Tydzień Filmu Niemieckiego 2022

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 21 stycznia 2022 - czwartek, 27 stycznia 2022

Od 21 do 27 stycznia Kino Pod Baranami zaprasza na Tydzień Filmu Niemieckiego. W programie siedem różnorodnych tytułów, które opowiadają o trudnej historii Niemiec, wielokulturowości, rolach społecznych oraz o Berlinie - niezwykłej metropolii o niepowtarzalnej atmosferze.

Berlin – pulsująca energią stolica Niemiec – jest głównym bohaterem filmu Jedenaste: znaj sąsiada swego. Reżyserski debiut aktora Daniela Brühla to pełna dystansu, autotematyczna opowieść o sławie i wyjątkowym mieście, wciąż odczuwającym skutki dawnego podziału na Wschód i Zachód. Berlin w eklektycznej wersji vintage prezentuje Fabian albo świat schodzi na psy Dominika Grafa – adaptacja powieści Ericha Kästnera z 1931 roku. Jej tytułowy bohater, wolny czas spędza w barach, kawiarniach i nocnych lokalach, wśród upadłych kobiet, niespełnionych artystów i społecznych wyrzutków. Pełnymi garściami czerpie z dekadenckiej atmosfery stolicy.

Ku skomplikowanej niemieckiej przeszłości zwraca się Strzał z bliska – oparta na faktach historia młodego naukowca, współpracującego z niesławnym Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego (STASI). Film Franziski Stünkel to przejmujący dramat o uwikłaniu jednostki w przestępczą działalność państwa i konsekwencjach jakie musi z tego powodu ponieść. W filmie Wolni albo martwi reżyser Oliver Rihs przenosi widza do Szwajcarii lat 80.: kraju pełnego społecznych niepokojów, zanurzonego w burzliwej walce o prawa kobiet. Bohaterka filmu, prawniczka-aktywistka, podejmuje się obrony znanego przestępcy by wykorzystać salę sądową jako polityczną trybunę do zaprezentowania swoich wolnościowych poglądów.

Wielokulturowe społeczeństwo pełne jest wyzwań i trudności. Doskonale wie o tym pochodzący z Kosowa Xhafer – bohater filmu Wygnanie Visara Moriny - który doświadcza niechęci ze strony niemieckich teściów i dyskryminacji w pracy. W Copilot Anne Zohry Berrached, młoda Turczynka próbuje odkryć tajemnice swojego świeżo poślubionego męża. Dziewczyna będzie musiała udzielić odpowiedzi na niemożliwe wręcz pytanie: co jest ważniejsze - odpowiedzialność za rodzinę czy za społeczeństwo i świat, w którym żyjemy? Wiele znaków zapytania pojawia się także w głowie Rainera, uczciwego budowlańca, który nie potrafi zignorować nieetycznych praktyk w swoim zakładzie pracy. W Nasionach, Mira Maariel Meyer kreśli obraz brutalnego współczesnego kapitalizmu, który coraz bardziej niszczy społeczne więzi i demoralizuje przyzwoitych ludzi, a innym pozwala bez skrupułów wykorzystywać uprzywilejowaną pozycję, w jakiej się znaleźli.

W przeddzień Tygodnia Filmu Niemieckiego odbędzie się również seans przedpremierowy niemiecko-austriackiej koprodukcji Wielka wolność. Film jest austriackim kandydatem do Oscara i opowiada historię mężczyzny (znakomity Franz Rogowski) uwięzionego za swoją orientację seksualną w powojennych Niemczech. Pokaz 20 stycznia o godz. 20.15.

PROGRAM:

piątek, 21 stycznia
18.30 JEDENASTE: ZNAJ SĄSIADA SWEGO
| NEBENAN
reż. Daniel Brühl, Niemcy 2021, 94’

sobota, 22 stycznia
18.30 FABIAN ALBO ŚWIAT SCHODZI NA PSY
| FABIAN ODER DER GANG VOR DIE HUNDE
reż. Dominik Graf, Niemcy 2021, 186’

niedziela, 23 stycznia
18.30 COPILOT
| COPILOT
reż. Anne Zohra Berrached, Niemcy/Francja 2021, 118’

poniedziałek, 24 stycznia
18.30 NASIONA
| DIE SAAT
reż. Mia Maariel Meyer, Niemcy 2021, 100’

wtorek, 25 stycznia
18.30 WOLNI ALBO MARTWI
| BIS WIR TOT SIND ODER FREI
reż. Oliver Rihs, Szwajcaria/Niemcy 2020, 118’

środa, 26 stycznia
18.30 WYGNANIE
| EXIL
reż. Visar Morina, Niemcy 2020, 121’

czwartek, 27 stycznia
18.30 STRZAŁ Z BLISKA
| NAHSCHUSS
reż. Franziska Stünkel, Niemcy 2021, 116’

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<