Emaus 2022

Targi i kiermasze

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 18 kwietnia 2022

W Poniedziałek Wielkanocny w kościołach katolickich wierni słuchają Ewangelii o uczniach Jezusa, którzy wędrowali do miejscowości Emaus. Krakowianie podążają w ten dzień na lokalny Emaus – odpust przy kościele Najświętszego Salwatora i klasztorze ss. Norbertanek na Zwierzyńcu. Czynią tak od stuleci, historycy dowodzą bowiem, że tradycja odpustu w formie chrześcijańskiej sięga nawet XII wieku.

Wydarzenie w ostatnich latach nie miało organizatora, dlatego w trosce o kulturalne dziedzictwo inicjatywy, po konsultacjach z przedstawicielami Rady Dzielnicy, parafii św. Salwatora, znawcami folkloru zwierzynieckiego, ekspertami Muzeum Krakowa i Muzeum Etnograficznego, podjęto decyzję, że opiekę organizacyjną nad wydarzeniem sprawować będzie Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Realizację przedsięwzięcia powierzono Krakowskiemu Forum Kultury.

Dzięki wprowadzanym zmianom i działaniom realizowanym długofalowo i we współpracy z różnymi instytucjami forma Emausu ‒ wyjątkowego, krakowskiego, wielkanocnego wydarzenia – skupi się na pielęgnacji i rekonstrukcji tradycji ludowych, folklorystycznych, etnograficznych i estetycznych, a także na podtrzymywaniu tradycji rzemiosła artystycznego i wzornictwa związanego z tym szczególnym odpustem.

Więcej szczegółów na temat wydarzeń wkrótce, a na Emausie widzimy się 18 kwietnia!

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<