W(y)kluczenia: Dyskusja o książce „Cała siła, jaką czerpię na życie”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 16 maja 2022, 18:00
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „W(y)kluczenia” poświęcone książce „Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce” (Karakter 2022). W rozmowie wezmą udział redaktorka książki Julia Bednarek oraz jedna z autorek Michalina Kawa. Spotkanie poprowadzi aktywistka i dziennikarka Maja Heban.
 
Bezpłatne wejściówki będą wkrótce dostępne na: https://kbfbilety.krakow.pl/.../marze-o-polsce...
 
W czerwcu 2020 roku Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w ISNS UW we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla ogłosiła konkurs na pamiętniki. Książka „Cała siła, jaką czerpię na życie” jest fenomenalnym, prawie tysiącstronicowym wyborem tekstów napisanych przez osoby w różnym wieku, z różnych stron Polski, z różnych środowisk. To poruszający zapis życia w Polsce, rozpięty między tym, co zbiorowe i tym, co intymne, będący świadectwem zmagań i tytułowej siły, ale też codziennej materii życia.
 
„Liczą się Wasze przeżycia, pamięć o realnych sytuacjach, o tym, w czym braliście i brałyście udział, czego doświadczyłyście i doświadczyliście, co widzieliście i widziałyście” – pisali organizatorzy_rki konkursu o jego uczestników_czek. „Liczy się Wasza opowieść o Waszym życiu, z jego wyborami, radościami i trudnościami, pisana Waszym głosem. Piszcie otwarcie, szczerze i bez obaw”.
 
„Spisuję swoją historię, bo chcę, by poza istnieniem w mojej pamięci, pozostał też jakiś [jej] namacalny dowód” – odpowiadał jeden z autorów. „Wszystko to, co sprawiło, że jestem w tym właśnie miejscu. W tym tu, gdzie stoję i otwarcie mówię o sobie, bez owijania w bawełnę. Trochę jednak się zapędziłem, bo (…) przede mną jeszcze długa droga. Ale jeszcze dłuższa już za mną”.
 
W(y)kluczenia to cykl debat organizowanych od lipca 2021 roku w Pałacu Potockich w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głośne premiery książkowe są w nim punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji mniejszości, migracji, ekologicznej wrażliwości, polityce troski, prawach kobiet, społecznych i ekonomicznych nierównościach. Gośćmi i gościniami interdyscyplinarnych spotkań są autorzy i autorki, twórcy i twórczynie, badacze i badaczki oraz działacze i działaczki, którzy wystąpią w podwójnej roli: czytelników i czytelniczek oraz komentatorów i komentatorek rzeczywistości. Kuratorką cyklu jest Aleksandra Lipczak.
 
Organizatorem debat z cyklu W(y)kluczenia jest KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Na kolejne rozmowy w 2022 roku zapraszamy: 20 czerwca, 26 września, 17 października, 21 listopada oraz 5 grudnia.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<