XIII Dni Komedii dell'Arte

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 22 lutego 2022 - niedziela, 27 lutego 2022

Kraków po raz 13. obchodzi Dni Komedii dell’Arte – międzynarodowe święto teatru ludowego rodem z Włoch.

Komedia dell’arte sięga korzeniami XVI wieku, a jej wpływ na sztukę – nie tylko teatralną – widać aż do dzisiaj. Dlatego Trupa KOMEDIANTY zaprosiła do współpracy tancerzy Baletu Cracovia Danza oraz szermierzy Teatru Walki. Połączenie sił i umiejętności trzech wyspecjalizowanych zespołów dało w efekcie unikalne widowisko Białogłowy w pludrach, które będzie można zobaczyć tylko podczas spektaklu inaugurującego tegoroczne Dni Komedii dell’Arte. Osnową opowieści są losy trójki podróżnych: zadłużonej po uszy signory Prudencji uciekającej przed egzekutorem młodej i porywczej Klaudii, uchodzącej przed niechcianym ślubem, oraz pewnego młodzieńca wypełniającego ostatnią wolę ojca, kupca Gonzagi. Ich drogi przecinają się w najmniej spodziewanym miejscu: w starej opuszczonej karczmie, która – los chciał – stała się kryjówką zbójeckiej szajki. Gdy do karczmy przybywa także egzekutor podążający tropem dłużniczki, akcja nabiera tempa. Kto wyjdzie zwycięsko z gry pozorów toczącej się na śmierć i życie? Przekonamy się 22 lutego. Kolejne pokazy spektaklu odbędą się 25, 26 i 27 lutego na scenie Teatru Praska 52.

24 lutego organizatorzy zapraszają na spotkanie z Jonathanem Fröhlichem, twórcą skórzanych masek komedii dell’arte. Podczas spotkania będzie można poznać etapy tradycyjnej włoskiej metody wykonywania masek oraz zobaczyć rzadko eksponowane rzeźbione drewniane matryce.

26 i 27 lutego organizatorzy zapraszają na spektakl Kraina Pieczonych Gołąbków łączący konwencję ulicznego teatrzyku kukiełkowego i komedii dell’arte. Aktorzy zaprezentują wszystko to, co stanowi o wyjątkowości sztuki dell’arte: tradycyjne skórzane maski, charakterystyczny ruch, repertuar lazzi i elementy improwizacji. Użyją formy o wielkiej tradycji, choć niewielkich rozmiarach – kabiny i pacynek. W spektaklu nie zabraknie dowcipu, który rozbawi całą rodzinę!

Gotowi na spotkanie z komedią dell’arte?

Justyna Skalska, „Karnet – Kraków Culture”

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<