Finisaż wystawy Ukraina. Wzajemne spojrzenia

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 4 stycznia 2022 - niedziela, 16 stycznia 2022

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na ostatnie, bardzo intensywne dwa tygodnie wystawy „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”. Jeszcze nigdy nie prezentowano polskiej publiczności zestawu dzieł, który tak wiele mówiłby o Ukrainie. Ekspozycja, przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy, próbuje uchwycić punkty zwrotne i markery kulturowe objaśniające historyczne, społeczne i artystyczne przejawy procesów narodowotwórczych. Zilustrowana jest dziełami sztuki ukraińskiej i polskiej; prawosławnej, unickiej i katolickiej; dawnej, dwudziestowiecznej i współczesnej.

W programie finisażu zaplanowano m.in. spotkania z publicznością w Sali Pod Kruki przy Rynku Głównym 25 oraz tematyczne oprowadzania z przewodnikiem. Ponadto do 16 stycznia, kupując bilet do Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, można zwiedzić wystawę w MCK za 5 zł.

Program:

Spotkania dla publiczności w Sali Pod Kruki przy Rynku Głównym 25
4 stycznia, 18.00
„Babi Jar — od Holocaustu do współczesności” z udziałem Adama Balcera, Anny Wylegały, Edyty Gawron i Pauliny Małochleb
Masakra ludności żydowskiej w Babim Jarze miała miejsce w 1941 roku, ale w czasie powojennym nie tylko nie uczczono pamięci pomordowanych, ale w pobliżu stworzono miejsce składowania odpadów. Dzisiaj trwa walka o pamięć, sposób upamiętniania, źródła jego finansowania. Zderzają się różne frakcje, stowarzyszenia i koncepcje. Plan budowy wielkiego muzeum Holocaustu przez niektórych jest nazywany „koniem trojańskim” Putina, albo Disneylandem Zagłady, przez innych jest szczerze oczekiwany. Jak w tej sytuacji nawigować? Jak oddzielić konieczność zachowania pamięci od uwarunkowań politycznych?

13 stycznia, 18.00
„Cała nadzieja w Ukrainie” z udziałem Wiktorii Kudeli-Świątek, Myroslavy Keryk i Anny Łazar
Jak zmienia się nowoczesna tożsamość Ukraińców w dobie konfliktu? W jaki sposób w czasie zagrożenia może się formować poczucie wspólnotowości? Czy w takim czasie jest w ogóle przestrzeń na sztukę? A może właśnie wtedy jest ona najbardziej potrzebna? Jaki wpływ na ukraińską wspólnotę narodową mają artyści i czego moglibyśmy się od niej nauczyć? Szukamy napięć między polityką i społeczeństwem a sztuką. Ostatnie spotkanie towarzyszące wystawie „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”, trzy dni przed jej zamknięciem. W związku z ograniczeniami spowodowanymi przez pandemię, limit publiczności to 50. Osoby chętne do udziału w spotkaniu proszone są o zabranie ze sobą dokumentu potwierdzającego zaszczepienie.

Oprowadzania z przewodnikiem w Galerii MCK
4 stycznia, 16.30 „Ukraina i feminizm”
5 stycznia, 16.30 „Stare wojny – nowa wojna”
6 stycznia, 16.30 „Polityczne impulsy”
7 stycznia, 16.30 „Mit kozacki i mit sarmacki”
8 stycznia, 16.30 „Pejzaż jako nośnik treści”
Aby wziąć udział w zwiedzaniu z przewodnikiem, należy pobrać wejściówkę na wybrany termin w serwisie evenea.pl, a następnie na jej podstawie zakupić bilet w kasie Galerii MCK.

Dostępna niedziela
9 stycznia

11.00–12.00 „Hultaj z nami na wystawie" — głośna godzina dla rodzin z dziećmi. Można biegać, kręcić się po salach, głośno pytać.
12.30 Oprowadzanie w języku polskim z tłumaczeniem na PJM
14.00 Oprowadzanie w języku polskim
16.00 Warsztaty z audiodeskryptorką
Przez cały dzień bilet do Galerii MCK w cenie 5 zł.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow