16. Festiwal AfryKamera

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 4 kwietnia 2022, 00:01 - niedziela, 10 kwietnia 2022

Kino Pod Baranami zaprasza na 16. Festiwal Filmów Afrykańskich - AfryKamera. W programie krakowskiej odsłony imprezy znalazły się filmy, które najbardziej przypadły do gustu festiwalowym widzom w Warszawie i Wrocławiu, m.in.: południowoafrykański film historyczny Moffie, odkrycie z Lesotho To nie pogrzeb, to zmartwychwstanie oraz - prezentowany w zeszłym roku w Cannes - Lingui, zrealizowany w Czadzie. 

AfryKamera to największe wydarzenie kulturalne w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone Afryce. Kino afrykańskie jest tak samo niejednolite jak cały kontynent. To ponad 50 krajów i kilka tysięcy języków, bogactwo historii i różne dzieje. Sami jako AfryKamera cały czas odkrywamy Afrykę i coraz bardziej doceniamy jej różnorodność oraz bogactwo - mówi Przemysław Stępień, dyrektor festiwalu. Na początku kwietnia do Kina Pod Baranami trafią wybrane filmy 16. edycji festiwalu, które zabiorą widzów w podróż po całym kontynencie. 

O północnej części Afryki opowiada rozgrywający się w Tunezji Syn Mehdiego M. Barsaoui, którego postawieni w dramatycznej sytuacji bohaterowie mierzą się z surowym, lokalnym prawem. W roli ojca wystąpił Sami Bouajila (Dni chwały, Świadkowie) - znany francuski aktor tunezyjskiego pochodzenia, nagrodzony za swoją kreację Cezarem i wyróżniony na festiwalu w Wenecji. W głąb kontynentu zabiera widzów Lingui Mahamat-Saleh Haroun - prezentowana w Cannes opowieść o kobiecej solidarności i determinacji oraz walce o godność w brutalnej, patriarchalnej rzeczywistości. Ten czadyjski film będzie można zobaczyć przed polską premierą - w ramach cyklu Spotkania filozoficzne, którego celem jest spojrzenie na kino z pogłębionej perspektywy. Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi filozofka, Anna Piskorska.

Środkowoafrykański film Makongo. Gąsienice Elvisa Sabina Ngaïbinoto to znakomicie sfilmowany portret ukrytej wśród przyrody społeczności. Jej członkowie mają jedno marzenie: wysłać dzieci ze swego plemienia do prawdziwej szkoły. Jest to jednak trudne, zwłaszcza, że ich jedynym środkiem płatniczym są gąsienice (makongo), będące lokalnym przysmakiem. Na południowym krańcu Afryki osadzona jest akcja dwóch filmów. Pierwszy, obsypany nagrodami Moffie Olivera Hermanusa, opowiada o operacji militarnej z lat. 80. Bierze w niej udział młody Nicholas, który w trakcie służby zaczyna odkrywać tożsamość seksualną, tak sprzeczną z obowiązującymi normami. Pochodzący z Lesotho film To nie pogrzeb, tylko zmartwychwstanie Lemohanga Jeremiaha Mosese, nagrodzony m.in. na festiwalu Sundance, to poruszająca historia osiemdziesięcioletniej wdowy, która podejmuje walkę o ziemię przodków, zagrożoną przez budowaną nieopodal tamę. 

Szczególne miejsce w programie wydarzenia zajmują produkcje z Madagaskaru. Pełne muzyki Haingosoa Edouarda Joubeauda odkrywa przed widzami nieznany kawałek malgaskiej kultury z jej tradycyjnymi instrumentami, tańcem i śpiewem, dodając do tego współczesne brzmienia i style. Tymczasem dokumentalna Gwiazda poranna Nantenainy Lovy skupia się na życiu społeczności Vezo, od pokoleń silnie związanej z morzem. Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem się wielkich statków i zagranicznych firm, które za bezcen wykupują tamtejsze ziemie, by czerpać z nich zyski. O panafrykańskim doświadczeniu emigracji opowiada Żegnaj, moja miłości - pełnometrażowy debiut Ekwy Msangi, traktujący o losach pochodzącej z Angoli rodziny, która po 13 latach rozłąki ponownie wprowadza się pod jeden dach w Nowym Jorku.

Najmłodszych widzów Kino Pod Baranami zaprasza na niedzielny poranek filmowy pod hasłem Baranki w Afryce. W programie: pokaz bajek z serii Tydzień przygód w Afryce oraz warsztaty muzyczne. 

PROGRAM: 

poniedziałek, 4 kwietnia
20.00 SPOTKANIE FILOZOFICZNE - POKAZ PRZEDPREMIEROWY
LINGUI
| LINGUI, LES LIENS SACRÉS
reż. Mahamat-Saleh Haroun, Belgia/Czad/Niemcy/Francja 2021, 87’
Po seansie: dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska (Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego).

wtorek, 5 kwietnia
20.00 ŻEGNAJ, MOJA MIŁOŚCI | FAREWELL AMOR
reż. Ekwa Msangi, USA 2020, 101’

środa, 6 kwietnia
20.00 SYN | A SON
reż. Mehdi M. Barsaoui, Tunezja/Francja/Liban/Katar 2019, 96’

czwartek, 7 kwietnia
20.00 MAKONGO: GĄSIENICE | MAKONGO
reż. Elvis Sabin Ngaïbino, Republika Środkowoafrykańska/Argentyna/Włochy 2020, 72’
(film dokumentalny)

piątek, 8 kwietnia
20.00 MOFFIE | MOFFIE
reż. Oliver Hermanus, RPA/Wielka Brytania 2019, 103’

sobota, 9 kwietnia
20.00 TO NIE POGRZEB, TYLKO ZMARTWYCHWSTANIE | THIS IS NOT A BURIAL, IT’S A RESURRECTION
reż. Lemohang Jeremiah Mosese, Lesotho/RPA/Włochy 2019, 120’

niedziela, 10 kwietnia
11.00 BARANKI DZIECIOM: BARANKI W AFRYCE
TYDZIEŃ PRZYGÓD W AFRYCE
- zestaw bajek, 40’
Po seansie: warsztaty muzyczne.

18.30 HAINGOSOA | HAINGOSOA
reż. Edouard Joubeaud, Francja/Madagaskar 2020, 72’ 

20.00 GWIAZDA PORANNA | AZA KIVY
reż. Nantenaina Lova, Madagaskar 2020, 77’ (film dokumentalny)

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<