18. Festiwal Muzyki Polskiej

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • piątek, 8 lipca 2022 - sobota, 30 lipca 2022

Koncerty Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara, najpiękniejsze polonezy przełomu XVIII i XIX wieku, muzyka średniowiecza i renesansu, a na zakończenie Pasja Józefa Elsnera – tak w skrócie zapowiada się 18. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Znajdzie się w niej miejsce również dla muzycznych odkryć, w tym zapomnianej twórczości pieśniarskiej związanego z Krakowem Jerzego Gablenza, i kompozycji najnowszych – Zygmunta Krauzego, Pawła Mykietyna i Krzysztofa Słowińskiego. Mistrzowskie wykonania zapewnią zjawiskowa skrzypaczka Miranda Liu, występujący na wielu scenach Europy bas-baryton Krzysztof Szumański, charyzmatyczny akordeonista Maciej Frąckiewicz, a na finał wybitny japoński pianista Kyohei Sorita, laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego.

Festiwal otworzy jedna z najbardziej zachwycających skrzypaczek młodego pokolenia Miranda Liu (8 lipca, Nowohuckie Centrum Kultury). Ta wybitnie utalentowana artystka od siedmiu lat jest koncertmistrzynią założonej w 1907 roku Concerto Budapest Symphony Orchestra, a także prymariuszką dwóch kwartetów smyczkowych: V4 String Quartet i Central European String Quartet. Skrzypaczka jest również pomysłodawczynią odbywającego się od 2019 roku New Millennium International Chamber Music Festival (NMICMF). Miranda Liu zagra w Krakowie I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 15 Henryka Wieniawskiego. Prawykonanie tego niezwykle popisowego dzieła odbyło się 27 października 1853 roku w słynnej sali Gewandhausu w Lipsku – sam kompozytor wykonał wówczas partię skrzypiec. W Krakowie solistce towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Śląskiej, którą poprowadzi czeski dyrygent František Macek. W 140. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego Filharmonicy Śląscy wykonają także jego młodzieńcze dzieło – I Symfonię f-moll op. 15 oraz Grande valse brillante Fryderyka Chopina w orkiestrowej aranżacji Igora Strawińskiego.

Drugiego dnia festiwalu (9 lipca, Teatr STU) z recitalem wystąpi Maciej Frąckiewicz, jeden z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych akordeonistów młodego pokolenia. Artysta ma na koncie wiele prestiżowych nagród, w tym Paszport „Polityki” (2013), zwycięstwo w konkursie akordeonowym Certamen Internacional de Acordeón „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012) czy nagrodę główną i nagrodę publiczności na Deutscher Musikwettbewerb w Bonn (2018). W jego wykonaniu usłyszymy współczesne kompozycje przeznaczone na akordeon, m.in. Portret kochanki (2018) Zygmunta Krauzego, który w ubiegłym roku obchodził 60-lecie pracy artystycznej, i Dalsze ciągi na akordeon solo (2020) Tadeusza Wieleckiego, oraz akordeonowe aranżacje utworów Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Weinberga i Andrzeja Krzanowskiego.

W ramach festiwalowych odkryć zaprezentowana zostanie zapomniana – niesłusznie! – twórczość pieśniarska Jerzego Gablenza i Siergieja Bortkiewicza (15 lipca, aula Collegium Novum UJ). Wszystko za sprawą Krzysztofa Szumańskiego, jednego z najwybitniejszych bas-barytonów swojego pokolenia śpiewającego na większości polskich i europejskich scen operowych. Podczas recitalu na fortepianie towarzyszyć mu będzie Bojana Dimković. To właśnie Szumański jako pierwszy wydał na płycie cykle pieśni Siergieja Bortkiewicza, urodzonego w Charkowie, a osiadłego w Wiedniu wybitnego kompozytora o polskich korzeniach, którego spuścizna została w większości zniszczona podczas II wojny światowej. Na uwagę zasługują również pieśni Jerzego Gablenza, urodzonego w Krakowie i związanego z tym miastem kompozytora i dyrygenta, absolwenta prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, który umuzycznił m.in. poezje Antoniego Waśkowskiego, Kazimierza Wierzyńskiego czy Leopolda Staffa.

16 lipca w Filharmonii Krakowskiej zabrzmią utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Słowińskiego. Koncerty fortepianowe Chopina i Kilara (oba opatrzone numerem II) zaprezentuje wybitny ukraiński pianista młodego pokolenia Artem Yasynskyy. Artysta urodził się w Doniecku, tam też kształcił się w Akademii Muzycznej im. S. Prokofiewa. Od 2010 roku mieszka w Bremie, gdzie ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych, w której obecnie wykłada. Pianiście towarzyszyć będzie Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, szefowej artystycznej orkiestry. Będzie to zarazem inauguracja rozpisanego na pięć edycji FMP cyklu koncertów Sinfonietty Cracovii, w ramach którego zespół poprowadzą dyrygentki. W programie koncertu znajdą się również skomponowane w 2002 roku Krzyki Pawła Mykietyna oraz Sinfonietta assortita na trąbkę, kotły i smyczki (2018) doświadczonego dyrygenta Krzysztofa Słowińskiego. Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Muzyka średniowiecza i renesansu rozbrzmiewać będzie podczas koncertu 22 lipca w kościele ewangelickim św. Marcina. Bohaterami koncertu będą: Julieta González-Springer, urodzona w Meksyku sopranistka specjalizująca się w muzyce dawnej, oraz organista Marcin Armański, który zagra na pozytywie szkatulnym i wirginale. Program obejmie m.in. utwory Mikołaja z Krakowa, Mikołaja Zieleńskiego, Cipriana de Rore, Giovanniego Felice Sancesa oraz kompozycje z Tabulatury organowej Jana z Lublina i XVII-wiecznej Wileńskiej tabulatury organowej.

Z kolei 23 lipca w Celestacie słuchać będziemy głównie polskiej muzyki kameralnej przełomu XVIII i XIX stulecia. Centralną postacią programu będzie Józef Kozłowski (1757/1759–1831), działający i tworzący w Petersburgu polski kompozytor o dorobku liczącym kilkaset dzieł, w których łączył cechy stylistyczne klasycyzmu, sentymentalizmu i romantyzmu. Obok twórczości orkiestrowej i wokalno-instrumentalnej ważną pozycję w jego spuściźnie zajmują polonezy, których napisał około stu. I to właśnie te tańce – obok kompozycji religijnych Kozłowskiego – usłyszymy w Krakowie. W repertuarze znalazły się także polonezy Józefa Elsnera, Antoniego Leopolda i Michała Kleofasa Ogińskiego. Program wykona trio Musica Graziosa w składzie Aleksandra Zamojska – sopran, Aleksandra Owczarek – skrzypce barokowe i Paulina Tkaczyk-Cichoń – klawesyn.

W 200. rocznicę wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza z recitalem pieśni do słów wieszcza wystąpi ceniony tenor Wojciech Parchem (29 lipca, Aula Collegium Novum UJ). W programie Balladyny i romansidła zabrzmią pieśni m.in. Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego czy Carla Loewego, autora niemieckojęzycznych ballad do tekstów Mickiewicza. Śpiewakowi towarzyszyć będzie przy fortepianie Dagmara Dudzińska.

Na zakończenie festiwalu (30 lipca, Sukiennice) z recitalem mistrzowskim wystąpi Japończyk Kyohei Sorita, laureat II miejsca w XVIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 27-letni artysta jest studentem w klasie prof. Piotra Palecznego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Młody pianista współpracował dotąd z takimi zespołami jak Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Orkiestra Teatru Maryjskiego w Petersburgu, Orchestra Sinfonica Nazionale RAI z Turynu, NHK Symphony Orchestra z Tokio czy Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na jego recital złożą się dzieła Bacha, Brahmsa i – oczywiście! – Chopina.

Piątek, 8 lipca 2022, 19.00
Nowohuckie Centrum Kultury
Fryderyk Chopin Grande valse brillante (aranż. I. Strawiński)
Henryk Wieniawski I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14
Karol Szymanowski I Symfonia f-moll op. 15
Miranda Liu – skrzypce
Orkiestra Filharmonii Śląskiej
František Macek
– dyrygent
Bilety: 60/40 zł

Sobota, 9 lipca 2022, 19.00
Teatr STU
Zygmunt Krauze Portret kochanki*
Witold Lutosławski Bukoliki (opr. M. Frąckiewicz)
Tadeusz Wielecki Dalsze ciągi*
Mieczysław Weinberg Aria op. 9 (aranż. S. Shmelkov)
Edward Sielicki El libro olvidado
Mikołaj Majkusiak Dyad
Andrzej Krzanowski Relief VIII na akordeon i taśmę (opr. partii akordeonu M. Frąckiewicz)
Maciej Frąckiewicz – akordeon
Bilety: 50/30 zł

Piątek, 15 lipca 2022, 19.00
Collegium Novum UJ
Gablenz / Bortkiewicz
Jerzy Gablenz Poezje Antoniego Waśkowskiego w pieśni

 • Śnią mi się cudne twe oczy 5/3
 • Tyle miłości przebolało we mnie 7/2
 • Cudna promienna 13/1

Jerzy Gablenz 4 pieśni na głos i fortepian

 • W słonecznym blasku 11/2 (sł. Kazimierz Wierzyński)
 • Byłaś mi bajką 9/5 (sł. A. Waśkowski)
 • Dziewicze brzozy 9/3 (sł. L. Staff)
 • Wśród drzew bielonych 11/7 (sł. K. Wierzyński)

Jerzy Gablenz Poezje Antoniego Waśkowskiego w pieśni (zeszyt II)

 • Jak zorza płoną twe usta 5/6
 • We świąteczne popołudnie 9/7
 • Ty nie wiesz nawet, jak mi źle 5/4

Sergei Bortkiewicz Seven Poems by Paul Verlaine for Voice and Piano op. 23

 • La lune blanche
 • Green
 • Un grand sommeil noir
 • Le piano que baise une main frêle
 • Il pleure dans mon Coeur
 • La femme et la chatte
 • Le ciel est par-dessus le toit

Sergei Bortkiewicz Im Park op. 56

 • Parkkapelle
 • Im Park
 • Parklaube
 • Nachtschatten
 • Sternfall im Park
 • Weinlaube

Sergei Bortkiewicz Sternflug des Herzens op. 62

 • Allein
 • Einsame Wanderung
 • In die Ferne gesungen
 • Der Stein
 • Vision
 • Wiedersehen
 • Zu zweit

Krzysztof Szumański – bas-baryton
Bojana Dimković – fortepian
Bilety: 50/30 zł

Sobota, 16 lipca 2022, 19.00
Filharmonia Krakowska
Paweł Mykietyn Krzyki
Fryderyk Chopin II Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Krzysztof Słowiński Sinfonietta assortita na trąbkę, kotły i smyczki
Wojciech Kilar II Koncert fortepianowy
Artem Yasynskyy – fortepian
Sinfonietta Cracovia
Katarzyna Tomala-Jedynak – dyrygent
Bilety: 60/40 zł

Piątek, 22 lipca 2022, 19.00
Kościół Świętego Krzyża
Średniowiecze@Renesans
Preambulum
(anonim, XVI w.)
Wileńska tabulatura organowa Missa I „Lux et orgio” (fragmenty alternatim)
O beate Stanislae (anonim)
Per merita Sancti Adalberti (anonim)
Wileńska tabulatura organowa Missa „Magnae Deus potentiae”
Mikołaj Zieleński Principes persecuti sunt
Mikołaj z Krakowa Salve Regina
Stefano Bernardi Magnificat

Tabulatura organowa Jana z Lublina Tańce staropolskie
Cipriano de Rore Anchor che co’l partire
Luigi Pozzi Salve Regina

Giovanni Felice Sances Audite me
Julieta Gonzales-Springer – sopran, instrumenty perkusyjne
Marcin Armański – pozytyw szkatulny, wirginał
Bilety: 50/30 zł

Sobota, 23 lipca 2022, 19.00
Celestat
Eryk Brikner Laudate pueri, Ps. 113
Józef Kozłowski La musique exécutée à la célébration des obsèques de S.M. le Roi de Pologne Stanislas August op. 14 (Missa pro defunctis): Nr XIII Marche pour la procession, Nr XIV Marche Adagio, Nr IX Benedictus
Józef Kozłowski Polonoise f-moll op. 5 nr 10
Józef Kozłowski Tu veux borner mon a me à la simple a mi tié & Polonoise fur l’Air précedant c-moll
Antoni Leopold Quatre Polonaises: Polonaise Militaire D-dur nr 1
Józef Elsner Polonaise D-dur
Józef Elsner Tre Arie ed un Duettino per il soprano con Accompagnamento di Cembalo composte e dedicate a Sua Eccelenza la Sigra: Contessina Giuseppina Mostowska

 • Parlo, ma ognor parlando di te parlar, procuro
 • Quel ruscelletto che l’onde chiare or or col mare confondera
 • Non so dirti il mio contento

wybór polonezów ze zbioru Anny Marii Saskiej
Michał Kleofas Ogiński II Polonez B-dur
Michał Kleofas Ogiński Più non desidero
Michał Kleofas Ogiński Félicité passé
Michał Kleofas Ogiński Do Dafnisa
Michał Kleofas Ogiński Zamilcz, ach zamilcz już
Musica Graziosa:
Aleksandra Zamojska – sopran
Aleksandra Owczarek – skrzypce barokowe
Paulina Tkaczyk-Cichoń – klawesyn
Bilety: 50/30 zł

Piątek, 29 lipca 2022, 19.00
Collegium Novum UJ
Balladyny i romansidła
– w 200. rocznicę wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza
w programie utwory z muzyką Franza Schuberta, Carla Loewego, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego
Wojciech Parchem – tenor
Dagmara Dudzińska – fortepian
Bilety: 50/30 zł

Sobota, 30 lipca 2022, 19.00
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
J.S. Bach/F. Busoni Chaconne d-moll
J.S. Bach/F. Busoni 11 Preludiów chorałowych BV B 50
J. Brahms 6 Utworów na fortepian op. 118
F. Chopin Preludium cis-moll op. 45
F. Chopin Sonata fortepianowa b-moll op. 58 nr 3
Kyohei Sorita – fortepian
Bilety: 60/40 zł

Udostępnij

Więcej

 • Organizator: Stowarzyszenie Muzyki Polskiej
 • fmp.org.pl
 • festiwalmuzykipolskiej
 • bilety@fmp.org.pl
 • Bilety dostępne na portalu eWejsciowki.pl oraz w wybranych punktach InfoKraków:
  • ul. św. Jana 2, tel. 12 354 27 25
  • Sukiennice, tel. 12 354 27 16
  • ul. Szpitalna 25, tel. 12 354 27 20
  • ul. Józefa 7, tel. 12 354 27 28
  • ul. Powiśle 11, tel. 12 354 27 10
Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<