Koncerty Espresso

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 25 września 2022, 12:00

Jesienią Koncerty Espresso wracają do gościnnych wnętrz Muzeum Narodowego w Krakowie. W samo południe 25 września dwie solistki Sinfonietty Cracovii zaprezentują kameralny program, którego esencją będą utwory Georga Friedriecha Handla w opracowaniu na smyczki, którego dokonał norweski skrzypek Johan Halvorsen. Wśród nich zabrzmi legendarna Sarabanda, znana między innymi z Barry'ego Lyndona (1975), arcydzieła kina w reżyserii Stanleya Kubricka. Te niezwykle kompozycje usłyszymy w kontekście jednego z najbardziej ikonicznych dzieł w zbiorach Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – Szału uniesień pędzla Władysława Podkowińskiego.

25 września 2022, 12.00
#6: Espresso
Aleksandra Honcel-Banek skrzypce
Elżbieta Gromada altówka
Krzysztof Penderecki Ciaccone
Georg Friedrich Handel Passacaglia (aranżacja Johana Halvorsena na podstawie ostatniej części Suity klawesynowej g-moll HWV 432)
Georg Friedrich Handel Sarabande con variazioni (aranżacja Johana Halvorsena na podstawie Sarabandy z IV Suity d-moll HWV 437 G.F. Handla)

W ramach biletu na koncert Espresso Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do zwiedzania swoich poszczególnych oddziałów, które na czas wydarzenia zarezerwowane będą wyłącznie dla jego uczestników. A będą to między innymi: Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Gmach Główny, a nawet – Willa ATMA w Zakopanem.

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie przedstawia repertuar kameralnych spotkań muzyczych pod wspólną nazwą Koncerty Espresso, które zabrzmią w murach muzeum w otoczeniu dzieł sztuki. Mistrzowie muzyki, wyjątkowe miejsca na kulturalnej mapie Krakowa, a wszystko to w niecodziennej konwencji spotkania przy kawie.

Miejska Orkiestra oferuje krakowianom możliwość kontaktu z klasycznym repertuarem: od Bacha przez Mendelssohna aż po Szymanowskiego. Ponadto repertuar każdego z krótkich – około półgodzinnych koncertów – wzbogaci występ na bis spod znaku muzyki filmowej. Agata Grabowiecka, dyrektorka Sinfonietty Cracovii: Chcemy pokazać, że uczestnictwo w kulturze to nie tylko koncert czy wystawa – to styl życia. Koncerty Espresso będą krótkie i przyjemne, a jednocześnie wzbogacające. Sięgamy po nowego odbiorcę. Stworzymy przyjazne warunki do wejścia w świat muzyki klasycznej i sztuki tym, którzy nie uczestniczą regularnie w życiu kulturalnym Krakowa.

Koncerty Espresso to wyjątkowa podróż do licznych oddziałów Muzeum Narodowego. Program obejmuje dziewięć wydarzeń zaplanowanych na ten rok. Raz w miesiącu w samo południe w różnych oddziałach Muzeum zabrzmią dźwięki muzyki klasycznej rozpisanej na smyczkowe brzmienie Sinfonietty Cracovii, jednej z najważniejszych orkiestr kameralnych Polsce. Każdy koncert będzie połączony z krótką prezentacją wybranego dzieła sztuki w wykonaniu ekspertów w dziedzinie historii sztuki. Repertuar wykonywany  przez muzyków będzie nawiązywał bezpośrednio do prezentowanego obrazu lub rzeźby (do epoki, tematu czy nastroju). Dla uczestników koncertu przygotowana zostanie również filiżanka ulubionej kawy – wszystko po to, aby żyjącym w codziennym pędzie mieszkańcom Krakowa zaoferować choćby chwilę wytchnienia w bliskości sztuki.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<