27. Summer Jazz Festival Kraków

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Zbliża się ostatni akt 27. Summer Jazz Festival Kraków. Po trzech tygodniach przerwy usłyszymy 5 solowych recitali fortepianowych w Złotej Sali Filharmonii Krakowskiej w wykonaniu znakomitych pianistów: 22 sierpnia wystąpi jedna z czołowych polskich pianistek jazzowych Aga Derlak, 23 sierpnia – legendarny prof. Wojciech Niedziela, 25 sierpnia – popularny romantyk Mateusz Pałka, 26 sierpnia – znany nowator i interpretator Kuba Płużek, a 29 sierpnia – kierownik Katedry Jazzu Krakowskiej Akademii Muzycznej, słynny Piotr Wyleżoł.

Wielki Koncert Finałowy festiwalu odbędzie się 31 sierpnia w Auditorium Maximum pt. Tribute to Jimi Hendrix w wykonaniu wielkich gwiazd klasyki i jazz-rocka. Zagrają niepokorny wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy z zespołem oraz legendarny gitarzysta jazzrockowy Mike Stern. Niespodzianką będzie udział w koncercie żony Sterna - słynnej gitarzystki Leni Stern. Premiera tego programu odbyła się z sukcesem ponad trzy lata temu na krakowskim festiwalu. Obecna wersja ma wiele nowych, zaskakujących elementów.

Bilety na wszystkie koncerty dostępne są na Ticketmaster.pl

Źródło: materiały organizatora

--

Kraków nie od dziś jest jednym z najjaśniejszych punktów na jazzowej mapie Polski.

Pod Wawelem kwitnie działalność klubowa, nadaje internetowe radio Jazzkultura z siedzibą w Dworku Białoprądnickim, pełną parą pracuje szkolnictwo jazzowe (Katedra Jazzu Akademii Muzycznej, Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), słowem – dzieje się, i to przez okrągły rok.

Przychodzi jednak czas, kiedy jazzowe życie w Krakowie nabiera tempa i niebywałego rozmachu – między końcem czerwca a końcem lipca trwa tutaj Summer Jazz Festival Kraków, potężna impreza kierowana przez jej pomysłodawcę i dyrektora artystycznego Witolda Wnuka.

W tym roku przewidzianych jest ok. 130 koncertów (nie licząc wydarzeń Nocy Jazzu!), które odbywać się będą w Piwnicy pod Baranami, klubie Harris Piano Jazz Bar, Muzeum Manggha, Kinie Kijów i Filharmonii Krakowskiej (25 czerwca – 31 lipca oraz 31 sierpnia).

Polskę reprezentować będą artyści kilku generacji – od legend (Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, Adam Makowicz) i weteranów (Henryk Miśkiewicz, Hanna Banaszak, Krzysztof Ścierański, Marek Stryszowski, Marek Bałata, Lora Szafran, Stanisław Soyka, Benek Maseli, Grażyna Auguścik) po muzyków średniego pokolenia: Dominika Wanię, Piotra Wyleżoła, Tomasza Kudyka, Maćka Grzywacza i Marka Napiórkowskiego. Obiecująco zapowiadają się też występy jazzowej młodzieży. Zagrają m.in. Kasia Pietrzko, zespół O.N.E. – fantastyczne dziewczyny specjalizujące się w wyrafinowanym jazzie akustycznym – Szymon Mika, Wojciech Myrczek, Mateusz Pałka i Alan Wykpisz.

Gwiazdy

Paradę gwiazd światowego jazzu rozpocznie koncert akustycznego tria Ala Di Meoli (25 czerwca), jednego z najbardziej kreatywnych i biegłych technicznie gitarzystów spod znaku fusion i world music. Inspiruje go muzyka krajów śródziemnomorskich i latynoskich oraz flamenco, co sprawia, że utwory Di Meoli uwodzą słuchacza rytmicznym żywiołem, kolorami, ale też liryzmem i nostalgią.

4 lipca w sali Filharmonii Krakowskiej wystąpi kwintet Adama Bałdycha z gościem specjalnym, włoskim trębaczem Paolo Fresu. Najbardziej rozpoznawalnym elementem muzyki Bałdycha jest kantylenowa melodyka podawana ciepłym, miękkim brzmieniem, ozdabiana charakterystycznym zaśpiewem wywodzącym się z muzyki etnicznej. W swych improwizacjach artysta wykorzystuje wszystkie możliwe techniki gry i sposoby artykulacji, jakie przez wieki wypracowała światowa wiolinistyka; wprowadza także własne rozwiązania, w tym śmiałe efekty sonorystyczne. Jest związany z monachijską wytwórnią ACT Music, dla której nagrał autorskie albumy, m.in. najnowszy, Poetry, z udziałem właśnie Paola Fresu. Ten włoski trębacz i kompozytor, chętnie nawiązujący do brzmienia Davisa z okresu cool, porusza się w szerokim spektrum stylistycznym – tworzy tematy jazzowe, muzykę awangardową, teatralną, filmową, projekty multimedialne, a także piosenki i utwory taneczne.

8 lipca w Kinie Kijów zagra kwintet Kenny’ego Garretta, znakomitego saksofonisty (alt, sopran) i kompozytora. Współpracował z Jazz Messengers, Freddiem Hubbardem, Woodym Shawem i Milesem Davisem. Jego muzyczną bazą jest dziedzictwo Coltrane’a. Potwierdził to na płycie Pursuance: The Music of John Coltrane. Jednak post-bop z elementami modal jazzu i free to tylko jedno oblicze artysty. Na płytach z Coreą, McLaughlinem, Millerem i Sternem udowodnił, że również w muzyce fusion ma sporo do powiedzenia.

15 lipca w Piwnicy pod Baranami posłuchamy tria Wolfganga Muthspiela, doskonałego gitarzysty z Austrii, który w latach 80. ubiegłego wieku wyjechał do Stanów. Po studiach w Berklee College of Music nagrywał własne albumy, współpracując m.in. z Garym Burtonem, Markiem Johnsonem, Larrym Grenadierem, Tomem Harrellem. Używa na przemian gitar – elektrycznej i akustycznej. W swej grze, stonowanej emocjonalnie, operuje pięknym, wyrównanym dźwiękiem i kunsztowną harmonią.

30 lipca wystąpi nowa formacja Johna Scofielda. Zanim artysta stał się wielkim Sco, zapatrzony w muzyków rocka i bluesa wytrwale ćwiczył grę na gitarze. Współpracował z najlepszymi – Mulliganem, Bakerem, Mingusem, Burtonem, Seifertem (Passion, 1979) i Davisem (1982–1985). Ma opinię muzycznego kameleona, bo potrafi dopasować się do każdej stylistyki – od post-bopu po fusion, funky i R&B. Najnowszy projekt Scofielda Yankee Go Home jest powrotem do czasów jego fascynacji muzyką B.B. Kinga, piosenkami Neila Younga, Boba Dylana i repertuarem kultowego Grateful Dead.

31 sierpnia w Auditorium Maximum UJ zagra Nigel Kennedy, artysta tyleż charyzmatyczny, co nieprzewidywalny. Jest urodzonym wirtuozem o nieprawdopodobnej technice, atomowej ekspresji i dużym poczuciu humoru. Lubi przekraczać granice, łączyć skrajne stylistyki, łamać standardy zachowania na scenie. Uwielbia muzykę Hendriksa; podobnie jak w 2019, również w tym roku zaprezentuje utwory z jego repertuaru. Na scenie partnerem Nigela będzie Mike Stern, wybitny gitarzysta z kręgu funk-fusion i dawny współpracownik Davisa. Najlepiej czuje się w roli solisty, kiedy może błysnąć fantastyczną techniką, łączącą jazz i rock. (Bogdan Chmura, kwartalnik „Kraków Culture”)

--

Gwiazdy tegorocznego festiwalu

Al di Meola Acoustic Trio
20.00 | 25.06.2022 | Kino Kijów

Adam Bałdych Quartet feat. Paolo Fresu
20.00 | 4.07.2022 | Filharmonia Krakowska

Kenny Garrett Quintet
20.00 | 08.07.2022 | Kino Kijów

Wolfgang Muthspiel Trio
20.00 | 17.07.2022 | Piwnica Pod Baranami

John Scofield Yankee Go Home
20.00 | 30.07.2022 | Kino Kijów

Nigel Kennedy Band feat. Mike Stern Tribute to Jimi Hendrix
20.00 | 31.08.2022 | Auditorium Maximum

Szczegółowy program

(Kliknij, żeby powiększyć!)

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<