Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #20: „Dendryty” | Kallia Papadaki | #MOCAKonline!

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 23 stycznia 2022, 18:00
W niedzielę 23 stycznia o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie #online Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści, podczas którego porozmawiamy o książce Kallii Papadaki „Dendryty” w tłumaczeniu Ewy T. Szyler (Wydawnictwo Wyszukane, 2020).
 
Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 2 zł. Bilety do kupienia sklepie internetowym MOCAK Boookstore pod tym linkiem >> bit.ly/3slxM7R
 
Po zakupie biletu wyślemy Państwu szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w warsztatach. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Biblioteką MOCAK-u.
Z Biblioteką można się skontaktować pod adresem e-mail biblioteka@mocak.pl oraz pod numerami telefonu 12 263 40 35 (poniedziałek – sobota, godz. 9–16) i 735 408 348 (w dniu spotkania).
Książki, o których rozmawiamy w obecnej odsłonie klubu czytelniczego, poruszają tematykę cielesności. Uznając ciało za nośnik realizacji i potencjału zmian społecznych, chcemy dyskutować o jego dominujących reprezentacjach, estetyzacji i polityczności. Prezentowana w cyklu literatura najnowsza w różny sposób dotyka tematu doświadczania ciała i opowiadania o nim poprzez autobiografie, reportaże i powieści. Ich lektura stanie się dla nas okazją do dyskusji nad strategiami artystycznymi opartymi na użyciu ciała jako środka wyrazu i źródła symboli, których głównymi polami działania w sztukach wizualnych są autoportret, malarstwo i performans. W tym zakresie odniesiemy się do trwającej w MOCAK-u wystawy „Artysta jest obecny” >> https://bit.ly/3mkb8sA. Proponujemy lekturę porównawczą, poszerzającą kontekst prezentowanych prac.
Dendryt (od gr. δένδρον, déndron – drzewo) to cylindryczna wypustka, która stanowi przedłużenie ciała komórki nerwowej. W krystalografii to również zbiorowisko drobnych kryształów o strukturze fraktali – zimą można je zaobserwować jako płatki śniegu albo lodowe wzory na szybach. Możemy przyjąć, że w powieści Kalli Papadaki dendryty to również rozgałęziające się historie imigranckich mniejszości, które tworzą wielokulturowy układ amerykańskiego społeczeństwa. Rysując kilkupokoleniowy obraz imigrantów w Stanach Zjednoczonych, autorka łączy formalnie klasyczną powieść z rytmiczną, wielowątkową frazą, trwającą nieraz po trzy strony, skutecznie zatrzymując uwagę czytelnika.
„Camden leży w stanie New Jersey, naprzeciw Filadelfii. Oba miasta dzieli rzeka Delaware, a łączą je dwa mosty: Benjamina Franklina i Walta Whitmana. Camden było etnicznym tyglem, rozwinięty przemysł oferował pracę imigrantom. Wszystko zmieniło się po drugiej wojnie światowej. Zakłady przemysłowe przeniesiono do stanów zachodnich i do Meksyku. Zabrakło pracy, lecz miasto zalała nowa fala portorykańskich i afroamerykańskich emigrantów szukających lepszego życia. We wrześniu 1949 roku weteran wojenny Howard Unruh zabił w East Camden 13 osób w ciągu 12 minut. Był pierwszym masowym mordercą w historii Stanów Zjednoczonych.

W następnych latach trzech burmistrzów Camden osądzono i skazano na karę więzienia za korupcję. W roku 2012 miasto miało najwyższy wskaźnik przestępczości w Stanach Zjednoczonych. Obecnie około 40 procent mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. Takie są twarde fakty. Poza nimi jakiekolwiek podobieństwo do osób, nazwisk i sytuacji jest przypadkowe i nie ma żadnego związku z rzeczywistością”.

(fragment książki)

Kallia Papadaki (ur. 1978 w Didimoticho) – grecka pisarka i scenarzystka. Studiowała ekonomię w Stanach Zjednoczonych w Bard College oraz na Uniwersytecie Brandeisa i film w Stavrakos Film School w Atenach. Stypendystka programu dla młodych pisarzy Scritture Giovani. „Dendryty” zostały w 2017 roku wyróżnione Europejską Nagrodą Literacką. Oprócz tego autorka opublikowała tom wierszy i zbiór opowiadań.
„Dendryty” znajdziecie w księgozbiorze Biblioteki MOCAK-u – zapraszamy do wypożyczania.
Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki bądź mogą być inspiracją do dyskusji o niej. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna rozmowa o współczesnej twórczości i rozwijanie społeczności czytelników.
Spotkanie poprowadzi Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka, od 2019 roku zajmująca się w Bibliotece MOCAK-u dyskusyjnym klubem czytelniczym.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<