Wisła królowa polskich rzek

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 29 marca 2022 - niedziela, 4 września 2022

Wystawa poświęcona królowej polskich rzek i jej przedstawieniom w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego obejmuje 39 ksiąg oraz 34 mapy, plany i atlasy, z okresu od połowy XVI wieku do końca wieku XIX.

„W dziełach geograficznych, historycznych, prawniczych, ekonomicznych ale również literackich i publicystycznych odnajdujemy fragmenty tekstu, rozdziały, ustępy i wiersze dotyczące Wisły. Towarzyszą im odwzorowania biegu Wisły na planach i mapach, a także widoki rzeki, krajobrazy nadwiślańskie oraz panoramy i plany miast położonych nad brzegiem Wisły. Przedstawienia wykonane zostały w technice drzeworytu, miedziorytu, litografii i rysunku.” – pisze kuratorka wystawy Iwona Długopolska.

Różne wizerunki Wisły, które można będzie odnaleźć na wystawie, to nie tylko zobrazowania geograficzne, ale również odniesienia do ważnych wydarzeń historycznych czy rezultaty inspiracji wielkich polskich artystów tj. Mikołaj Rej czy Jan Kochanowski.

Od średniowiecza do końca XVIII wieku pozycja Wisły jako najważniejszej arterii komunikacyjnej i spoiwa gospodarczo-społecznego ziem polskich została ugruntowana. Pomimo rozbiorów, które podzieliły tereny Rzeczypospolitej, najdłuższa polska rzeka niezmiennie odgrywała znacząca rolę w dziejach narodu.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<