Koncerty Espresso

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W kolejnym spotkaniu z muzyką i sztuką w cyklu Koncerty Espresso Sinfonietta Cracovia wystąpi w oktecie, a dziewiątą bohaterką koncertu będzie... Skrzypaczka, rzeźba Zofii Woźnej z 1961 roku, której tajemnicę odkryje dla uczestników Agata Małodobry, kuratorka Muzeum Narodowego w Krakowie. Rozmowę poprowadzi Magdalena Wojewoda-Mleczko.

W programie muzycznym Oktet Maxa Brucha, o którym tak dla nas Mateusz Borkowski:

"Niemiecki kompozytor Max Bruch przeszedł do historii przede wszystkim jako twórca późnoromantycznych, ale utrzymanych w tradycyjnym stylu dzieł, na czele z popularnym Koncertem skrzypcowym g-moll, który na stałe wszedł do repertuaru skrzypcowego. Zważywszy na czas, w którym tworzył, czyli drugą połowę XIX wieku i początek XX wieku, uważany był wręcz za muzycznego konserwatystę. Oktet smyczkowy B-dur op. posth. pochodzi z ostatniego okresu twórczości, kiedy Bruch skupiał się na małych składach wykonawczych. Dzieło powstało w trudnym dla kompozytora czasie – po przebytej depresji spowodowanej śmiercią żony i w poczuciu klęski, jaką jego kraj poniósł w wojnie. W 1920 roku Bruch postanowił przerobić swój kwintet smyczkowy na oktet zadedykowany przyjacielowi, skrzypkowi Willy’emu Hessowi, profesorowi Royal Manchester College of Music. Stan zdrowia Brucha stale się jednak pogarszał i kompozytor zmarł 2 października 1920 roku. Oktet wykonano w 1937 roku podczas transmisji radiowej w BBC, a wydano drukiem dopiero w 1996 roku.

Bilet wstępu na koncert to także zaproszenie na kawę oraz do bezpłatnego zwiedzania jednej ze stałych ekspozycji Muzeum Narodowego w Krakowie: XX + XXI. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ.

26 czerwca 2022, 12.00
#3: Espresso z Bruchem
Sara Kupc skrzypce
Justyna Duda-Krane skrzypce
Danuta Augustyn skrzypce
Katarzyna Balas skrzypce
Elżbieta Gromada altówka
Ewa Szczepańska-Chwast altówka
Alina Dorożyńska wiolonczela
Łukasz Mazanek kontrabas
Max Bruch Oktet smyczkowy B-dur
Goście wydarzenia, którzy chcieliby wypić kawę przed koncertem, są mile widziani już od godziny 11.

W ramach biletu na koncert Espresso Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do zwiedzania swoich poszczególnych oddziałów, które na czas wydarzenia zarezerwowane będą wyłącznie dla jego uczestników. A będą to między innymi: Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Gmach Główny, a nawet – Willa ATMA w Zakopanem.

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie przedstawia repertuar kameralnych spotkań muzyczych pod wspólną nazwą Koncerty Espresso, które zabrzmią w murach muzeum w otoczeniu dzieł sztuki. Mistrzowie muzyki, wyjątkowe miejsca na kulturalnej mapie Krakowa, a wszystko to w niecodziennej konwencji spotkania przy kawie.

Miejska Orkiestra oferuje krakowianom możliwość kontaktu z klasycznym repertuarem: od Bacha przez Mendelssohna aż po Szymanowskiego. Ponadto repertuar każdego z krótkich – około półgodzinnych koncertów – wzbogaci występ na bis spod znaku muzyki filmowej. Agata Grabowiecka, dyrektorka Sinfonietty Cracovii: Chcemy pokazać, że uczestnictwo w kulturze to nie tylko koncert czy wystawa – to styl życia. Koncerty Espresso będą krótkie i przyjemne, a jednocześnie wzbogacające. Sięgamy po nowego odbiorcę. Stworzymy przyjazne warunki do wejścia w świat muzyki klasycznej i sztuki tym, którzy nie uczestniczą regularnie w życiu kulturalnym Krakowa.

Koncerty Espresso to wyjątkowa podróż do licznych oddziałów Muzeum Narodowego. Program obejmuje dziewięć wydarzeń zaplanowanych na ten rok. Raz w miesiącu w samo południe w różnych oddziałach Muzeum zabrzmią dźwięki muzyki klasycznej rozpisanej na smyczkowe brzmienie Sinfonietty Cracovii, jednej z najważniejszych orkiestr kameralnych Polsce. Każdy koncert będzie połączony z krótką prezentacją wybranego dzieła sztuki w wykonaniu ekspertów w dziedzinie historii sztuki. Repertuar wykonywany  przez muzyków będzie nawiązywał bezpośrednio do prezentowanego obrazu lub rzeźby (do epoki, tematu czy nastroju). Dla uczestników koncertu przygotowana zostanie również filiżanka ulubionej kawy – wszystko po to, aby żyjącym w codziennym pędzie mieszkańcom Krakowa zaoferować choćby chwilę wytchnienia w bliskości sztuki.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<