Święto Celestatu: Wyjdźże na pole!

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 28 maja 2022, 10:00-17:00

Muzeum Krakowa zaprasza na obchody święta oddziału Celestat.

W ramach wydarzenia planowane są działania związane z dziejami obronności miejskiej oraz historią i tradycjami Bractwa Kurkowego. W Celestacie – historycznej siedzibie Towarzystwa Strzeleckiego – udostępniamy wystawę pamiątek Bractwa. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie Sali Królewskiej w nowej siedzibie Towarzystwa (kamienicy brackiej) w Ogrodzie Strzeleckim. Dla gości zostały przygotowane  gry i zabawy w ogrodzie: strzelanie do tarczy, dart, konkursy sprawnościowe, plastyczne oraz gra miejska Obrońcy Krakowa na Trasie Obronności.

Współorganizatoremi wydarzenia jest Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie – bracia kurkowi z ekipą królewską na czele, którzy będą się prezentować w strojach brackich i opowiadać o współczesnych działaniach Bractwa.
Dodatkową atrakcją będą pokazy walk rycerskich oraz zawody łucznicze.

Program:
10.00 – rozpoczęcie święta wspólnie z Bractwem Kurkowym
10.10 – pokaz walk rycerskich w wykonaniu Kompanii Gryfitów
10.30 – spotkanie z Ekipą Królewską
11.00 – rozpoczęcie gry miejskiej Obrońcy Krakowa dla rodzin, drużyn, przyjaciół na Trasie Obronności oraz w innych zabytkach obronnych na terenie centrum Krakowa. Prowadzenie: Filip Fotomajczyk; start i zakończenie gry: Ogród (Strzelecki; zgłoszenia: celestat@muzeumkrakowa.pl do 27.05.2022. Liczba miejsc ograniczona. Więcej inforamacji poniżej.
11.10 – rozpoczęcie konkurencji sprawnościowych dla finalistów konkursu na najlepszego strzelca z tytułem Małego Króla Kurkowego
12.30 – finał Konkursu o tytuł Małego Króla Kurkowego
13.30 – ogłoszenie zwycięzców konkursu: Małego Króla Kurkowego i dwóch Marszałków, rozdanie nagród wspólnie z Bractwem Kurkowym
14.00 – pokaz walk rycerskich w wykonaniu Kompanii Gryfitów
16.00 – zakończenie gry miejskiej Obrońcy Krakowa
11.00–16.00 – spotkanie z Bractwem Kurkowym – prezentacja żywej historii Bractwa oraz tradycyjnego stroju kontuszowego, poznawanie ekspozycji i pamiątek
11.00–16.00 – pokazy i strzelanie z łuku do tarczy – warsztaty prowadzone przez olimpijczyka, trenera drużyn dzieci i młodzieży Krzysztofa Włosika
11.00–17.00 – stoiska: kata, łucznicze, rzutu włócznią oraz podkową przygotowane przez Kompanię Gryfitów
11.00–17.00 – gry i zabawy w ogrodzie: strzelanie do tarczy, dart, nauka musztry z bezpieczną bronią i ochraniaczami, nauka szermierki
11.00–17.00 – dla młodszych – budowa fortyfikacji Krakowa z klocków

Miejsce wydarzenia: Trasa Obronności, Ogród Strzelecki
Cena: 10 zł

Rezerwacje: celestat@mhk.pl  do 27 maja
Sposób oraz miejsce zakupu biletów: kasa w oddziale

***
Gra miejska Obrońcy Krakowa
Uczestniczki i uczestnicy gry będą mieli okazję poznać historię cechów oraz budowli obronnych Krakowa. W trakcie gry będą mieli za zadanie odwiedzić zachowane baszty i Barbakan oraz prześledzić system umocnień Krakowa i dowiedzieć się, jak wyglądała obrona miasta na przestrzeni wieków. Podczas wydarzenia zespoły złożony z maksymalnie 10 osób będą miały okazję zwiedzić miasto szlakiem miejsc związanych z obronnością. Biorące udział w grze zespoły otrzymają pamiątki uczestnictwa, a najlepsi nagrody rzeczowe i gadżety muzealne. Całość będzie koordynowała grupa wolontariuszy.

Gra będzie posiadała trzy zasadnicze elementy:
1.       Poznanie miejskich cechów – przypisanie załączonej do gry historii cechu do godła cechu znajdującego się w Sukiennicach oraz odpowiedniej baszty wraz z odpowiednią narracją nakreśli obraz funkcjonowania średniowiecznego Krakowa.
2.       Konkretne elementy obrzędowości związanej z obronnością miasta oraz przedmioty jej przypisane będzie można odnaleźć, zwiedzając mury miejskie, Barbakan oraz Celestat.
3.       Całość zostanie zespolona fabułą, której będą odpowiadały wspomniane powyżej elementy i zwyczaje związane z obroną Krakowa.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<