłą, od Smoczej Jamy do mostu Dębnickiego (bulwar Czerwieński po stronie Wawelu).

 

5 czerwca (niedziela)

godz. 10.00-15.00 - na ul. Grodzkiej, placu Wszystkich Świętych i Rynku Głównym podczas Parady Smoków, animowanych przez blisko 1000 dzieci z przedszkoli, szkół oraz instytucji kultury, które z ul. Grodzkiej przemaszerują na Rynek Główny, gdzie odbędzie się Konkurs na Najpiękniejszego Smoka Parady

godz. 12.00-13.00 - wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na placu Wszystkich Świętych.

godz. 10.00-19.00 na ul. Bernardyńskiej, Smoczej oraz Koletek podczas Pikniku Rodzinnego na Bulwarach Wiślanych.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<